Olaszország: szolidaritási adó és áfaemelés is lesz
Eszerint az évi 500 ezer eurónál magasabb jövedelemrészre 3 százalékos szolidaritási adót vetnek ki, amíg a büdzsé egyensúlyba nem kerül (korábban az évi 90 ezer euró fölötti jövedelmek 5 százalékos, a 150 ezer fölöttiek 10 százalékos pótadójáról volt szó, két és fél évre). A felső áfakulcsot 20-ról 21 százalékra emelik - ezt csak végszükség esetén akarták meglépni - , emellett már 2014-től megkezdik a nők nyugdíjkorhatárának emelését a magánszektorban. A megszorító csomagról a korábbi tervekkel ellentétben bizalmi szavazást kérne Silvio Berlusconi, erről ma esti ülésén dönt a kormány.
A koalíciós partnerek római tanácskozásával egyidőben zajlott a megszorítások elleni tiltakozásul meghirdetett nyolcórás általános sztrájk, amelyhez a szervező CGIL szakszervezeti szövetség szerint a munkavállalók 58 százaléka csatlakozott, jókora fennakadásokat okozva a közlekedésben, beleértve a légiforgalmat is.
A Moody's Investors Service továbbra is felülvizsgálat alatt tartja Olaszország Aa2-es szuverén adósi besorolását - közölte a hitelminősítő szóvivője a Dow Jonesszal. A leminősítési feltevéssel indított vizsgálat június 17. óta tart, a hitelminősítő jellemzően 90 napon belül meg szokta hozni döntését. A Société Générale befektetői tájékoztatása szerint valószínűnek tűnik a 2002 óta változatlan osztályzat lerontása, köszönhetően a költségvetési és a makrogazdasági kilátásoknak, valamint annak, hogy bizonytalanabbá vált Olaszország hozzáférése a piaci forrásokhoz, miközben a vele nagyjából egy színvonalon levő országokéhoz képest viszonylag magas adósi kategóriában van.