A hét legizgalmasabb adata!
Kínának márciusban minden bizonnyal hiánya keletkezett külkereskedelmében, az import gyors növekedése miatt. Ezt az előzetes becslést közölvén pénteken Pekingben, Csen Dzsi-an kereskedelmi miniszterhelyettes arra is emlékeztetett, hogy Kínának ez előtt utoljára 2004. áprilisban volt kereskedelmi hiánya. Kína a jüan árfolyamát 2005. júliusban "leakasztotta" a dollárról, és a kínai központi bank áttért a napi lebegtetésre. A külső mérlegek többletének folyamatos növekedése miatt a jüan 2008 közepéig 21 százalékkal felértékelődött, de a kínai pénzügyi kormányzat akkor gátat vetett a további felértékelésnek, az exportot támogatandó.
A felértékelés ellenére is nőtt Kína külkereskedelmi többlete 2005 és 2008 között, ám tavaly 34 százalékkal csökkent, és idén most itt az első mérleghiány, majdnem hat év után az első. A kínai import növekedését jelző adatsor jól időzített a Húszak (G20) pénzügyminisztereinek április 23-ára tervezett értekezletéhez is. A Húszak vezetői tavaly év végén megállapodtak, hogy elkerülik a protekcionizmust - amely az 1930-as évek világválságát nem enyhítette, hanem éppen súlyosbította -, és evégett megpróbálják kidolgozni a fenntartható növekedés világméretű, egyensúlyos kereteit. Ennek elemi része a valutaárfolyamok új egyensúlya, és itt döntő szerepe van a kínai valutának, a jüannak. Azonban "Kína, importjának növelésével, már eddig is megtette a magáét a világméretű egyensúlytalanságok csökkentéséért. Reméljük, hogy az amerikai kongresszus nem lő öngólt az utolsó pillanatban" - mondták londoni elemzők a Reutersnek.
Olcsó áru és erős jüan: ezt vetik Kína szemére, holott a kínai áruk olcsósága nem csupán kínai "mesterkedés", hanem kényszerűség is: a nyugati importőrök a világpiacihoz közeli áron nem hajlandók importálni Kínából, függetlenül a minőségtől. Ez a képlet mindenesetre segítette a kínai exportot a gazdasági világválság idején is. Tavaly Kína - megelőzve Németországot - a világ legnagyobb exportőre lett. Az Egyesült Államokban tavaly Kanada helyébe lépett az ország fő szállítójaként. 2008-ban közepén az amerikai behozatalnak a 15 százaléka érkezett Kínából, tavaly már 19 százalék, a kanadai eredetű import aránya közben 17 százalékról 14,5-re csökkent. Kína világpiaci részesedésének növekedését főleg olyan országok rovására érte el, mint Japán, Olaszország, Kanada, Mexikó és a közép-amerikai államok. 1999-ben az amerikai elektronikai behozatal 18 százalékát Japán adta, ez alig 7 százalékra csökkent, miközben Kína részesedése 10 százalékról 20 százalékra emelkedett.
Eközben a kínai összkivitel is csökkent, csak kisebb mértékben, mint a versenytársaké. Most azonban itt van már a kínai kereskedelmi hiány is. Elemzők szerint a deficit keletkezése arra vall, hogy a kínai központi bank idei pénzügypolitikai szigorításai - eddig már kétszer növelték a kereskedelmi bankok tartalékolási kötelezettségét - egyelőre nem hátráltatják azt a segítséget, amelyet a kínai import látványos növelése ad a világgazdaságnak. A kínai kereskedelmi miniszterhelyettes megerősítette: nem hagynak fel az export támogatásával sem. Ebben a körben megemlítette, hogy "jelenleg nem helyénvaló túl sokat beszélni a jüan árfolyamáról". Ám azt is hozzátette, hogy továbbra is növelik az importot, főleg a stratégiai nyersanyagok behozatalát tartalékolás végett.
Az általános gazdasági fellendülés rövidesen szükségessé fogja tenni a nyugati beruházási javak importjának növelését is. Elemzők szerint a kongresszus kakaskodása ellenére nem várható különösebb feszültség az amerikai-kínai viszonyban, hiszen mindketten az erős dollárban érdekeltek. Kína az amerikai államadósság legnagyobb egyedi külföldi vásárlója, és a gazdasági világválság nyomán az amerikai államháztartás hiánya idén meghaladhatja a hazai össztermék (GDP) 12 százalékát.
Utolsó adatok szerint Kína exportja februárban 45,7 százalékkal, behozatala 44,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az első két hónapban 21,8 milliárd dollár volt a kereskedelmi többlete, 50,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Még kedvezőbb a külvilág számára Kína külkereskedelme kétéves összehasonlításban, vagyis a világválság előtti időkkel egybevetve: februári exportja 8,2 százalékkal, ellenben importja 9,8 százalékkal haladta meg a 2008. februárit.