ÁSZ: csökkentheti a korrupciós kockázatot az integritás szemlélete
A tudományos tanácskozáson az ÁSZ Integritás Projektjének eddigi eredményeit ismertették a résztvevőkkel a Korrupcióellenes Világnapon. A számvevőszéki szakértők szerint az integritás szemléletmód komplex alkalmazása a korrupcióval szembeni helyes magatartás kultúrájának erősítését, továbbá a következetes ellenőrzést jelenti, valamint azt, hogy a megelőzés nagyobb hangsúlyt kap, mint a represszív - azaz büntető - szemlélet.
Az ÁSZ korrupciós kockázatok mérséklését célzó programjának végrehajtása 2009-ben kezdődött, és az unió által 100 százalékban, 286 millió forinttal finanszírozott első szakasza a jövő év márciusában ér véget.
Ezt követően az ÁSZ finanszírozza a projektet 2017-ig - monda Sponga István, a számvevőszék projekttámogatási osztályának vezetője. Az osztályvezető elmondta: a projekt célja, hogy elősegítse a szemlélet- és kultúraváltást a korrupció elleni küzdelemben, továbbá új módszerek kifejlesztése ezen a területen.
Emellett felmérik a magyar költségvetési szervezetek működését a korrupciós veszélyeztetettség szempontjából, és elkészítik a terület kockázati kataszterét is. A kockázati térképet pedig mindenki számára hozzáférhetővé teszik, az első változata már el is készült. A becslések szerint mintegy 16.000 közintézmény korrupciós veszélyeztetettségét, több mint 4.000 helyen szerették volna megvizsgálni.
A kérdőévek azonban csak mintegy 1.100 intézményből érkeztek vissza, a kutatók azonban ezt is jó eredménynek tartják. A felmérésben az eredendő kockázatok mellett megvizsgálták a korrupciós veszélyeztetettséget növelő tényezőket, a szervezeti ellenőrzések hiányából eredő veszélyforrásokat is. A felmérés eredménye azt mutatja, hogy az eredendő kockázatok esetében a helyi önkormányzatok a legsérülékenyebbek.
A növelő tényezők esetében a független állami és a kormányzati szervezetek végeztek az első helyen, míg az ellenőrzés hiánya leginkább a bölcsődéknél és az óvodák esetében volt a legszembetűnőbb. Báger Gusztáv, az ÁSZ tudományos tanácsadója jelezte, hogy a korrupció elleni fellépés nemcsak a magyar, hanem az európai számvevőszékek többsége számára is aktuális kihívás, amely feladatokat ad számukra. (MTI)