Családi vállalkozások? Ez a jövő!

Az elmúlt évben a családi vállalkozások kétharmada növelte értékesítéseit világszerte, és még ennél is többen remélik, hogy a kitűzött, ambiciózus növekedési céljaik 5 éven belül valóra válnak. A PwC, a világ vezető pénzügyi tanácsadócégének nemzetközi kutatása alapján, mely során több mint 30 országában kérdezték meg 1952 családi vállalkozás vezérigazgatóját, a két fő kihívás jelenleg vállalataik számára a képzett munkaerő toborzása illetve az örökítés megtervezésének folytonos problémája.

Világszerte növekednek a családi vállalkozások, a 2011 során elért 65 százalékos értékesítési növekedés is ezt példázza, szemben a 2010-es évvel, mikor kevesebb mint a fele volt ez az érték. A növekedés főleg Kelet-Európában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten volt számottevő. Csupán a megkérdezettek 19 százaléka tapasztalt értékesítési csökkenést 2011-ben, az előző időszaki 34 százalékhoz képest. A jövőt tekintve, a családi vállalkozások nagyon optimisták, az elkövetkezendő öt évben 81 százalékuk számít stabil vagy gyors és egyben agresszív növekedésre. A bővülést tervezők 93 százaléka magabiztos cégének növekedési kilátásait illetően.

 

Norbert Winkeljohann, a PwC szakértője szerint a felmérésünkből egyértelműen kiderül, hogy a családi vállalkozások alulértékeltek. Nagyban és stabilan hozzájárulnak a globális gazdaság és a társadalom fejlődéséhez, ám ennek ellenére nem mondhatjuk, hogy megfelelően támogatnák őket az egyes kormányzatok az adózást vagy a finanszírozást tekintve. 

 

Számoljon utána dolgainakl

 

Kihívások

 

Az egyik legnagyobb kihívás, mellyel a családi vállalkozások szembesülnek, a képzett munkaerő toborzása. A megkérdezettek 43 százaléka számára jelent ez problémát, míg 2010-ben, az előző felmérés alatt, csak 38 százalékuk említette a toborzást mint problémaforrást.

 

„Az örökítéssel kapcsolatos problémák, gyakorta keveredve családi bajokkal, konfliktusokkal, politikai kérdésekkel, továbbra is sok fejtörést okoznak a családi vállalkozások számára. Problémaforrás továbbá a nem családi alkalmazottak vonzásának és motiválásának nehézsége. Példaképpen, a kutatás felfedte, hogy a családi vállalkozások csupán felénél van a tulajdonosok között „részvényesi” (szindikátusi) szerződés, és 21 százalékuknak nincs kidolgozott eljárása az ezzel kapcsolatos konfliktusok kezelésére” – tette hozzá Antall György, a Réti, Antall és Társai ügyvédi iroda, PwC Legal cégtársa.

 

A külső tényezők között továbbra is a piaci körülmények, a kormányzati politika és szabályozás jelentik a legnagyobb kihívást. A kutatásban részt vett országok közül Görögországban a válaszadók 64 százaléka, Oroszországban a 49 százaléka és a Közel-Keleten a 46 százaléka jelezte, hogy mindez komoly problémákat okoz. A megkérdezettek 66 százaléka szerint az általános gazdasági helyzet jelenti majd az elkövetkezendő 5 év legnagyobb kihívását. 

 

Előnyök

 

A családi vállalkozások úgy vélik, hogy struktúrájukból adódóan sok előnyt hordoznak – legfőképpen gyorsaságukat, rugalmasságukat, hosszú távú stabilitásukat tekintve. Kulcsszerepet játszanak az állásteremtésben, állandóságot jelentenek egy kiegyensúlyozott gazdaság számára és vállalkozó szelleműek is.

 

A megkérdezettek úgy gondolják, erősebb értékrenddel rendelkeznek, mint más üzleti vállalkozások. 81 százalékuk szerint, még a nehéz idők alatt is keményen küzdenek azért, hogy megtartsák az alkalmazottaikat, rendkívül elkötelezettek a fizetett munkaerő és az őket körülvevő közösség problémáinak megoldása iránt.

 

A kutatás megmutatja, hogy a családi vállalkozások úgy érzik, bizonyították hűségüket és megbízhatóságukat, hiszen még ilyen nehéz idők során is munkahelyeket teremtenek. Ugyanakkor elégedetlenek az állami támogatásokkal, és úgy vélik, nem becsülik igazán a gazdaságban betöltött szerepüket.

 

Hogyan tovább?

 

Pozitívumként említve az Ausztriában, Kanadában, Hongkongban, Indiában, Máltán, Mexikóban valamint a Közel-Keleten működő családi vállalkozások úgy hiszik, a kormány tudatában van e gazdasági szféra jelentőségének. A világszerte működő családi vállalkozások többsége szerint azonban a hatalmon lévő kormányok többet is tehetnének, hogy segítséget nyújtsanak, például az alábbiakhoz hasonló intézkedésekkel:

 

· Az öröklést támogató adózási feltételek kidolgozása és az eljárások leegyszerűsítése;

· Anyagi ösztönzők nyújtása az induló családi vállalkozások számára;

· Speciális adótámogatások (például a munkaerő hosszú távú alkalmazása után vagy a nyereség visszaforgatásáért);

· A hitelhez jutás megkönnyítése;

· Engedmények, motiváció a kutatás-fejlesztésre, az új technológiába való befektetésre;

· Tréningek és támogatások nyújtása (például az örökítés megtervezését, a nemzetközi terjeszkedést, a belső konfliktusok kezelését és a professzionális menedzsmentet tekintve);

· Hálózatok kialakítása, ezáltal tanácsadás a családi vállalkozások számára.

 

Norbert Winkeljohann összefoglalásképpen elmondta: „A PwC 2012-es családi vállalkozások felmérés bebizonyította, hogy a családi vállalkozások stabilak, életerősek és sikeresek. Ambiciózusak, vállalkozó szelleműek és stabil profitot termelnek – még a jelenleg fennálló bizonytalan gazdasági környezetben is.”

Nagyot estek az amerikai papírok a közel-keleti eszkaláció veszélye miatt

A Nasdaq 2,4%-ot zuhant csütörtökön, ezzel folytatva a néhány napig megakadó lefelé mutató trendet, miközben az S&P 500 1,7%-kal, a Dow 1,0%-kal esett. A befektetők biztonságos eszközök felé menekültek attól tartva, hogy eszkalálódik az Egyesült Államok és Izrael iráni háborúja, ami az olajárak emelkedéséhez és az inflációs aggodalmak fokozódásához vezetett. Ennek következtében a részvényindexek ledolgozták a szerdai emelkedéseket, amikor a befektetők még a háború deeszkalációjára fogadtak.
2026. 03. 27. 10:00
Megosztás:

Ismét pirosban zártak a nyugat-európai piacok

Ismét estek csütörtökön az európai részvények, mivel a befektetők az EKB közelgő kamatemelésének lehetőségével és a közel-keleti konfliktus gyors lezárásába vetett remények halványulásával szembesültek. Joachim Nagel német jegybankelnök (így EKB monetáris tanácstag) nyilatkozata szerint, az EKB számára opció a kamatemelés.
2026. 03. 27. 09:30
Megosztás:

Az OTP Pénztárak húzták a piacot 2025-ben - kiemelkedő bővülés, fiatalodó tagság

A növekedés különösen a nyugdíjpénztári piacon figyelemre méltó: összesen mintegy 40 000-en léptek be önkéntes nyugdíjpénztárakba, ebből 25 000 új tag az OTP Nyugdíjpénztárat választotta. A pénztár ezzel megőrizte vezető szerepét, és a szektor egészéhez képest dinamikusabb bővüléssel hozzájárult a piac élénküléséhez.
2026. 03. 27. 09:00
Megosztás:

Célegyenesben a Futureal Energy Partners milliárdos energiatároló beruházása Maglódon, Fóton és Pátyon

Befejező fázisához érkezett a Futureal Energy Partners energiatároló egységeinek telepítése Maglódon, Fóton és Pátyon. A fejlesztés egy több mint 1,6 milliárd forintos projekt részeként valósul meg az Európai Unió támogatásával. A kezdeményezés célja, hogy fenntartható zöld beruházásként segítse a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználását a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növelése, valamint a termelés és fogyasztás időbeli összehangolása érdekében.
2026. 03. 27. 08:30
Megosztás:

Több százalékponttal lassíthatja a globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár

Több százalékponttal lassíthatja a legnagyobb globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott szektorelemzése szerint.
2026. 03. 27. 08:00
Megosztás:

Szenvedélyes szerelmi kapcsolatnak köszönhetően lett Egry József a Balaton festője

A történet egy balesettel kezdődött: a katona Egry József alatt egy hadgyakorlat során beszakadt a jég. A festő tüdőgyulladással került 1916-ban a badacsonyi kórházba, ahol egy férjezett ápolónő személyében nemcsak a gyógyulás, hanem egy életreszóló párkapcsolat is várt rá. A Balatonfüreden nemrég megnyílt, Lebegés a fénytérben című kiállítás nemcsak a magyar festészet egyik legendás alkotójának életművébe enged betekintést, hanem Egry különleges balatoni szerelmébe is. A tárlat a húsvéti ünnepek alatt is várja a látogatókat.
2026. 03. 27. 07:00
Megosztás:

A webáruházak árfeltüntetési gyakorlatait vizsgálta a GVH és az NKFH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) is részt vett az Európai Bizottság és a tagállami hatóságok Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózatának (CPC) közös vizsgálatában (sweep) amelynek keretében a webáruházak árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatait vették górcső alá, különös tekintettel a Black Friday időszakra. A vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy Magyarországon az európai átlagnál szabályosabb gyakorlatot folytatnak a webáruházak, azonban így is akadnak hiányosságok bőven.
2026. 03. 27. 06:30
Megosztás:

Kik vásárolnak ma digitális eszközöket? Új befektetői hullám a kriptopiacon

Bár a kriptovaluták már több mint egy évtizede léteznek, és régóta jelen vannak a pénzügyi világban, a 2026 elején tapasztalt erős korrekció sokak számára azt jelezhette, hogy a piac elvesztette lendületét.
2026. 03. 27. 06:00
Megosztás:

Alakulóban az új kereskedelmi világrend

Holnap kezdődik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 14. miniszteri konferenciája (MC14), amelyet március 26–29-én rendeznek meg a kameruni Yaoundéban. A tanácskozáson az EU Külügyek Tanácsának tagjai, vagyis a külkereskedelemmel foglalkozó miniszterek is részt vesznek. A találkozó célja, hogy a globálisan növekvő geopolitikai feszültségek miatt szükséges és egyre sürgetőbb reformokat megvitassák, ennek megfelelően az EU egy reformjavaslat-csomaggal készült a tárgyalásokra.
2026. 03. 27. 05:30
Megosztás:

Ingyenes az e-matrica átírása a zöldről fehér rendszámra váltó hibrideknél

Nem kell ügyintézési díjat fizetni az e-matrica átírásáért azon hibrid járművek esetében, amelyeknél a zöld rendszámot 2026. november 30-ig fehér alapszínűre kell cserélni és a változás karaktermódosulással is jár. A forgalmi rendszám cseréjét ugyanis jogszabály teszi kötelezővé, és ezért díjmentes az e-matricát érintő rendszámcsere szolgáltatás elvégzése is – hívja fel a figyelmet a Magyar Közút Útdíj Üzletág.
2026. 03. 27. 05:00
Megosztás:

Hatékony fellépést kér az agrárvezetéstől az NGT-rendelet ellen a Magyar Biokultúra Szövetség

Már májusban elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendeletet, amely hatálybalépése esetén egyes, új géntechnikával módosított növényekre és termékekre nem vonatkozna az eddigi szabályozás, így azokat a jövőben nem kellene GMO-ként jelölni. A fogyasztókat és termelőket egyaránt kiszolgáltatott helyzetbe hozó javaslat nagyon sok ember és szervezet felháborodását kiváltotta. A Magyar Biokultúra Szövetség levélben kereste meg dr. Nagy István agrárminisztert, kérve, hogy Magyarország minden lehetséges eszközzel lépjen fel az új géntechnikák (NGT-k) szabályozására vonatkozó uniós rendelettervezet elfogadása és hatálybalépése ellen.
2026. 03. 27. 04:30
Megosztás:

Átrendeződés a lakáshiteleknél: csúnyán elverte az Otthon Start a piaci versenytársakat

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, 2025. IV. negyedévre vonatkozó adatai alapján a hazai háztartási hitelpiac továbbra is élénk növekedést mutat, ugyanakkor a bővülés mellett egyértelmű szerkezeti átrendeződés is kirajzolódik. A teljes hitelállomány számottevően emelkedett, ami arra utal, hogy a lakossági hitelkereslet összességében erős maradt, miközben a hitelportfólió minősége is javult: a 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya tovább csökkent - írja közleményében a Bank360.
2026. 03. 27. 04:00
Megosztás:

Tovább erősödik a qvik

Látványos növekedési pályán halad a qvik: a tranzakciószámok folyamatos emelkedésének és egyre bővülő – új fizetési helyzetekben történő – használatának köszönhetően egyre meghatározóbb szerepet tölt be a hazai pénzforgalomban. A szolgáltatás másfél évvel ezelőtti indulása óta töretlenül erősödik, és mára már széles körben használt, megbízható fizetési alternatívává vált. Hamarosan további piaci szereplők biztosítják magyar bankszámlával rendelkező ügyfelei számára a qvik-fizetéseket.
2026. 03. 27. 03:30
Megosztás:

Az autópiac átrendeződik: elektromos hullám, kínai offenzíva és az olajár-sokk formálja 2026-ot

A Használtautó.hu friss piaci elemzése szerint a hazai használtautó-piac egy évtizedes átrendeződés küszöbén áll. Miközben 2025-ben kiegyensúlyozottan működött a piac, 2026 elejére három egymást erősítő trend erősödött meg: az elektromos autók tömeges megjelenése a használt kínálatban, a kínai gyártók gyors térnyerése, és a Hormuzi-szoros válságának hatása az üzemanyagárakra. A következő 2-3 évet várhatóan nem a volumenek növekedése, hanem a piac szerkezetének átalakulása fogja meghatározni.
2026. 03. 27. 03:00
Megosztás:

Pofátlanság csúcsa! 310 000 kilométerrel tekerték vissza az autó kilométeróráját

Természetesen senki sem szeretne hamisított futásteljesítményű vagy ismeretlen hibákat rejtő autót venni, ám használtjármű-választáskor nem csupán ezekre a tényezőkre érdemes figyelni. Egy olyan autó, amely gyakran váltott tulajdonost vagy több országban is forgalomban volt, szintén tartogathat kellemetlen meglepetéseket.
2026. 03. 27. 02:30
Megosztás:

Milyen fűtést tegyünk az ingatlanba, hogy az értéke megnövekedjen?

Az idei tél olyan hideget hozott, amilyenre régóta nem volt példa, és ez ismét ráirányította a figyelmet a lakóingatlanok fűtési kérdéseire. Bár néhány hétig tartó, fagypont alatti időjárás önmagában még nem fogja egyik napról a másikra átírni az ingatlanpiaci szokásokat, hosszabb távon erősítheti a megújuló energiára épülő fűtési rendszerek iránti érdeklődést.
2026. 03. 27. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj 2026: a csendes válság, amiről minden magyar családnak tudnia kell

A magyar nyugdíjrendszer sokáig olyan témának számított, amelyről az emberek többsége legfeljebb akkor kezdett komolyabban gondolkodni, amikor már csak néhány év választotta el a nyugdíjkorhatártól. Ez a hozzáállás azonban ma már egyre kevésbé működik. A nyugdíj ugyanis nem pusztán egy jövőbeli állami juttatás, hanem az egyik legfontosabb kérdés, amely meghatározza, milyen lesz az életünk idősebb korban: kiszolgáltatott, folyamatos számolgatással teli, vagy éppen kiszámíthatóbb és nyugodtabb.
2026. 03. 27. 01:30
Megosztás:

Olyat lépett a SPAR, hogy a többi áruház nagyot nézhet most

Újabb árcsökkentést hajtott végre a SPAR Magyarország a tejtermék-kategóriában: összesen 27 saját márkás termék normál fogyasztói ára mérséklődött. Az intézkedés kizárólag magyar beszállítóktól származó termékeket érint, így a vásárlók még kedvezőbb áron juthatnak hozzá hazai előállítású alapélelmiszerekhez. Mutatjuk az árak zuhanását.
2026. 03. 27. 01:00
Megosztás:

225 milliárd forintból 70 szakképző intézmény újult meg

Összesen 225 milliárd forintból 70 szakközépiskola és technikum felújítását, újjáépítését kezdeményezte az elmúlt időszakban a magyar kormány, amelyek részben befejeződtek, részben még befejezés előtt állnak - közölte Lázár János csütörtökön Zalaegerszegen.
2026. 03. 27. 00:30
Megosztás:

A szlovén kormány elfogadta a 2030-ig szóló nemzeti ellenállóképességi stratégiát

A szlovén kormány elfogadta csütörtökön a 2030-ig szóló nemzeti ellenállóképességi stratégiát, amely 13 kiemelt ágazatban határozza meg az ország válságokkal és zavarokkal szembeni ellenállóképességének erősítését szolgáló prioritásokat - közölte a kormány kommunikációs hivatala.
2026. 03. 27. 00:05
Megosztás: