Az amerikai vagy a kanadai dollárt érdemes venni?

A kanadai dollár remekel az utóbbi időben, annak köszönhetően, hogy a nagyon erős gazdasági növekedés miatt (év/év 4,5% 2Q) a jegybank előbb júliusban, majd meglepetésszerűen szeptemberben is 25 bázisponttal emelte az alapkamatot, ami ezzel most 1%-on tartózkodik. A jegybank optimista hangneme alapján további kamatemelések várhatók, annak ellenére, hogy az USA-hoz hasonlóan egyelőre csak mérsékelt az inflációs nyomás. Rövid idő leforgása alatt emiatt nagyon sokat erősödött a deviza, így rövidtávon elképzelhető egy kisebb korrekció, de az erős gazdasági fundamentumok miatt továbbra is erős maradhat a deviza.
Mind az amerikai, mind a kanadai gazdaság jól teljesíthet középtávon, ezzel párhuzamosan a jegybankok is folytathatják a megkezdett kamatemelési ciklust. Ezzel a fejlett gazdaságokat tekintve mindkét ország az élen halad, mindkét deviza jól teljesíthet középtávon. Kanada esetében jelenleg nagyobb a gazdasági bővülés momentuma, azonban ez az utóbbi hónapokban már beárazódhatott az USD/CAD devizapárba, mivel 10%-kal értékelődött fel a kanadai az amerikai dollárral szemben. Ez a nagyobb mozgás a dollár gyengeségének is nagyban betudható volt, így ha az amerikai deviza ismét magára találna ledolgozhatná az utóbbi hónapok esésének egy részét a kanadai fizetőeszközzel szemben.
Technikai kép
Meredeken erősödött a CAD az USD-vel szemben az utóbbi időben, azonban az 1,2-es szint akadályt jelenthet a további USD/CAD csökkenés előtt. Ezt támogatja az MACD indikátor is, ami már relatíve a túladott zónában tartózkodik. Az árfolyam első körben az 1,245-ös ellenállásig kúszhat vissza, azonban ha kitart a dollár ereje (elhiszi a piac a Fed kamatemelési terveit, esetleg mégis lesznek nagyszabású adóreformok Amerikában) ezt a szintet is megugorhatja a jegyzés.
Forrás: Bloomberg, Erste
Forrás: Erste
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor
Összeilletek-e a pároddal? Párkapcsolati kalkulátor
Mekkora az agyam a magyar átlaghoz képest?