BUX - mi történt, és miért?
A BUX 16.931,50 ponton zárt pénteken, 149 ponttal alacsonyabban az előző heti záróáránál. Az előző héten 4,65 százalékkal esett az index értéke.
A BUX index heti árfolyam alakulása
A BUX csökkenésében az OTP árfolyamesése játszotta a főszerepet, a bankpapír a héten 3 ezer forint alatt is forgott. A Mol és a gyógyszeripari részvények ára emelkedett, a Magyar Telekom pedig kis mértékben gyengült.
A részvénypiac heti forgalma 117,5 milliárd forint volt, míg az előző, háromnapos munkahéten 54,155 milliárd forint értékben születtek üzletek.
Mi hatott a piacokra?
A CIB Bank azt írta heti összefoglalójában, hogy a héten bekövetkezett, amitől mindenki tartott: a görög krízist nem sikerült lokalizálni, a fertőzés Olaszországot is elérte. Eddig Görögország állt a figyelem középpontjában, a múlt héten azonban amiatt fokozódott a feszültség, hogy az olasz állampapírhozamok kritikus szintre emelkedtek, a 10 éves hozamok 7 százalék fölé nőttek.
Ezeken a szinteken korábban Görögország, Portugália, és Írország nemzetközi segítséget kért. Az olasz államadósság közel 2 ezer milliárd eurót tesz ki a görög 400 milliárd euróval szemben, és a szakértők attól tartanak, hogy amennyiben Olaszország nem lesz képes a piacról finanszírozni magát, a korábbi mentőmechanizmusok Olaszország esetében nem fognak működni.
Görögországhoz hasonlóan Olaszországban is belpolitikai válság alakult ki a tervezett gazdasági intézkedések kapcsán, és ez Silvio Berlusconi kormányfő lemondásához vezetett. A jövő héten szakértői kormány állhat fel Mario Monti közgazdász vezetésével. Mindeközben Görögországban átmeneti válságkezelő kormány alakult, vezetője Lukasz Papademos, az Európai Központi Bank (EKB) volt alelnöke, a görög jegybank egykori vezetője lett.
A piacok abban bíznak, hogy az új válságkezelő kormányok nagyobb sikerrel hajtják végre a kiigazító programokat. Pénteken már erőteljes vásárlások voltak a részvénypiacokon a hét közepi pánik után.
Mi történt itthon?
Itthon a hét legérdekesebb hazai vállalati híre volt az a bejelentés, hogy az állam felvásárolja a Rábát. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő 815 forinton tett kötelező nyilvános vételi ajánlatot a győri járműipari társaság részvényeire. A felvásárlást a kormány a hosszú távú stratégiai céljaival, a járműiparban növelni kívánt állami szerepvállalással indokolta. A magyar állam a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapon keresztül 16,15 százaléknyi tulajdonnal rendelkezik a Rábában, és megállapodott a malajziai DRB vállalattal, hogy megvásárolja annak 7,68 százalékos részvénycsomagját. Az állam érdemi - legalább 50 százalékos - befolyást kíván szerezni a Rábában.
Beindult a gyorsjelentési szezon is a múlt héten. A Richter harmadik negyedévi jó teljesítményéhez hozzájárult a lengyel Polpharma meghiúsult tranzakciójához kapcsolódó bánatpénz - 40 millió dollár plusz 3,5 millió dollár kamat - elszámolása, ami 6,83 milliárd forint egyéb bevételt eredményezett a társaságnak.
A másik gyógyszergyár, az Egis jelentése azonban csalódást okozott, miután az elemzők által várt növekedés helyett jelentős mértékben csökkent a nyeresége a július-szeptemberi időszakban.
A Magyar Telekom az előző negyedévekhez hasonló egyenletes teljesítményről számolt be. Pénteken piaczárás után érkezett a hír, hogy a Fitch Ratings leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását az eddigi stabilról, megerősítve egyben a befektetési ajánlású szuverén magyar adósosztályzatokat.
Nézzük az árfolyamokat!
Az OTP árfolyama a múlt héten 4,68 százalékkal esett, pénteken 3.075 forinton zárt. A Mol 5,59 százalékkal 17.000 forintra erősödött.
A Magyar Telekom részvények ára 0,58 százalékkal 517 forintra csökkent. A Richter árfolyama 2,51 százalékkal 36.300 forintra emelkedett. Az Egis 4,66 százalékos erősödéssel, 18.630 forinton zárta a hetet.