Drágul az építkezés, nincs, aki vállalja
Ha kell, érdemes megvenni
További drágulás érheti el az év elején már amúgy is 4-6 százalékos árnövekedést elszenvedő építőipari alapanyagokat. A termelő és értékesítő résztvevők is áthárítják az építőipar drágulásának következményeit a vásárlóra. Ez az egyik oka az új építésű és használt ingatlanok árainak növekedésének. Az árak kiugrását még az 5 százalékos ÁFA sem tudta visszafogni.
Talált pénzből
Bár az építkezési hullám leginkább tavasz végén, nyár elején rajtol el, a felújítások időszaka már korábban elkezdődött. Ehhez hozzájárulhatott az az állami ösztökélés is különböző kedvezményeken keresztül, amely könnyen jött milliókhoz juttatta a családokat. A támogatások különböző formáit valószínűleg százezernél is több háztartás kihasználja majd. A GKI szerint ez a szám akár 120-150 ezerre is nőhet idén.
A várakozások szerint további 40-50 ezer család támogatás nélkül is belevág az építkezés folyamatába, amihez bátran támaszkodhat az Építkezés.info szakmai tanácsaira.
Csak módjával
Az építkezéshez, felújításhoz szükséges alapanyagok folyamatos drágulása azonban hatással van erre a plusz bevételre is. A támogatásokat érdemes annak fényében beosztani, hogy az fedezze a gyártók és az értékesítő helyek önhibáján kívül is növekvő árakat. A forint értéke folyamatosan csökken az euróhoz képest, ami magával vonzza a foglalkoztatás költségeinek növekedését is. A drága munkaerő másik oka az igazán jó mesterek hiánya, ami nem tudja követni a megnövekedett igényt.
Festék, te drága
A drágulást egyik legjobban elszenvedő termékek a festékek és a segédanyagok. Ezeket a munkaanyagokat már eddig is 4-7 százalékos drágulás sújtotta az idei évben. A szakértők szerint ez a folyamat legjobb esetben is csupán lassítható, de meg nem állítható. Söptei Csaba, a Magyar Festékgyártók Országos Szövetsége (MAFEOSZ) társelnöke idén tavasszal számolt be az európai és magyar „festékhelyzetről”. A drágulás okának látja az olajárakat, a COVID-19 és a Brexit globális hatásait, sőt még a rossz időjárási viszonyokat is. Hasonló árnövekedés érte el például az epoxigyantát is, mely 60 százalékkal drágult január óta.
Nincs, aki megcsinálja
A már sokat emlegetett szakemberhiány a világjárvány előtti mélyrepüléséhez tendál újra. A nagyobb megrendelők leszerződtetik a kivitelezők nagyját, így a kis- és középvállalkozásoknak egyre nehezebb igazán jó szakembert találniuk. A járvány lecsengésének megkerülhetetlen következménye a mesterek újbóli kivándorlása is külföldre. Ezen okoknál fogva pedig a munkadíjak az egekben vannak, és növekedésük a tavalyi mértékben várható idén is. Súlyos és megoldandó probléma még a kivitelezők szervezetlensége és a digitalizáció fejlődésének lassú üteme.