Egy csapásra odalett az ázsiai piacok öröme
A kezdetben optimista hangulatot, melyet a tegnapi amerikai makroadatok éltettek, egy csapásra elrontotta az, hogy a Conference Board felmérése szerint a kínai vezető konjunktúra index mindössze 0,3 százalékkal emelkedett áprilisban a felülvizsgált adatok után, holott még június 15-én az előzetes adatok 1,7 százalékos bővülésről árulkodtak. A Citigroup szerint a kínai export erős ellenszélbe kerülhet a szigorodó szabályozás és az európai adósságválság nyomán. A régiós piacok a hírre azonnal feladták korábbi emelkedésüket és meredeken csökkenésnek indultak.
Japánban a Nikkei 225 index, mely kezdetben emelkedésnek, szintén veszteségbe fordult és végül 1,27 százalékkal 9570,60 pontra csökkent. Nem kedvezett a piacnak a kínai gazdaságról szóló hír mellett az sem, hogy az ipari termelés és a háztartások fogyasztása csökkent májusban, valamint az, hogy a munkanélküliségi ráta váratlanul emelkedett.
A munkanélküliségi ráta májusban 5,2 százalékra emelkedett, zsinórban ez már a harmadik havi emelkedés volt, így a december óta nem látott szintre jutott. A háztartások fogyasztása 0,7 százalékkal csökkent májusban éves szinten, míg az ipari termelés 0,1 százalékkal esett vissza áprilisban havi szinten az előző hónapban mért 1,3 százalékos emelkedés után.
Dél-Koreában a Kospi index szintén feladta a kezdeti nyereségét és végül 1,5 százalékos veszteség mellett 1706 ponton zárt. Ausztráliában az S&P/ASX 200 index 0,8 százalékkal 4.347,80 pontra csökkent. Hong Kong-ban a Hang Seng index a kereskedés első felének végén 1 százalékos mínuszban tartózkodik, Kínában a Shanghai Composite index 3,5 százalékkal zuhant. Indiában a Sensex index 0,75 százalékos veszteségnál jár a kereskedés elején. Veszteségek mutatkoznak emellett a tajvani, az új-zélandi, a szingapúri piacokon is.
Az amerikai dollár 88,58 jenre csökkent a tegnapi 89,35-ös szintjéről, az euró jegyzése 1,2250-es szintre mérséklődött a tegnap mutatott 1,2268-as szintről.