Egymilliárd dollárral csökkentették az amerikai kereskedelmi deficitet. A kedves nagyfülűek segítettek.
Kevesebb, mint 3 hét alatt igazi kasszasiker lett az James Cameron új mozija az Avatar. A valóban igényesen elkészített sci-fi köntösbe bújtatott maratoni hosszúságú film már minden idők legnagyobb mozisikerét hozta Oroszországban, ahol 55.5 millió USD értékben vettek jegyet rá.
Franciaországban a film 85.6 milliót, a németeknél 56.1 milliót profitáltak eddig az eladott jegyekből. A többi európai ország sincs lemaradva, a nálunk is teltházzal vetített alkotásból származó összes bevétel az elmúlt hétvégén meghaladta az egymilliárd dollárt.
A dolog érdekessége, hogy az amerikai piacon az átlagnál jóval kevesebben kíváncsiak a filmre, a bevétel több, mint két harmada Európából származik, miközben Dél-Amerikában is óriási a sikere.
A szimpatikus, megnyerően-csúnyácska természeti lények harca a civillizált erőszakkal igazi high-tech megoldásokkal, meglepően jó színészi alakításokkal készült. Több, mint ezer ember dolgozott rajta, a költségvetés 300 millió dollár és a digitális filmkészítés csúcstechnikáját vonultatja fel.
Cameron még 1995-ben írta meg a forgatókönyvet hozzá, de akkor még nem állt rendelkezésre az a technika amivel le tudták volna forgatni. Évekig dolgozott azon, hogy kifejlessze azokat az eszközöket (többek közt magát a 3D kamerát), amik az elkészítéshez kellenek.
Ugyanakkor az Egyesült Államokban egyre több kritika éri a forgatókönyvet amerika-ellenes (globális katonai intervenció a rossz fiúk részéről) atmoszférája miatt. Sokan ennek is tulajdonítják a külföldi sikereket.
Ha ez így van akkor még több ilyen filmet kellene exportálniuk, darabonként 1-2 mrd-dal csökkentve a kereskedelmi deficitet (szerk.).