Enyhe gazdasági visszaesés jöhet az idén
Az év utolsó hónapjainak kiskereskedelmi statisztikái azt sugallják, hogy a harmadik negyedévhez képest valamelyest élénkülhetett a lakossági fogyasztás is, miközben a beruházások is jobban teljesíthettek, mivel az építőiparban az évek óta tartó masszív csökkenés enyhült az utolsó negyedévben.
Bár a 2011-es GDP jobban alakult a vártnál, a 2012-es növekedési kilátások nem túl rózsásak. Várakozásaink szerint a magyar gazdaság enyhe recesszióba csúszhat az idei évben; 0,5%-os GDP csökkenést várunk, amit lassú kilábalás követhet az elkövetkező években.
Az Eurózóna adósságproblémái illetve a recessziós kockázatok miatt a magyar export növekedési ütemének lassulásával számolunk az idei évben. Itt megjegyeznénk, hogy vannak arra vonatkozó jelek, hogy esetleg a német gazdaság jobban teljesít, mint korábban gondoltuk (lásd IFO index), ami egy pozitív kockázatot jelenthet az export növekedési ütemére nézve. Ami viszont a belső keresleti elemek növekedéshez való hozzájárulását illeti, itt nem látunk semmi olyan tényezőt, ami a javulás irányába mutatna.
A költségvetési kiigazítás az idén folytatódik, ez párosulva a gyengébb munkapiaccal negatívan hathat a fogyasztásra. A bankszektor jelenleg tapasztalható alacsony hitelezési aktivitása (ami mögött a végtörlesztésnek és romló portfolióminőségnek köszönhetően rosszabbodó tőkehelyzet áll) mind a fogyasztásra, mind a beruházásokra negatív hatást gyakorolhat. Ez utóbbin próbál javítani az MNB. Február közepi bejelentésük szerint a jegybank – a bankrendszerben tapasztalható likviditási feszültségek enyhítése céljából – kész egy stabil, hosszabb lejáratú forrást nyújtani a hazai bankszektornak a mindenkori jegybanki alapkamaton kétéves változó kamatozású fedezett hitel formájában. A jegybanki eszköz növekedésélénkítő hatásainak megítélésében egyelőre sok a bizonytalanság - olvasható az Erste elemzésében.