Eredményesnek ítélték magyar üzletemberek az államfővel tett közép-ázsiai útjukat
Nádasi Tamás, az Aquaprofit Zrt. elnöke az MTI-nek úgy fogalmazott, az elnöki látogatás mérföldkő a Magyarország és a térség közötti gazdasági kapcsolatok építésében, hiszen kedvező hátteret nyújtott az üzletemberek tárgyalásaihoz. Az érintett országok eltérő képet mutatnak, de az összeköti őket, hogy a vízgazdálkodás mindannyiuknál probléma - mutatott rá. Úgy vélte, a nagy olaj- és gázkészleteknek köszönhetően a régió gazdag, ám gondot okoz, hogy nem takarékoskodnak a vízzel, hiába van kevés belőle.
A szennyvíz elvezetése és az ivóvíztisztítás nagy probléma, főleg vidéken - fejtette ki. Nádasi Tamás beszámolt arról is, hogy cége egy termálfürdő fejlesztéséről tárgyalt Bakuban. Kovács Károly, a Magyar Vízipari Klaszter elnöke azt mondta, a vízszűkében lévő országokban sok a megoldásra váró probléma, amelyek közül a mélyrétegekből származó és a felszíni vizek kezelését, az ivóvíztisztítást és a szennyvíz kezelését említette példaként. A találkozókon megnyílt az információáramlás, a közép-ázsiaiak beszámoltak gondjaikról magyar partnereiknek - mondta el.
A Vízipari Klaszter elnöke szerint az országoknak fontos, hogy azt mutassák, habár kevés a víz, nekik mégis bőven van belőle, ezt szimbolizálja a városokban található számos szökőkút is. Azonban nem hatékony a vízgazdálkodásuk, komoly veszteségek tapasztalhatók - mutatott rá Kovács Károly. Úgy látta, a fogyasztás visszafogásában és az eljuttató hálózatok hatékonyságának növelésében vannak még tartalékok. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a régió országai között ellentéteket generálhat a vízkészletek hasznosítása. A térségnek arra kell felkészülnie, hogy míg az országok lakossága nő, egyre kevesebb lesz a víz - hangoztatta.
Zelei Gábor, a Mol Nyrt. Upstream üzletfejlesztési vezetője elmondta, a közép-ázsiai országokban lehetősége nyílt alaposabban bemutatnia vállalatát, igaz, többen már jól ismerték a Molt. Az út eredménye, hogy meghatározták az irányát az együttműködésnek, amelyet a közeljövőben jobban elmélyítenek - fogalmazott. Hozzátette: a részletekről Budapesten egyeztetnek majd. A vállalat a kőolajkutatásban és -termelésben működne együtt közép-ázsiai partnerekkel, és a Mol szintén részt vesz a Nabucco-projektben. A 3,3 ezer kilométer hosszúra tervezett Nabucco vezeték - Törökországon, Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián keresztül - évi 31 milliárd köbméter földgázt juttatna Európába Kaszpi-tenger környéki és közép-ázsiai lelőhelyekről.
A beruházás összköltsége 7,9 milliárd euró. Az EU prioritásként kezeli a projektet a gázbeszerzési források diverzifikálása miatt. Zelei Gábor szerint Közép-Ázsiában szívesen működnének együtt Magyarországgal, és most az elnöki látogatás jelentősen megkönnyítette a kapcsolatépítést a térségben. Seszták Tamás, az Olajterv Csoport igazgatóságának tagja kifejtette, cége főként olajipari berendezéseket szállítana a térségbe, illetve olaj- és gázipari létesítményeket tervezne és kivitelezne. Elmondta, az érintett országokban magas szinten fogadták őket, és nagyon nyitottnak bizonyultak az együttműködésre.