Hatékony tanulás: A legjobb tanulási technikák és módszerek

De a tanulás nem csak a cégvezetőkre vonatkozik, és nem is korfüggő. Ha az ember például alkalmazott egy cégnél és 40 éves, akkor még jóval több van hátra a nyugdíjig, mint amennyit eddig ledolgozott élete során.
Tanulni mindig érdemes!
De az sem mindegy, hogy mibe öljük az energiánkat. Sokan például azért nem kezdenek bele valami új dolog kitanulásába, mert hatalmas a hátrányuk ahhoz képest, aki már korábban elkezdte. Tipikusan ilyen szakma a programozás. Sokszor hallani, hogy tizenévesek válnak multimilliomossá az általuk fejlesztett appok miatt. Idősebb fejjel azt gondolná az ember, hogy akkor ő már elkésett – pedig mi sem állhat messzebb a valóságtól! Míg az élsportolók versenyt futnak az idővel, hiszen huszonévesen érik el a emberi test potenciáljának csúcsát, addig a programozás esetében ugyanolyan esélyekkel indul egy tizen- vagy huszonéves, mint egy ötven vagy hatvan éves.
Egy másik nagyon elterjedt tévhit, hogy egy bizonyos fajta beállítottság szükséges az adott készség elsajátításához. A programozás példánál maradva sokszor hallani laikusoktól, hogy “Hülye vagyok a matekhoz, nincs esélyem”. Pedig nem az számít, hogy milyen érdemjegyeket szereztünk a középiskolában, hanem az, hogy milyen tanulási technikákkal és módszerekkel segítik az oktatók a fejlődésünket. Ugyanis ezek sokkal fontosabbak a hatékony tanulás szempontjából, mint az előképzettség, a tehetség vagy a beállítottság. Ezek nem légből kapott elméletek, hanem bizonyított, a gyakorlatban is kipróbált információk, amelyeket több ország képzéseiből gyűjtöttek össze.
De melyek azok a tanulási tippek és hatékony tanulási technikák, amelyek jelentősen megkönnyítik az új készségek elsajátítását?
A legjobb tanulási technikák és módszerek
1. A hatékony tanuláshoz először lásd át a big picture-t
Sokan úgy tanulnak, hogy az egyetemi előadás közben jegyzetelnek, vagy a programozói tanfolyamon egyből nekiállnak a megvalósításnak — pedig van ennél egy jobb technika is. Először próbáld meg átlátni az összképet, hiszen így sokkal jobban fogod érteni, hogy mi az ami fontos, és mi az, ami nem. Nem kell nagy dologra gondolni, nem szükséges SWOT elemzést vagy más bonyolult gyorsolvasási módszereket elsajátítani – elég csupán átnézni a tanfolyam vagy téma tematikáját, fejezeteit, tantervét, és máris lesz egy átfogó képed az egészről.
2. Hogyan kell tanulni?Az elolvasás nem elég
Bizony, a tanulás és az olvasás nem ugyanaz. Az átolvasás segíti az összkép megértését, de a megtanuláshoz ennél jóval többre van szükség: sok-sok ismétlésre és gyakorlásra.
3. A legjobb gyors tanulási tipp:
Alakíts ki asszociációkat Az emberi agy sokkal gyorsabban rögzít dolgokat, ha azokat egy már meglévő fogalomhoz tudja kötni. Minél erősebb asszociációkat hozunk létre, annál gyorsabban és könnyebben fog eszünkbe jutni a tanult elmélet a gyakorlatban is.
4.: A tanulási technikák csúcsa: Vizualizáld!
Az emberi agy sokkal gyorsabban dolgozza fel a képi tartalmakat, mint az írott szöveget. Éppen ezért érdemes mindenről mindmap-et vagy rajzot készíteni – egy olyan gyakorlatias program során, mint a programozó képzés pedig mindent érdemes megcsinálni a gyakorlatban is, hiszen így rögzül a képi világ mellett maga a cselekvés is!
5. A mindig működő tanulási módszer: Tegyél fel kérdéseket
A kérdések rengeteg dologra világítanak rá. Egyrészről, megmutatják mit tudsz, és azt milyen mélyen. Másrészről, megmutatják mit nem tudsz. Ezzel pedig tulajdonképpen kijelölik az előtted álló feladatokat, mindenfajta speciális tanulási módszerek és technikák nélkül. Tegyél fel jó kérdéseket, és rögtön megkapod a választ, hogy mit kellene tanulnod.
5+1. Szorgalom > Tehetség
Ahogy már korábban is írtuk, gyakori tévhit, hogy egy készség elsajátításához különleges beállítottságra van szükség. Vannak olyan tevékenységek, ahol ez igaz, például nagyon nehezen tudnál profi kosárlabdázóvá válni, ha csupán 160 cm magas vagy. De a legtöbb más iparágban vagy készségnél ezek csak alaptalan félelmek, ahogy a programozás esetében a matematika tudás. Ha szeretnél még többet megtudni a témáról, akkor ajánljuk figyelmedbe az egyik nemrég írt cikkünket – tetszeni fog: https://profitline.hu/Ne-varj-mindig-mas-segitsegere---Most-megtanulhatsz-otthonrol-programozni-408814