Hibázott a svájci jegybank a befektetési guru szerint
Az intézkedés működhet egy darabig, de végül ki fog derülni, hogy a piacnak több pénze van, mint a svájci jegybanknak (SNB) - mondta a CNBC-nek Rogers, aki Soros Györggyel közösen a híres Quantum Fund alapítója volt. Az SNB a lépéssel kénytelen lesz hatalmas mennyiségű külföldi devizát vásárolni, és azt kockáztatja, hogy ezt majd csak jókora veszteséggel fogja tudni eladni - magyarázta Rogers.
Egy másik jelentős kockázat, hogy a jegybank teljesen leértékeli a frankot, miközben megpróbálja helyreállítani a svájci gazdaság "versenyképességét" és ezzel pont azt az iparágat teszi tönkre, ami Svájcot azzá tette ami: a pénzügyi szektort.
Összességében ez hatalmas hiba Svájctól és akár melyik verzió is következzék be, az ország meg fogja szenvedni - tette hozzá Rogers.
A befektetők most azt találgatják, hogy a frank kiesésével melyik lehet az ideális menekülődeviza. Rogers szerint a kínai jüan lesz a legmegfelelőbb erre a szerepre. Most átmenetileg a dollár is betöltheti a menedék szerepét, de szigorúan csak rövid távon, hosszú távon pedig a lehetséges legrosszabb választásnak számít.
Amint arról korábban beszámoltunk, megfigyelők szerint az SNB keddi döntése devizaháborúhoz vezethet, amelyben a norvég és a svéd korona, a brazil real, a japán jen és más valuták állhatnak csatasorba.
A CNBC kommentárja szerint Rogers gyakran kritizálja a Fedet amiért a pénzügyi válság óta folyamatosan pénz nyomtat és ezzel gyengíti a dollárt a növekedés élénkítése érdekében.
A befektetők nehézségekbe ütközhetnek amennyiben jüant szeretnének tartani, mivel a kínai központi bank csak kis lépéseket tett a konvertibilitás irányába, de a jüan nem számít konvertibilis devizának - véli Rogers. Szerinte azonban a nem kínai befektetőknek is számos lehetőségük van a jüankitettség elérésére. Példaként említette, hogy a befektetők számos amerikai városban tudnak jüan számlát nyitni, és jüanban denominált kötvényt vásárolni a nemzetközi piacokon.