Januártól tovább csökkennek a telefondíjak
Ez csökken jövőre 20 százalékkal, 9,46 forintra, 2013 januárjától további 20 százalékkal 7,06 forintra. Bár a határozat csak az említett időszakra vonatkozik, az összeg várhatóan itt nem áll meg, és 2014 januárjától 4,64 forintra mérséklődik. Kiricsi Karola hangsúlyozta, hogy bár a mostani határozat a nagykereskedelmi árakra vonatkozik, az hatással lesz a kiskereskedelmi árakra is. Az NMHH épp ezért avatkozik a versenybe. A díjcsökkenés mértékét még nem tudni.
Az biztos, hogy a szolgáltatók a következő év elejéig még a jelenlegi 11,86 forintot számolhatják fel, ezt követően kell csökkenteniük a nagykereskedelmi díjakat. Addig azonban a társaságoknak lehetőségük van arra is, hogy a bíróságon támadják meg az NMHH határozatát. A cégek ilyen irányú tervei egyelőre nem ismertek, a Magyar Telekomnál "folyamatban van az említett NMHH-határozat feldolgozása, a várható piaci és bevételhatások elemzése". Úgy tudjuk, a társaságok kifogásolják, hogy a határozat megszületése előtt nem készült hatásvizsgálat. A nagykereskedelmi díj 20 százalékos csökkentése nem jelenti azt, hogy a kiskereskedelmi díjak is ilyen mértékben mérséklődnek. Ennek az árrésen túl egyéb okai is vannak.
Egy hívás költsége több elemből áll: az indításból, a tranzitálásból és a végződtetésből. A hatóság az előbbi kettőt nem szabályozza, csak a végződtetést, ami a teljes költség tizenöt százaléka. A szakemberek szerint valamilyen mérséklődés azért várható. Leginkább a vezetékes hálózatból indított és mobilban végződtetetteknél lehet csökkenés. Szakemberek szerint a prepaid vagyis a kártyás ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások esetében a társaságokat átgondolásra késztetheti a mostani döntés. Vannak ugyanis olyan ügyfelek, akik − jellemzően − csak hívásfogadásra használják a készüléküket, forgalmat nem bonyolítanak, így azokon nem keletkezik akkora bevétel, hogy ezeket a prepaid csomagokat a jelenlegi konstrukcióban gazdaságosan fenn lehessen tartani.