Kína megoldást sürget az euróövezeti adósságválságra
"Bízunk benne, hogy az érintett európai országok a lehető leghamarabb átfogó rendezési tervet fogadnak el és hathatós intézkedéseket léptetnek életbe az euróövezeti adósságválság kezelésére, a krízis tovaterjedésének megakadályozására" - nyilatkozta hétfőn Csiang Jü (Jiang Yu) külügyminisztériumi szóvivő Csia Csing-lin (Jia Quinglin) a kínai parlament tanácsadó bizottságának elnöke, a Kínai Kommunista Párt negyedik legmagasabb rangú tisztségviselője európai látogatásának kezdete alkalmából.
Csia Csing-lin a Hszinhua hírügynökség jelentése szerint e heti európai látogatásán megerősíti Kína támogatási készségét és biztosítja bizalmáról az európai rendezési erőfeszítéseket. "Kína meg van győződve róla, hogy Európa képes is és eléggé bölcs is a nehézségek leküzdéséhez. Mi a magunk részéről kezdettől fogva támogattuk az érintetteket mind bilaterális, mind multilaterális csatornákon keresztül" - mondta Csiang Jü.
A kínai hivatalos Hszinhua hírügynökség kommentárban sürgette az európai országokat egységes fellépésre. "Elérkezett az ideje annak, hogy az európai vezetők végre felhagyjanak a számítgatással és a mellébeszéléssel és tanúbizonyságot adjanak bölcsességükről, határozottságukról, a válságból való kilábalás melletti elkötelezettségükről" - írja a közlemény. "Európa már számos alkalmat halasztott el a válság kezelésére és az elmúlt két évben tett apró lépések teljesen eredménytelennek bizonyultak." Az EU-vezetők vasárnapi csúcstalálkozójukon az európai bankrendszer feltőkésítésének keretfeltételeiben állapodtak meg és megvitatták a 440 milliárd eurós EFSF európai pénzügyi stabilitási alap leghatékonyabb felhasználásának módozatait.
Távol esnek azonban még a vélemények egymástól a magánbefektetői tehervállalás mértékében a görög adósság rendezésében, illetve az EFSF "ütőképességének" fokozásában anélkül, hogy a finanszírozó országoknak növelniük kellene befizetéseiket. A konkrét döntések a csúcstalálkozó szerdára elhalasztott második fordulóján várhatók. Uniós illetékesek elmondása szerint az EFSF ütőképessége fokozásának legvalószínűbb módja a tőkeáttétel növelése egy kötvénybiztosításos eljárás keretében, illetve a rendelkezésre álló pénzeszközök növelése kínai és brazil források bevonásával egy speciális pénzügyi alapba (Special Purpose Vehicle, SPV). A kínai külügyminisztériumi szóvivő elhárította a fenti elképzelés kommentálását, mondván, az általa képviselt minisztérium nem a megfelelő hivatal ilyen kérdések megválaszolására.
"Elviekben támogatjuk az euróövezeti országok minden válságkezelési igyekezetét" - fogalmazott. Az, hogy Kína tulajdonképpen miért is pumpálna pénzt egy speciális alapba, ami adósságátrendezés vagy államcsőd esetén biztosan veszteséget lenne kénytelen elkönyvelni, az gazdasági elemzők előtt egyelőre talány. Kína becslések szerint 3.200 milliárd dollárnyi devizatartalékának 25 százalékát fordította euróban denominált adósság vásárlására és 600 milliárd euró értékben tart birtokában euróövezeti állampapírokat. "Kína további eurókötvény vásárlásai a kínálat összetételén múlnak... az adósságválságnak közvetlenül kitett országok kötvényei valószínűleg túl magas kockázatot hordoznak" - mondta He Fan, a kínai társadalomtudományi akadémia közgazdásza.
"De multilaterális kereteken belül akár még ez is megoldható. Kölcsönözhetünk például pénzt az IMF-nek, amit az aztán IMF euróövezeti kötvények vásárlására fordíthat. Az EFSF-kötvények kockázatmentesek, de valószínűleg ezekből nem vásároltunk sokat, mert a hozamuk túl alacsony" - mutatott rá. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő a múlt héten pénteken Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnökévével a Kína-EU csúcstalálkozó elhalasztásáról telefonon folytatott megbeszélését követően nyilatkozatban sürgette az EU-t az adósságválság terjedésének megakadályozására, szerkezeti reformok szükségességét hangsúlyozva. Kínának devizatartalékai korlátozott befektetési lehetőségei miatt érdekében áll Európa támogatása az adósságszolgálati válság rendezésében, a pénzügyi stabilitás megteremtésében.
Az európai adósságszolgálati válság már a kínai export alakulásában is érezteti hatását, ami szeptemberben hét hónapja a leggyengébb ütemben emelkedett. A kínai gazdasági növekedést az idei első kilenc hónapban az export alakulása hátráltatta a legnagyobb mértékben. Kínai vezetők rendszeresen támogatásukról biztosították Európát a válság kezelésében, bár elemzők szerint más lehetőségei is lennének erre a fizetésképtelenség veszélyével küszködő euróövezeti országok kockázatos kötvényeinek vásárlásánál. "Ven Csia-pao kormányfő mindig is Kína támogatásáról biztosította Európát" - mondta Lin Tun, a legnagyobb kínai befektetési bank, a China International Capital Corp. közgazdásza. "Nem gondolnám azonban, hogy a kötvényvásárlás lenne erre az egyedüli üdvözítő módszer. Számos nagy értékű akvizíciós lehetőség is rendelkezésre áll Európában" - mutatott rá. (MTI)