Különdíjat kell fizetniük a családtervezési politikát kijátszóknak Kínában
A Kínai Népköztársaság állampolgáraira vonatkoztatott szabályt az utóbbi években elterjedt gyakorlat miatt hozták, miszerint egyre többen utaznak a határon túlra, hogy gyermeküket ott szüljék meg. Az okok között szerepel az is, hogy vannak, akik azt szeretnék, ha az újszülöttet például az Egyesült Államokban, Kanadában, vagy csak épp a szomszédos Hongkongban anyakönyveznék. A szabályt megsértők közül azok, akik köztisztviselők, vagy egyéb állami hivatalokban dolgoztak, külön adminisztratív büntetést is kapnak a pénzbírság mellé, így az állásukat is elveszthetik - derül ki a lap összeállításából.
Az úgynevezett "társadalmi hozzájárulás" díja területenként változó, így van, ahol a duplája, másutt a tízszerese a helyi egy főre jutó éves átlagjövedelemnek - közölte Csaj Csen-vu (Zhai Zhenwu), a pekingi Népi Egyetem dékánja. A külföldön született gyereknek nem gond hivatalos utazási dokumentumot kiváltani Kínában, amivel minden pluszköltség nélkül már beíratható az általános és a középiskolába - állítja Julie Tung (Dong), egy olyan ügynökség menedzsere, amely várandós kínai nőket visz az Egyesült Államokba szülésre.
A kedvezmény, amitől ezek a gyerekek elesnek, mindössze az, hogy nem vehetők fel állami óvodákba, s az oltások sem ingyenesek a számukra - magyarázta Tung, aki egyben arról számolt be, hogy üzletük virágzik, a jelentkezők száma stabilan nő. Mint kiderült, közöttük több celeb is van, akik szeretnék, ha második csemetéjük az Egyesült Államokban jönne a világra. A cég egyébként öt kirendeltséget működtet Kínában, így Pekingben és Sanghajban is van képviseletük. Az Egyesült Államokat választó szülő-turisták tarifája 150 ezer jüan, vagyis körülbelül 4,7 millió forint.