Lesz nyugdíj! Kaszáltak a nyugdíjpénztárak idén!
A Stabilitás Pénztárszövetség legfrissebb adatai szerint a szövetséghez tartozó magánnyugdíjpénztáraknál a kockázatos eszközök alapján megkülönböztetett három portfólió hozama 10 százalék körül alakult: a klasszikusé 9,71, a kiegyensúlyozotté 11,14, míg a növekedésié 11,7 százalék volt. A portfóliók előző negyedévi vesztesége rendre: 6,97; 6,99 és 3,83 százalékot ért el. Bár idén január elsejétől minden magánnyugdíjpénztár kötelezően bevezette - többségük már korábban - a választható portfóliós rendszert, a kockázatosabb, de magasabb hozamú befektetési lehetőségeket a kedvező eredmények ellenére sem használták ki teljes mértékben a magánnyugdíjpénztárak.
Nőtt az elmúlt időszakban a befektetések földrajzi sokszínűsége, amelyet azonban a nemrégiben bevezetett devizakorlátozás szűkít a Stabilitás szerint. Nagy Csaba megerősítette: a devizakorlátozás visszalépést jelent a szabályozásban, és szerepe inkább a fiskális szempontok érvényesítése, mintsem az árfolyamkockázat kezelése.
A bevezetett új korlát, a devizaeszközök arányának csökkentése 5 százalékra - a klasszikus portfóliónál - csak a hazai állampapír befektetésekre ösztönözne a globális környezetben. Holott a nemzetközi diverzifikáció nemcsak alapvető kockázatkezelési rendszer, de biztosítja, hogy a pénztártagok ne legyenek egyoldalúan kiszolgáltatva a hazai gazdaság teljesítményének, részesülhessenek a jobban prosperáló gazdaságok pénz- és tőkepiaci hozamaiból - húzta alá a szövetség elnöke.
Az idei második negyedévben a szövetséghez tartozó magánnyugdíjpénztári vagyon piaci értéke meghaladta a 2 ezer milliárd forintot, 266,8 milliárd forinttal, 15,3 százalékkal nőtt. Az egy pénztártagra jutó vagyon a 2007. évi 715 ezer és a 2008. évi 637 ezer forintról az idén a második negyedév végére újra 719 ezer forintra emelkedett.
A taglétszám 15.300-zal bővült, a más pénztárba átlépők száma az előző negyedévi mintegy 44 ezerről 53.500-ra nőtt. Nagy Csaba hangsúlyozta: az átlépéseket gyakran nem az ügyfelek saját elhatározása generálja, hanem az ügynökök rábeszélése. Úgy vélte: szabályozni kellene ezen a területen is az ügynökök tevékenységét, hasonlóan más országok gyakorlatához. Van ahol megtiltották az ügynökök általi átlépést és van, ahol közjegyző előtti aláíráshoz kötik azt - mutatott rá a szövetség elnöke.