Magyar startupok mutatkozhattak be a TechStars-nak Budapesten
Június 8-i esemény Madaras Liz, a Poliloop társalapítójának bejelentkezésével kezdődött, hiszen a nemzetközi sikereket halmozó startup már a TechStars család része. A Vespucci Partners tavaly kötötte össze a feleket. Liz kifejtette, a TechStarsal való kapcsolatnak köszönheti, hogy kutatóból vállalkozó lett – olvasható a Vespucci Partners kockázatitőke alap-kezelő honlapján megjelent cikkben.
10-ből 9 startup érik be
Martin Olczyk, a Techstars Smart Mobility torinói akcelerátor vezetője személyes bemutatkozójában elmondta, hogy több startup iparágban is kipróbálta már magát. Külön kiemelte bukásait, és azt, hogy azokból is mennyit lehet tanulni, és hogy a startupoknak azt is meg kell tapasztalniuk, milyen az, amikor „pénzt égetnek”, amiből azonban az egész ökoszisztéma profitálhat. Ezt követően magát a TechStars családot és a bekerülés előnyeit és „terheit” ecsetelte.
A TechStars volumenében a legnagyobb inkubációs hálózat a világon, 18 ezer befektetőt kötnek össze éves szinten több mint 500 vállalkozással – mondta el Martin Olczyk. Ennek köszönhetően 2019 óta 1600 startup osztozhatott 18,2 milliárd dolláron, de a pénz mellett ugyanolyan fontos a hálózat és a tudás átadása. A Martin által felsorolt gigászi számok utóbbiak fényében kerülnek valóban helyükre, hiszen az akcelerációt megjárt projektek 84%-a aktív, vagy már felvásárolták, míg egyébként 10-ből csak 9 startup érik be – de.
A siker kulcsa a csapat
Martin szerint első körben négy dolgot néznek, mikor átvilágítanak egy startupot: 1. a csapatot, 2. a csapatot, 3. a csapatot és ezt követően: 4. a kellően nagy célpiacot. Ötödikként jön a traction és legutolsó helyen van csak az ötlet. Saját példájával illusztrálta, hogy miért így építik fel a rendszerüket. Szállodák számára fejlesztettek egy applikációt 2020 tavaszán, mikor is a turizmus bedőlt a Covid miatt, de nem estek kétségbe, hanem egy új termékre álltak rá, tehát pivotáltak, a váltás utáni termék 3000% növekedést produkált azóta. Végül arra kérte a csapatokat, hogy legyenek nyitottak, hiszen bármikor szükség lehet egy pivotálásra.
A Vespucci Partners csapata és Martin Olczyk, a TechStars torinói Smart Mobility akcelerátor vezetője
A hazai startupok állták a sarat
A ptichelések során sokféle termékkel, ötlettel és startuppal találkozhattunk, voltak most indulók és éves szinten millió dolláros forgalommal működő cégek. A teljes hazai ökoszisztéma büszkeségére sikerült a startupoknak olyan szakmai diszkurzust kialakítaniuk Martinnal, amivel a világ bármely helyén megállnák a helyüket. Nagyon reméljük, hogy legalább egyiküknek sikerül a megismételni a Poliloop Vespucci Partners segítségével elért sikerét, és bekerülni a TechStars családba.
A csapatokról
A Rollin a nagy e-roller bérlőket terelné mederbe töltőrendszerével.
A BeamLive villámgyors, IoT alapú push kommunikációs platformot fejlesztett mobilokra, mely a konkorunseknél jóval gyorsabban működik.
A Lockinvisible egy forradalmi nyeregtartó rúd kihúzásával használható kerékpár-lakat.
A Drone Detection, ahogyan neve is sugallja drónok felderítésével és adott esetben semlegesítésével foglalkozik egy forradalmi technológiával. Nem nehéz kitalálni, hogy esetükben lehet szó harcászati alkalmazásról is.
A Dolphio Technologies egy fejlesztő csapat, mely egy olyan rendszerét mutatta be, ami a folyók PET-palack és más szennyeződéseit monitorozza intelligens kamerarendszerével, segítve a folyók megtisztítását.
A Munch az élelmiszerpazarlást segíti visszafogni rendszerével, az éttermek a nap végén megmaradt ennivalójukat kínálhatják tört áron eladásra.
A Compocity a komposztálást hozza be városi otthonainkba ökorobotjával és okosrendszerével.
A Smapp Lab okosrendszere pedig a gazdákat segíti, akik valós idejű képet kaphatnak általa a kártevők mozgásáról.