Mehet tovább a rally?
Deviza- és állampapírpiacok
Magyarország
Tegnap a várakozásoknak megfelelően a rosszabb ZEW index hatására a forint 270 felé vette az irányt az euróval szemben és a nap végére 269.30-ig kúsztak fel a jegyzések, viszont a jobb kínai kereskedelmi adatok hatására megvalósult ázsiai optimizmus átragadt az öreg kontinensre is és így újra a tegnapi reggeli 267.50 körüli szintek stabilizálódtak mostanra. Lévén, hogy a régiós tőzsdék is jelentős zöld tartományban járnak már szerdán reggel, jó esélyt látunk, hogy ma elkerülje forint a keddi libikókát, amennyiben erre a kulcsfontosságú nemzetközi makroadatok és a JP Morgan jelentés nem cáfol rá. Az augusztusi magyar ipari termelés hajszálnyival lett jobb - kevésbé rossz - az előzetes számokhoz képest, természetesen piacmozgató hatása a hírnek nem volt. A BUX új idei csúcsra érkezett szerdán, jelenleg 2 százalék feletti napon belüli pluszban, 21,250 pont környékén jár az index, az optimista nemzetközi és hazai piaci hangulat következtében.
Állampapír aukció
A tegnapi 3 hónapos (D100120) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 40 milliárd forintnyi mennyiségre újabb jelentős összegű 151.5 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, a kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 3.79-szeres, az aukciós átlaghozam 6.73 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 13 bázisponttal alacsonyabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 2 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 6.65 és 6.77 százalék között szóródott. A másodlagos állampapír-piaci hozamok 5-21 bázisponttal csökkentek elsősorban az ismételten túljegyzett aukció és a tegnapi inflációs adat után szinte biztosra vehető újabb hétfői 50 bázispontos kamatcsökkentés hatására.
Nemzetközi
Az októberi német ZEW index - mely az elemzők és kutatók gazdasággal kapcsolatos várakozását tükrözi - 56-ra csökkent a szeptemberi 57.7-es értékhez és az 58.8 pontos várakozásokhoz képest. Igaz, a gazdaság jelenlegi állapota az előző havi -74 helyett már -69 pontos értékelést kapott. Az eredmény természetesen némi csalódást okozott a nyugat-európai piacokon, de nem feltétlenül jogosan. Hiszen emlékezzünk, hogy a ZEW index 2008 októberében még -63 ponton tartózkodott és az októberi volt a második csökkenés 1 év alatt. Tehát akármilyen gyors ütemben javulnak is a gazdasági kilátások, nem elvárható még csak egy monoton növekvő ZEW index görbe sem. Már a délelőtt folyamán is 0.5 százalékos mínuszban jártak a nyugat-európai börzék kedden, majd az index napvilágra kerülésével újabb lökést kaptak lefelé és a nap végére 1-1.2 százalékkal lentebb zártak. A tengerentúlon a hétfői emelkedés után szintén enyhe, nagyjából 0.3 százalékos lejtmenet következett tegnap, a ZEW indexhez hasonlóan az IBD/TIPP gazdasági optimizmus index is némi csalódást okozott.
Ám a fő piacmozgató erő a Johnson & Johnson harmadik negyedéves gyorsjelentése volt. Az eredmény tekintetében felülmúlta az amerikai egészség és gyógyszeripai cég a várakozásokat, viszont a forgalmat illetően nem tudott érdemi növekményt felmutatni. És mint tudjuk jelenleg ez utóbbi az elvárás, ezért a J&J részvényei estek is tegnap. Viszont a kereskedés záró-szakaszában jelentő Intel már mindkét területen felül tudta múlni az elemzői konszenzust, melynek következtében az amerikai futures-ek pluszba fordultak és jelenleg is 1 százalékos pluszban járnak. A mai tengerentúli kereskedés megkezdése előtt a JP Morgan jelent.
A japán jegybank 0.1 százalékon változatlanul hagyta az alapkamat szintjét és a várakozásokkal ellentétben nem tárgyalta most a kilépési stratégiák időzítésének kérdését. Valamint szintén üdvözítőek voltak a szeptemberi kínai külkereskedelmi adatok szerdán reggel. Az export a vártnál kisebb, 15.2 százalékos mértékben esett vissza az egy évvel korábbi szintekhez képest, míg az import mindössze 3.5 százalékos csökkenést mutatott. Még jobb hír, hogy az előző hónaphoz képest az export és az import rendre 6.3 és 8.3 százalékos felpattanást regisztrált. Azért rendkívül pozitív, hogy az idei kínai növekedésben oroszlánrészt az 585mrd dollár fiskális ösztönző-csomag játszotta, viszont a külső kereslet és a belső fogyasztás élénkülésével a gazdaság elkezdhet a saját lábára állni. Ennek hatására 1-2 százalék közötti emelkedés valósult meg szerdán reggel az ázsiai tőzsdéken, igaz a Nikkei kis mínuszban zárt.
A nyugat-európai börzék a tegnapi gyengélkedés után, ma már újra 1 százalék fölötti pluszban járnak. A brit munkanélküliségi ráta 7.9 százalékra csökkent augusztusban és szeptember ismét kevesebb embert bocsátottak el a szigetországban. Ezen hírek tovább fogják fűteni az optimizmust. A nap későbbi részében az Eurózóna augusztusi ipari kibocsátása befolyásolhatja a piacok irányát, valamint az amerikai kiskereskedelmi forgalmi adatok lesznek a figyelem középpontjában.
Devizák
Az euró/dollár 14 havi maximumra, 1.49-ig tört ki ma reggel, hiszen a kockázatosabb termékek, mint már megszokhattuk a jelenleg a dollár helyettesítő termékei, tehát a dollár pozíciókat építik le, a feltörekvő piaci eszközök javára. Ennek hatására emelkedtek a nyersanyagárak, az arany 1068 dollár körül, a nyersolaj 74 dollárnál jár. A hétfői gyenge brit ipari és feldolgozóipari kibocsátási számok, majd a tegnapi jobb infláció miatt a font 0.94-ig gyengült az euróval szemben. Viszont a mai jobb munkanélküliségi adatok javítottak a sterling helyzetén és 0.93-ig tértek vissza az euró/font jegyzések.