Mi is az a diszkontráta? Mihez nyúlt a FED tegnap?
Amit tegnap 0,5%-ról 0,75%-ra emelt a FED, az a diszkontráta, amit a magyar rendszerben aktív repo néven ismer a köz, és amelynek szerepe azt szabályozni, hogy a kereskedelmi bankok milyen „áron” juthatnak forráshoz a jegybanktól.
Vagyis annyi történt, hogy az amerikai jegybank megkezdte az óvatos visszarendeződést a „normál” állapotok felé. Érdemes megemlékezni arról, hogy nem-válságos időszakokban az irányadó kamat és a diszkont ráta között 100 bázispont a különbség, míg jelenlegi lépéssel ez 50 bázispontra emelkedett, szóval van még hely.
A másik fontos tudnivaló, hogy ezt az eszközt az amerikai bankok csak a legvégső esetben használják, mivel egyfajta stigma szerepet tulajdonítanak neki, „aki ezt használja, az bajban van” alapon. Vagyis a lépésnek sokkal inkább hangulati, mint gyakorlati hatása lehet és van a piacokra.
Azt jelzi, hogy a FED komolyan gondolja, hogy óvatosan ugyan, de az „exit” felé kormányozza az amerikai pénzügyi rendszert, bár azt a várakozások lehűtése érdekében hangsúlyozták: az „igazi” kamatemelésekre még várni kell. Viszont a dollár erősödése így egy újabb kapaszkodót kapott.