Nap végére sikerült pluszba kapaszkodni Európában
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,2 százalékos emelkedéssel kezdte a napot, és napközi gyengülés után a keddi záróhoz képest 0,5 százalékos nyereséggel 1.026,09 ponton végzett előzetes adat szerint, 23,33 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. A piaci hangulatot most alapjában a vállalati eredmények szabják meg, és ezek eddig többnyire jobbak az elemzői előrejelzéseknél. Mindazonáltal az árfolyamok előretöréseit rendszeresen óvatos megtorpanások követik. Az utóbbi napokban néhány árcsökkentő hír is érkezett: kedden Katar állam eladott 1,4 milliárd fontnyi részesedést - körülbelül 7 százalékot - a brit Barclays bankból, szerdán pedig a Deutsche Bank jelentett a vártnál gyengébb eredményt a harmadik negyedévről. Délután viszont az amerikai Morgan Stanley vártnál is jobb negyedéves eredménye ismét lelkesítette a befektetőket. A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,31 százalékos, az S and P-500 0,44 százalékos, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,49 százalékos nyereségben volt a hétfői záróhoz képest.
Szerdán a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 14,45 pontos, 0,28 százalékos emelkedéssel 5.257,85 ponton zárt, 18,48 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 21,72 pontos, 0,37 százalékos erősödéssel 5.833,49 ponton végzett, 21,32 százalékkal a múlt év végi értéke fölött. Tavaly 40,37 százalékot vesztett. Párizsban a CAC-40 1,77 ponttal, 0,05 százalékkal 3.873,22 pontra javult, 20,41 százalékkal meghaladva az év végit. Tavaly 42,68 százalékot vesztett.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj a legközelebbi határidőre szerda reggel 22 centtel olcsóbb, a nyugat-európai értéktőzsdék zárása után, hordónként 78,63 dolláron, 1,39 dollárral drágább volt a keddi zárónál. Kedden 53 centtel lett olcsóbb. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója (159 liter) 80,38 dollár volt New Yorkban, 1,26 dollárral drágább a keddi zárónál. Kedden 52 centtel csökkent az ára. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 652,75 dollár volt Londonban, 15,25 dollárral drágább a keddi zárónál. Kedden 4,50 dollárral drágult. A WTI szerda délután új, több mint egyéves csúcsot ért el, 80,57 dolláron. A kőolaj ára az utóbbi időben szorosan követi az értéktőzsdék alakulását, nem sokat törődve az energiahordozó tényleges keresletével-kínálatával. A nemzetközi olajexportőr szervezet (OPEC) főtitkára a héten figyelmeztetett, hogy az OPEC-nek hatalmas, napi 6 millió hordós kihasználatlan termelőkapacitása van, és a fogyasztók stratégiai és kereskedelmi tartalékai is óriásiak a csekély kereslet miatt, ezért szerinte a 80 dollárhoz közeli árak nem reálisak. Szerdán a hivatalos statisztikából is kiderült, hogy a múlt héten megint jócskán nőtt az Egyesült Államok stratégiai tartaléka kőolajból, azonban a növekedés kisebb volt a vártnál, ez is támogatta az áremelkedést.
Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,4943 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,5004 dollárnál tartott, 0,0066 dollárral drágábban a keddi késő estinél, 7,34 százalékkal erősebben a tavaly év véginél. Szerdán az angol font kereslete gyengítette a dollárt, miután a Bank of England közleményéből kitűnt, hogy a brit központi bank nem bővíti a mennyiségi enyhítő programját, vagyis nem növeli tovább a pénzhígítást. Az erre következő fontvásárlás lenyomta a dollárt, így az euró 1,5018 dolláros napi csúcsig lendült, ez az új tizennégy havi csúcsa is. A napi ingadozásoktól függetlenül hosszabb távon sem ígérnek erőt a dollárnak a mostani piaci megfontolások. Minél jobbak az amerikai gazdaság kilátásai, annál jobb a világgazdaságnak, ettől a dollár mint menedékvaluta vonzereje csökken.
Megjött a kockázatvállalási kedv: a befektetők kiszállnak a dollárból, inkább részvényeket vesznek, de nyersanyagokat és aranyat is, jóelőre védekezve, ha a kormányzati gazdaságösztönző programok hosszabb távon felpörgetnék az inflációt. Várható az is, hogy az amerikai alapkamat sokkal tovább marad rekord alacsony, nullához közeli szinten, mint bárhol a fejlett gazdaságokban. Még messzebbre tekintve: a Húszak (G20) e hónap elején állást foglaltak a "világgazdaság újraegyensúlyozása" mellett, kifejezték azt a kívánságot, hogy a nagy felzárkózó gazdaságú országok, főleg Kína valutájának fel kellene értékelődnie, a dollárnak pedig ehhez képest gyengülnie kellene. Az euró eddigi abszolút rekordja az 1999-es bevezetése óta 1,6038 dollár volt, ezt tavaly július 15-én érte el. Az euró tavaly 4,27 százalékkal lett olcsóbb a dollárhoz képest. Szerdán az arany délutáni ármegállapítása unciánként 1.053,75 dollár volt Londonban azonnalra, gyengébb a keddi 1,061,75 dollárnál. Múlt hét szerdán napközben unciánként (31,1 gramm) 1.070,50 dollárig emelkedett az arany ára Londonban az azonnali ügyletekben, ez a legújabb csúcsa.