Újra felcsillant a remény a piacokon
A piac szempontjából üröm az örömben, hogy a múlt heti nagy forgalmú eladásokat követen a hétfői erőteljes emelkedés gyenge forgalom mellett zajlott, amely fokozott óvatosságra ad okot.
A hétvége legfontosabb eseménye Angela Merkel sikere, aki a jobboldai-liberális kormány élén megerősítette kancellári pozícióját Németországban, amely jó üzenet a piacnak, hiszen a jobboldali-liberális kormányok általában nagyobb szabadságot biztosítanak a tőkepiacoknak. A DAX közel 2.78% plusszal fogadta a választási eredményeket.
A pozitív hangulatot az újabb felvásárlásokról szóló hírek erősítették meg: az amerikai Xerox egy 6.4 mrd USD-s (1200 mrd Ft) készpénz-részvény csereüzlet fejében vásárolná fel a szintén amerikai Affiliated Computer Services Inc-t. Az Abott Laboratories szintén egy 6.6 mrd USD-s ügylet keretében venné át az irányítást egy belga gyógyszergyár, a Solvay felett. Szintén a biotechnológia területéről a holland Crucell cég tulajdoni hányadának 18%-át vásárolta meg a Johnson&Johnson, és további bővítést terveznek. Piaci pletykák alapján a svájci Novartis a szintén gyógyszergyár brit AstraZeneca felvásárlását tervezi.
A felvásárlások két okból is fontosak a tőkepiac számára. Egyrészről a létrejövő fúzióknak köszönhetően piacképesebb, hatékonyabban működő vállalatok jöhetnek létre, másrészről a pénzpiaci válság végét jelzi, hogy a beruházó vállalkozások tőkeereje mellé a banktőke is felsorakozik, amely szinte 0%-os amerikai államkötvény helyett a gazdaság finanszírozására költi hatalmas likviditását.
A német választások egyik győztese a helyi nukleáris energia szektor lehet, amely megmenekülhet a tervezett 2020-as atomenergia stop törvény elől, az EON és RWE részvények közel 5%-ot emelkedtek.
Az olaj ára 67 dollár fölé emelkedett, az arany 990 ponton, közel 1%-os veszteségben fejezte be a napot.