Mi van a gyorsjelentésekben? Továbbra is ez érdekel mindenkit
Az elmúlt heti értékvesztést masszív emelkedéssel tudták le a tőkepiacok, jelentős nyereséget elkönyvelve. Szinte nem volt olyan részegysége a gazdaságnak, amely szereplői iránti befektetői bizalom ne nőtt volna a 42. héten, de az emelkedés fő vezetői az alapanyagok, az energia és a pénzügy szektor voltak, míg a legrosszabbul teljesítő iparágak a, a kiskereskedelem és a technológia, ami felvet egy érdekes kérdést: innováció és fogyasztás nélkül meddig emelkedünk? Technikailag a hét emelkedése nagyon jót tett a piacnak, még mindig látszik, hogy tombol a bika, elég egy rövidebb leértékelődés és máris ugranak rá a vevők szinte mindenre. A pozitív hangulatot az Alcoa alumíniumgyártó rendkívül jó gyorsjelentése alapozta meg, amely jelentős profitot könyvelhetett el a harmadik negyedévben: nyeresége egyrészt költségcsökkentésből, másrészt növekvő eladásokból adódott. Ahogy múlt héten is figyelmeztettünk, már nem elegendőek azok a jó hírek, amelyek pusztán a növekvő profitról szólnak, növekedési potenciált is fel kell mutatni ahhoz, hogy a kilábalás reménysugara ott ragyogjon a befektetők szemében. Éppen ezért az Alcoa példáját kell felmutatnia a többi vállalatnak is, különben komolyabb profit kivételi hullám indulhat el.
Európában a Bank of England és az Európai Központi Bank változatlan kamatpolitikájának örvendhettünk. Bajnai Gordon az euró bevezetésről és a gazdasági stabilitás helyreállításáról beszélt a Financial Times-nak és a CNBC-nek pénteken, mielőtt a brit miniszterelnökkel találkozott. A héten többször annak is hangot adott, hogy biztos abban, hogy a választások eredményei nem fognak változtatni a megkezdett stabilitási programon és így sem az IMF által biztosított pénzügyi keret, sem az euró bevezetése nem kerül veszélybe.
A múlt hét legfontosabb hírei közül talán a legmegdöbbentőbb az, hogy a General Motors megvált híres, hírhedt státuszszimbólumnak tekinthető autómárkájától a neves Hummer-től, amelyet ezentúl a kínai Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Corporation gyárt majd. Erre a hétre borús kezdet, hogy a hét végén a Japán agrárhatóság tilalmat rendelt el az amerikai marhahús importra, mivel néhány mintában kergemarha-kór jeleit fedezték fel.
A szokásos makro adatokon túl a héten jelentenek a legnagyobbak, néhány a fontosabbak közül a különböző iparágakból: Intel Corp (Kedd, technológia), JPMorgan (Szerda, pénzügy), Southwest Airlines (Csütörtök, közlekedés) a General Electric, (Péntek, pénzügy, ipar, szolgáltatások) az egyik legszélesebb portfolióval rendelkező konglomerátum. Egyéb: Philips (Hétfő), Johnson&Johnson (Kedd), Abott Labs (Szerda), AMD, Citigroup, Goldman Sachs, IBM, LG, Nokia (Csüt). (Solar Capital)