Ne ijedjünk meg! Nincs valódi katasztrófahelyzet
A gyakorlat során az NMHH azt felügyeli, hogy a katasztrófavédelmi szerv közleményeit a megfelelő időben és módon továbbítják-e a gyakorlatban résztvevő médiaszolgáltatók. Hétfőn a Csillagok háborúja színhelyeit használja majd fel a lakossági riasztás helyszíneiként az OKF, a fiktív helyszínek segítségével is érzékeltetve, hogy a katasztrófavédelmi riasztás csak gyakorlat lesz. Az ország egész területére kiterjedő riasztási, értesítési és törzsvezetési, valamint országos polgári védelmi mozgósítási gyakorlata a polgári védelem és a katasztrófavédelem teljes állományának részvételével zajlik majd.
A gyakorlat egyik fő eleme annak ellenőrzése lesz, hogy a lakosság időben értesül-e a történésekről, gyorsan és pontosan megkapja-e a katasztrófavédelem közleményeit. A közszolgálati, közösségi és az úgynevezett jelentős befolyásoló erejű (JBE) médiaszolgáltatóknak ugyanis a médiatörvény értelmében kötelességük közzétenni a hivatásos katasztrófavédelmi szerv közérdekű közleményét, ha az az emberi életet vagy vagyonbiztonságot veszélyeztető vagy károsító események várható bekövetkezéséről, a már bekövetkezett ilyen események következményeinek enyhítéséről, vagy az elvégzendő feladatokról tájékoztat.
A médiatörvény rendelkezései szerint médiatanács az idén meghatározta, hogy melyek a jelentős befolyásoló erejű (JBE) szolgáltatók, így a mostani riasztásban a közszolgálati televíziók, az m1, m2, Duna Tv, Duna Autonómia mellett a JBE-k, vagyis az RTL Klub, TV2, Neo FM és a Class FM is részt vesznek. Önkéntesen bekapcsolódik a Katolikus Rádió, a Lánchíd Rádió, a Klubrádió, az Inforádió és a Hír Tv is. A nap folyamán a tévék és a rádiók öt különböző közleményt 12-12 alkalommal tesznek közzé.
Az NMHH feladata, hogy felügyelje a médiatörvény rendkívüli helyzetekre vonatkozó, médiaszolgáltatókat érintő rendelkezéseinek, illetve a közérdekű közlemények közzétételére vonatkozó rendelkezéseinek betartását. A hatóság a mostani gyakorlat során az általa működtetett Országos Informatikai és Hírközlési Főügyelet útján felügyeli a közlemények eljutását a médiaszolgáltatókhoz, majd regisztrálja azok megjelentetését, és szükség esetén segítő támogatást nyújt mind a katasztrófavédelem, mind pedig a média munkatársainak. A főügyelet jelzésein keresztül a hatóság naprakész információkkal rendelkezik majd arról, hogy milyen tájékoztatást, milyen szolgáltató, milyen módon közölt - ismerteti a közlemény.