OTP - mi segítheti a befektetőket?
A közleményben kitérnek arra: az elmúlt év során sem a kötvénypiacon, sem a részvénypiacokon nem lehetett jó teljesítményt elérni, az idei első negyedév azonban azt mutatja, hogy 2012-ben jobb befektetési lehetőségek rejlenek mindkét szegmensben. 2011. befektetői szempontból rendkívül nehéz évnek számított, tavaly még a kötvénypiacon sem lehetett elérni reálhozamot, azonban 2012. első negyedéve már jobban sikerült, elmondható, hogy "látszik a fény az alagút végén" - összegezte az évkezdetet Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója.
Szalma Csaba befektetési igazgató szerint a hazai kötvénypiac legnagyobb problémája, hogy a már évek óta magas államadósságot csak magas hozamszinten tudja Magyarország deviza- vagy forintkötvények kibocsátásával finanszírozni. Ez azt jelenti, hogy a befektetők szemében Magyarország még mindig a régió egyik legkockázatosabb országa - mutatott rá. Mivel az alacsony megtakarítások miatt sem a magyar lakosság, sem a hazai intézményi szektor nem képes több állampapírt vásárolni, ezért mindössze két lehetőség van a hazai kötvénypiac élénkítésére: vagy az IMF/EU megállapodás révén jut az ország kedvező kamatszintek mellett külső forráshoz, vagy a külföldi befektetőktől vár segítséget - elemezte a helyzetet a befektetési igazgató.
Kiemelte: az IMF/EU megállapodás jelentősen csökkentheti a kormány fiskális mozgásterét, míg a külföldi befektetők részvétele a piacon az általuk elvárt magas kamatok miatt jelenthet problémát. Szalma Csaba elmondta: az OTP Alapkezelő ezért jelenleg semleges pozíciót vett fel a kötvénypiacokon, hiszen egy esetleges hozamemelkedés esetén a jelenleginél kedvezőbb beszállási pozíciók is adódhatnak, így az ügyfelek többet profitálhatnak a befektetésekből. Boér Levente, az alapkezelő portfoliómenedzsere rendkívül bizakodó a feltörekvő részvénypiacokat illetően.
Rámutatott: ugyan tavaly közel 20 százalékos leértékelődést tapasztalhattak a fejlődő országok papírjainál, azonban az idén számos jel mutat arra, hogy a tendencia megfordult, és tartós marad. Jellemző példa erre Oroszország, ahol a politikai stabilitás és a lehetséges reformok - például a tervezett privatizációs program - rendkívül kedvező befektetési környezetet biztosítanak. Ráadásul számos olyan cég mozog az orosz piacon, amelyek papírjait a piac jelenleg alulértékeli, így olcsón juthatnak hozzá a befektetők. "Ezért az OTP Alapkezelő által menedzselt OTP Orosz Részvény Alap jövőjét illetően bizakodóak vagyunk" - fogalmaz Boér Levente a cég közleményében.