Olajrakéta! 68 dollárt közelíti az olaj ára, mi áll a háttérben?
Az áprilisi egyezség alapján a kartell május és július között napi 2 millió hordóval növelheti termelését. A tagállamok ma valószínűleg megerősítik ezt a forgatókönyvet, ami fokozatos kínálatbővítést eredményezhet.
A július utáni olajtermelés alakításáról is szó eshet, de azzal nem számolnak a befektetők, hogy az OPEC bármi biztosat mond erről az időszakról. A kereslet erősödésével az olajár tovább emelkedhet.
Az olaj (WTI) világpiaci ára
A becslések szerint, ha az OPEC nem növeli kínálatát július után, akkor legalább napi 2 millió hordóval csökkenhet a globális nyersolaj készlet nagysága, mivel a kereslet meg fogja haladni a kínálatot. Ez a tartalék a tavalyi évben hatalmasat nőtt, de az OPEC kínálatszűkítő politikájának és a visszaerősödő keresletnek köszönhetően a globális kőolaj készlet ismét a 2015-2019 közötti átlagszintre süllyedt. A megfigyelők szerint emiatt nem lenne indokolt, hogy az OPEC és a vele szövetséges országok visszafogottak legyenek, és július után további termelésbővítés mellett kellene dönteni.