Pozitív fordulat a külkereskedelemben - elemzők
A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölte, hogy augusztusban jelentősen megélénkült a külkereskedelmi forgalom az előző kéthavi stagnálás után: az export euróban 13,0 százalékkal, az import 13,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg volumenben 10,9, illetve 8,4 százalékos volt a növekedés. Az augusztusi exporttöbblet 501 millió euró volt, 56 millióval több, mint egy évvel azelőtt, és hajszálnyival - 9 millió euróval - meghaladta az október 10-én közölt előzetes adatot. Az év első nyolc hónapjában az export 16,0 százalékkal, az import 14,2 százalékkal emelkedett euróban, aminek eredményeképp az exporttöbblet 4,71 milliárd euróra nőtt és 1,282 milliárddal volt több, mint az előző év azonos időszakában.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője elmondta, bár a júniusi és a júliusi gyenge hónapok után augusztusban erőre kapott a külkereskedelem, ebből még sajnos, nem következik, hogy a gazdaság gyors növekedési pályára áll. Hozzátette: ha ugyanis körülnézünk a világban, azt látjuk, hogy a fő külkereskedelmi partnernek számító országok gazdasága stagnálásba, recesszióba fordul. Az elemző úgy vélte, nyilván lesznek még olyan hónapok, amikor meglepetést okoz majd a mérleg, de növekedési mutatók mind kisebbek lesznek.
Török Zoltán várakozása szerint 2012 első felében már a kivitel és behozatal is csökkenni fog a bázishoz képest, aminek hátterében részben az is áll, hogy az idén nemcsak a belső fogyasztás gyenge, hanem a beruházási piac is. A gyenge forintról elmondta, ez részben szintén segíti a külkereskedelmi mérleg egyenlegének idei javulását. Erősíti a magyar kis- és közepes vállalatok versenyképességét mind külföldön, mind belföldön, hiszen élénkíti az exporttermékeik iránti keresletet, s kiszorítja a magyar piacról az import egy részét. A külkereskedelem szempontjából azonban továbbra is meghatározó multinacionális cégek, az elektronikai gyártók és az autóipari cégek helyzetét azonban mindez inkább rontja, s így végső soron a külkereskedelmi mérleg egyenlegére sincs jó hatással hosszabb távon. Miközben a fő trend továbbra is a külső kereslet lanyhulása lesz.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta, a gépek és a szállítóeszközök kivitele növelte az exportot, a többi termékkörre már nem jellemző ez a dinamika. Hozzátette, a számok elemzésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az idén augusztusban két munkanappal több volt, mint tavaly, ami a termelés majdnem 10 százalékával egyenlő. Ebből következően a munkanaphatás is fontos tényezője a számoknak.
Árokszállási Zoltán elmondta, a kilátások nem túl rózsásak, mivel a fő európai felvevő piacokon, ezen belül az eurozónában a feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek már szinte mindenütt lassulást mutatnak. A magyar export 26 százalékát importáló Németországban is 50 pont alatti ez az index. Az elemző kifejtette, mivel a belső kereslet elég gyenge a magyar piacon az exporttöbblet nem csökken jelentősen, sőt nőhet is. Úgy vélte, az idén több mint 7 milliárd euró többletet mutat majd a külkereskedelmi mérleg, ami jövőre, hasonló okokból elérheti a 8 milliárd eurót is. (MTI)