QUAESTOR: hitel nélküli, alacsony világgazdasági növekedés jön
Magyarországon jövőre fél százalékos GDP-növekedésre lát esélyt Háda Bálint, a pénzügyi csoport vezető elemzője, de jelezte, hogy vannak olyan előrejelzések is, amelyek recessziót jósolnak. A szakember pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a reggel megjelent harmadik negyedéves magyar GDP adatokból az látszik, hogy a növekedésben szinte kizárólagos szerepe van az exportnak, így a német gazdasági lendület kifulladása visszaveti a magyar növekedési kilátásokat is.
Hozzátette, hogy a mezőgazdaság ugyan kedvezően alakult, de ez egy hektikus szektor, és arra nem lehet számítani, hogy ez a következő években is segíteni fog. A beruházások azonban tovább csökkennek, az építőipar visszaesése nagyobb, mint a válság korábbi éveiben volt, a háztartások fogyasztásának növekedési üteme pedig szinte láthatatlan. Az elemző várakozása szerint a munkanélküliség a jelenlegi szinten marad jövőre is, sőt, ha bekövetkezik a recesszió, akkor a munkanélküliség újra növekedésnek indulhat.
Véleménye szerint a közmunka érdemben nem változtat ezen. Háda Bálint úgy véli, hogy az alacsony növekedéshez képest az infláció Magyarországon magas, és az árak további emelkedésére van kilátás. Várakozása szerint a novemberin túl még legalább egy 50 bázispontos kamatemelés szükségessé válhat január végéig. A piac is 50 bázispontos kamatemelést áraz, amelyre a várakozások szerint a következő kamatdöntő ülésen kerülhet sor, és a következő három hónapon belül még egyszer 50 bázispontos emelés várható.
Az IMF megállapodással kapcsolatban Háda Bálint azt mondta, vélhetően Romániához hasonló megállapodást köthet Magyarország a valutaalappal, ami azt jelenti, hogy egy készenléti hitelkeretet kapunk, amit azonban nem szükséges lehívni. Úgy véli, legrosszabb esetben májusra meglesz a megállapodás az IMF-fel, azt követően lehet számítani a hozamszint csökkenésére, azaz a piaci bizalom visszatérésére. (MTI)