Szakmánk legyen vagy diplománk?
A TanfolyamOKJ.hu OKJ képzéseket és felnőttképzéseket közvetítő portál összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat a döntéshez.
Mi érdekel?
A választásnál az egyik legfontosabb szempont a továbbtanulók számára az érdeklődési kör. Mindenképpen olyan irányba érdemes elindulni, ami valóban érdekel, különben könnyen kínszenvedéssé válhat a tanulással töltött 2-5 év. Éppen ezért időt kell szánnod arra, hogy felfedezd, milyen terület iránt érdeklődsz legjobban. Gyűjtsd össze azokat a tevékenységeket, amelyek örömöt okoznak, sikerélményt jelentenek. Ezekhez keress egy igazodó karriert, olyan szakmát, amiben megvalósíthatod az elképzeléseidet. Szerencsére ma már rengeteg pályaválasztási teszt áll a rendelkezésünkre, hogy segítségünkre legyen a döntésben.
Karrierlehetőségek és várható fizetés
Persze pusztán az érdeklődés kevés, gyakorlati szempontokat is érdemes figyelembe venni a döntéshozatal előtt, azaz át kell gondolni, hogy a tanulással töltött évek után milyen karrierlehetőségek vannak az adott területen. A diploma egyáltalán nem garancia a magasabb fizetésre. Sok esetben egy piacképes, hozzád passzoló szakmai képzéssel könnyebben boldogulsz majd az életben. Például itthon jelentős hiány mutatkozik asztalosokból, kőművesekből vagy CNC esztergályosokból.
Ha esetleg a külföldi munkavállalás is megfordult a fejedben, akkor érdemes a szakács, betegápoló vagy hegesztő szakképesítések megszerzésén is elgondolkodni. A biztos elhelyezkedéshez érdemes a nyelvtudásodat is fejlesztened. Ugyanakkor van olyan karrier, ami diploma nélkül nem valósítható meg. Ilyenek például a tudományos vagy oktatással kapcsolatos szakmák. A legtöbb vállalatnál, de az állami szférában sem találhatóak vezetők diploma nélkül.
Mennyi időt töltenél az iskolapadban?
Fontos tényező, hogy mennyire hosszú ideig vagy hajlandó foglalkozni a tanulmányaiddal. Ha sokallod az öt évet, akkor nemcsak a felsőoktatás merül fel lehetőségként, hanem szakmatanulás lehetősége is. A diploma hosszabb időt, rengeteg kitartást igényel, a pályádat később kezdheted el, ha a felsőoktatást választod. Egy rövidebb tanfolyamon töltött idő alatt ráadásul kiderül az is, hogy valóban komoly-e az érdeklődésed, és van-e affinitásod az adott terület iránt. Ha a válasz igen, akkor érdemes megpróbálkozni az egyetemi felvételivel is.
Egyéb körülmények mérlegelése
Ilyen az anyagi körülmény, a lakhatás kérdése és például az utazás is. Ezek mind-mind befolyásolják a döntésedet, ezért érdemes mérlegelni őket. Érdemes utánajárni a felsőoktatásban és a szakképzésben elérhető ösztöndíj lehetőségeknek is. Az állam jelenleg 2 szakma megszerzését támogatja, de sajnos nem minden szakmát, ráadásul az időbeosztás is eléggé rugalmatlan. Ha munka mellett szeretnél tanulni, az esti vagy levelező tagozaton induló képzések, vagy a hétvégenként zajló felnőttképzések közt érdemes válogatni.
Természetesen nem kell feltétlenül választanod szakma és diploma között, hiszen egy szakmai képzés jól megágyazhat egy egyetemi szakhoz. A már megszerzett gyakorlati tapasztalatok pedig kincset érnek a felsőoktatásban. Sőt, akár a diploma után is dönthetsz úgy, hogy kitanulsz egy új szakmát. Napjainkban már nem egy életre választunk szakmát, és számos lehetőség van arra, hogy pályát módosítsunk, vagy legalább szakterületet váltsunk.
Például az OKJ képzések segítségével, melyeket a felnőttképzők 2020 végéig indíthattak. December végén elindultak az utolsó csoportok, de néhány képzésre a szabad helyek erejéig még be lehet csatlakozni. Fontos, hogy az ember örömét lelje a munkájában, és soha sem késő megtalálni a hivatásunkat.