Szlovákia - Ha tetszik, ha nem: legjobbak vagyunk a régióban !
Ugyan a GDP (nem kevés) 11 %-ot esett legutóbb az előző negyedévhez képest, a háztartások fogyasztása mindössze 1 %-kal csökkent.
A Wall Street Journalban múlt héten megjelent tanulmány szerint a szlovák gazdasági szakemberek nagyon optimistán látják országuk helyzetét a régióban.
Juraj Karpis a pozsonyi székhelyű Nemzetközi Gazdasági- és Társadalomtudományi Egyetem elemzője szerint az IMF joggal vár 1.9%-os GDP növekedést a jövő évben. "A jelenlegi nehéz helyzet csupán kívülről érint minket. Vannak tényezők, melyek gazdaságunkat stabillá és erőssé tették.
Ezek a legfontosabbak: alacsony munkabér, politkai stabilitás, kicsi adóterhek.
Anton Marcincin,népszerű szlovák közgazdász szerint :"Rá kellett jönnünk, hogy egy ilyen kicsi, 5 milliós országban a növekedés kulcsa az export."
A valódi reformok 2001 körül kezdődtek, nagyvállalatokat privatizáltak, átalakították a nyugdíjrendszert, sikeresen végrehajtották az egészségügyi reformot. "Csatlakoztunk az Európai Unióhoz és a NATO-hoz, idén Januárban bevezettük az Eurót, adót csökkentettünk."
Valóban, régióbeli társainál (lengyelek, csehek, magyarok, románok) lényegesen hamarabb sikerült a monetáris unióba lépniük, jóllehet náluk a alegalacsonyabb az 1 főre jutó GDP értéke.Mindenesetre elgondolkodtató, hogy a közvetlen külföldi beruházások a 2000 évi 635 millió dollárról 2007-re 3.26 milliárd dollárra növekedtek.
Ez a figyelemre méltó teljesítmény szerintük szintén a fegyelmezett gazdaságpolitikájuknak köszönhető. Tudvalevő, hogy e beruházások nagy része (akárcsak nálunk) az autóiparban köt ki, itt kell megemlíteni, hogy az egy főre eső autógyártás tekintetében szlovákia világelső!
Fiskális szempontból Szlovákia szomszédainál lényegesen jobb helyzetben van: "Míg Magyarország a megszorító intézkedések hatásaiban fulladozik,
mi gazdaságösztönző lépéseket teszünk, ne feledjük GDP arányos hitelállománya mindössze 28% !" - emelte ki Marcincin.
A szlovákok köszönik szépen, egyéb aspektusból is jól vannak:
Az új kormány ugyan különböző politikai pártokból áll, de következetesen folytatják elődeik konzervatív gazdaságpolitikáját. "Eddig így ment jól, ezután is így folytatjuk".
Mr. Huefner az OECD képviselője elmondta:
"A szlovák pézügyi deficitet a közvetlen külföldi beruházások finanszírozzák, ezért tud szinten maradni... az országban nem tapasztaltunk ingatlanpiaci buborékot,a háztartások eladósodottsága alacsony. Sem a magánszemélyek sem pedig a vállalkozások nem vettek fel jelentős hiteleket külföldi valutában, ezért elkerülték azt a nagy probémát amivel a szomszédos Magyarország szembesül."