USA tőzsdék - makrodömping, vegyes kép
Heti összesítésben a Dow és az S and P 500 2,4, a Nasdaq 2,2 százalékkal emelkedett.
Tőzsdenyitás előtt adták ki a statisztikát arról, hogy az Egyesült Államokban az ipari termelés februárban nem nőtt, nem is csökkent januárhoz képest. Ezen nem bánkódtak a befektetők, ugyanis az összképet a bányászat rontotta: kevesebb földgázt termeltek ki a jó időjárásnak köszönhetően.
Annál gyengébb volt a feldolgozóipar részadata: tovább nőtt a kibocsátás februárban is, de csak 0,3 százalékkal januárhoz képest. Ez jóval alacsonyabb, mint a januári 1,1 százalékos havi többlet, és azonos a decemberi ütemmel. Kissé elmaradt az elemzők 0,4 százalékos várakozásától is. A lassulást az magyarázza, hogy az autógyárak lassan normálisabb ütemre állnak vissza. Tavaly év vége felé nagyon felgyorsították a kibocsátást, miután a tavaly márciusi japán földrengés és szökőár átmeneti fennakadást okozott az alkatrész-ellátásban, következésképp a megrendelések teljesítésében.
Vegyes volt a legújabb felmérés az amerikai fogyasztók lelkiállapotáról is: a Michigani Egyetem és a Thomson Reuters közös hóközi fogyasztói hangulatmutatója 74,3 pontra jött ki pénteken. Ez kissé gyengébb a február végi 75,3 pontnál és az elemzők átlagosan 76 pontos várakozásánál is, és elsősorban az emelkedő benzinárak okozta aggodalmat tükrözi. A megkérdezettek ugyanakkor bíznak abban, hogy a drágulás nem lesz tartós, illetve, hogy az idén mind több lesz a munkahely az Egyesült Államokban.
Előzőleg a szintén pénteken megjelent hivatalos statisztika azt mutatta, hogy az Egyesült Államokban valóban gyorsult az infláció: februárban 0,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak januárhoz képest, gyorsabban, mint januárban, amikor 0,2 százalékos volt a havi infláció. Az inflációs adat azonban nemcsak a benzin drágulását, hanem a kereslet általános növekedését - vagyis a gazdaság további javulását - is jelzi.
Ráadásul az elemzők 0,5 százalékos várakozásától el is maradt a februári drágulás, és az energia- és élelmiszerárak nélkül számított infláció - a maginfláció - csak 0,1 százalékos volt a januári 0,2 százalék után. Ez legalább megnyugtatta a befektetőket afelől, hogy a szövetségi tartalékbankrendszernek (Fed) egyelőre nincs oka előbbre hozni a pénzügypolitikai szigorítást. A Fed január végén azt jósolta, hogy legalább 2014 végéig tartja a zérókamat-politikáját. (MTI)