Veszteséges kezdés az amerikai tőzsdéken
A DJIA-30 index 0,83 százalékkal csökkent a keddi nyitáskor, az S&P-500 index 1,09 százalékkal kezdett alacsonyabban, a Nasdaq Composite index pedig 2,06 százalékkal gyengült kezdéskor.
A profitkivétel miatt elsősorban a technológiai ágazatok részvényei gyengültek hétfőn. A technológiai részvényekkel erősen súlyozott Nasdaq Composite 2,5 százalékkal gyengült, de a fejlett technológiai cégek papírjait szintén tartalmazó S&P-500 index is 1,0 százalékkal csökkent. Az inkább hagyományos iparágakat képviselő papírokat tartalmazó DJIA index viszont csak csekély mértékben gyengült.
A DJIA index a keddi nyitás előtt 13,5 százalékkal, az S&P index 11,5 százalékkal, a Nasdaq Composite pedig 4 százalékkal állt az év eleji szintje felett. A gazdasági fellendülés reménye elsősorban a hagyományos iparágaknak kedvez, míg a válság idején erős árfolyamnyereségre szert tett fejlett technológiai cégek részvényeit profitkivétel gyengíti az inflációs nyomás alatt a piaci tőkeértékük fenntarthatóságával szemben felmerült aggályok miatt.
Piaci várakozások szerint a technológiai ágazatokat célzó profitkivétel kedden is folytatódik a tőzsdén.
A keddi piaci nyitás előtt a technológiai ágazat olyan nagyágyúi, mint az Apple, a Facebook, az Amazon, a Netflix és az Alphabet részvények 1,5 és 3,0 százalék közötti veszteséget szenvedtek el az előző záráshoz képest a tőzsdén kívüli forgalomban. A Tesla részvénye pedig 8,0 százalékkal esett.
Gyengültek az energiaipari részvények is az olajár csökkenését követve. Az Occidental Petroleum, az APA és a Chevron részvények 1,5 és 4,0 százalékkal csökkentek.
Az amerikai piacok nyitásakor a WTI nyersolaj ára hordónként 63,77 dolláron áll a nemzetközi kereskedelemben 1,77 százalékos csökkenéssel a keddi kezdés óta, a Brent ára pedig 1,61 százalékkal esett 67,22 dollárra.
Az eurót 0,21 százalékkal jegyzik erősebben 1,2154 dolláron, az arany spot ára 0,95 százalékkal csökkent unciánként 1818,65 dollárra.