A gazdálkodók négyötöde tervez három éven belül precíziós technológiai fejlesztést

Mind a gazdálkodás jövedelmezőségének javítása, mind a környezetvédelmi és klímapolitikai célok elérésének érdekében kulcsfontosságú a korszerű digitális technológiák minél szélesebb körű alkalmazása a hazai agráriumban. Az Agroinform.hu gazdálkodók körében elvégzett felmérése szerint a gazdálkodók 80 százaléka tervezi precíziós technológia használatának bővítését a gazdaságában, e gazdálkodók több mint fele ehhez tervezi pályázati támogatások igénybe vételét is.

A gazdálkodók négyötöde tervez három éven belül precíziós technológiai fejlesztést

A felmérésben részt vevő gazdálkodók 70 százaléka több mint 50 hektáron foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel, több mint felük gyakorlatilag az egész művelési területen alkalmaz már egy vagy több precíziós gazdálkodási technikát. A precíziós eszközöket leggyakrabban a növényállapot-felmérésben és a járművek automata kormányzása során alkalmazzák, ezek mellett a felmérés szerint a szakaszolással végrehajtott növényvédőszer-kijuttatásban, illetve a vetésben alkalmaznak precíziós megoldásokat. Azok körében, akiknél tervbe van véve digitális technológia bevezetése, a fentieken kívül különösen a változó mennyiségű tápanyag-kijuttatás, a precíziós sorközművelés és betakarítás bevezetése szerepel napirenden.

A jelenleg is futó, a Vidékfejlesztési Program keretében meghirdetett, a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatását célzó pályázatról az érintett gazdálkodók 93 százaléka értesült, közülük 43 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy érdekeltek az ilyen jellegű pályázatokon való részvételben.

A felmérés résztvevőinek 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a korszerű technológiáknak jelentős szerepe van az ágazat fejlődésében. 92 százalékuk igyekszik is lépést tartani az újdonságokkal. 72 százaléknyian jelezték, hogy rendszeresen próbálnak ki új technológiákat, ők többnyire mások tapasztalataira is támaszkodnak, és a válaszadók közel fele tapasztalt olyat is, más gazdaságok alkalmazzák a nála bevezetett és bevált újdonságokat. Ugyanakkor a megkérdezettek 54 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az általa művelt birtok mérete nem, vagy nehezen biztosít megtérülést a precíziós technológiai beruházásoknak. Ezért kulcsfontosságú a jövőben is a fejlesztési támogatások szerepe.

Az agrárdigitalizáció fontos része volt a Központi Statisztikai Hivatal által 2020-ban végrehajtott agrárcenzusnak is. Ebben a gazdálkodókat arról is megkérdezték, hogy ha nem használ precíziós eszközt, annak mi az oka. A legtöbben azt válaszolták, hogy nincs rá szükségük a termelés során. A második leggyakoribb válasz – különösen a 40 évnél idősebb gazdálkodók körében – a szükséges ismeretek hiánya volt. A fiatal gazdálkodók ugyanakkor második helyen a digitális eszközök magas árát jelölték meg.

„A fejlődés iránya azonban egyértelmű: a egyre hatékonyabb precíziós technológiák mind több területen segítenek a gazdálkodóknak a klímaváltozás kedvezőtlen folyamataihoz való alkalmazkodásban éppúgy, mint a különféle környezetvédelmi előírásoknak való megfelelésben– mondta Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – Ezért is bíztató, hogy a gazdálkodók négyötöde nyilatkozott úgy, hogy néhány éven belül ilyen jellegű fejlesztést hajt végre, és ehhez jelenleg is állnak rendelkezésre támogatási források.”

Tűzgyújtási tilalmat rendelt el a Nébih Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére

Tűzgyújtási tilalmat rendelt el Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére csütörtök éjféltől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságával (BM OKF) egyeztetve - közölte honlapján a Nébih.
2026. 03. 12. 19:00
Megosztás:

Mutatjuk, mit érdemes megfontolni a lakásbiztosítás újrakötésénél

Az elmúlt év gazdasági döntései – köztük a biztosítási díjak stabilizálása vagy a 3 százalékos kamattámogatott lakáshitel bevezetése – olyan környezetet teremtettek a lakásbiztosítások piacán, ami kifejezetten fontossá teszi az ügyfelek számára, hogy felülvizsgálják meglévő lakásbiztosításukat. Ilyen értelemben az idei lakásbiztosítási kampány elsősorban arról szólhat, hogyan kaphatunk többet és jobbat a pénzünkért. De ugyanilyen lényeges, hogy minimalizáljuk az alulbiztosítottság jelentette kockázatokat – hívja fel a figyelmet az UNIQA Biztosító.
2026. 03. 12. 18:30
Megosztás:

Már a nyaralást is részletre fizetik a magyarok az interneten

Egyre több magyar vásárol úgy az interneten, hogy nem fizeti ki azonnal a teljes összeget: a „Buy Now, Pay Later” (BNPL) részletfizetés már nemcsak műszaki cikkeknél, hanem utazásoknál és szállásfoglalásoknál is megjelent. A modell lényege, hogy a vásárlók több részletben rendezik a kiadást, így nem egyszerre terhelik meg a havi költségvetést. A rendelkezésre álló adatok szerint a megoldás a kereskedők számára is komoly hatással jár: átlagosan 25–30 százalékkal növeli az online kosárértéket, a 100 ezer forint alatti átlagos kosárértékű boltoknál pedig akár 100 százalékos emelkedés is előfordulhat.
2026. 03. 12. 18:00
Megosztás:

Kijevben tárgyal a magyar delegáció

Kijevben tárgyal a magyar delegáció a Barátság kőolajvezeték újraindításáról - erről beszélt Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön, Kijevben készült Facebook-videójában.
2026. 03. 12. 17:30
Megosztás:

Méhbetegség miatt rendeltek el községi zárlatot Békéscsaba és Békés egy részén

Védőkörzetet rendelt el hétfőtől a Békés Vármegyei Kormányhivatal, miután egy békéscsabai méhészetben mézelő méhek nyúlós költésrothadása betegséget állapított meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma – tájékoztatta a békési önkormányzat csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 12. 17:00
Megosztás:

A középső országrészben már most aszály van kialakulóban

A napos, száraz, az ilyenkor szokásosnál több fokkal melegebb időben nagyon kiszáradt a talaj felszínhez közeli része, és egyre jelentősebb a középső talajréteg vízvesztése is, az őszi vetésekre vonatkozóan a középső országrészben már most aszály van kialakulóban – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 03. 12. 16:30
Megosztás:

A Gránit Bank a piaci átlagnál gyorsabban bővült és rekordnyereséggel zárta 2025-öt

A Gránit Bank történetének legeredményesebb évét zárta 2025-ben, az adózott eredmény 19,2 milliárd forint volt, ami 13,6 százalékkal haladja meg az előző év eredményét, az adózás előtti eredmény 21,4 milliárd forintra nőtt, ami 18,8 százalékos éves bővülést jelent - közölte a bank csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 12. 16:00
Megosztás:

Véget érhet az amerikai kriptoháború: az SEC és a CFTC összefog, míg a Bitcoin ára 70 ezer dollárnál

Az Egyesült Államok kriptoszektorát évek óta bénító szabályozási rivalizálás új fordulatot vett: az amerikai pénzügyi felügyelet két kulcsszereplője, az SEC és a CFTC megállapodást kötött az együttműködésről. A történelmi lépés célja egy egységes digitális eszközszabályozási keretrendszer kialakítása, miközben a Bitcoin ismét a pszichológiailag kulcsfontosságú 70 000 dolláros szint közelében kereskedik.
2026. 03. 12. 15:30
Megosztás:

A DeFi zsákutcája után jön a ProFi: új korszak kezdődhet a tokenizációban

A blokklánc-ipar évek óta azt ígéri, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA – real-world assets) több tízbillió dolláros piacot nyithat meg. A valóság azonban eddig jóval kiábrándítóbb volt: számos kísérlet kudarcba fulladt, miközben a decentralizált pénzügy (DeFi) fragmentált infrastruktúrát hagyott maga után. Egyre többen állítják azonban, hogy a következő fázis — az úgynevezett programmable finance (ProFi) — végre képes lehet valóban működőképes alapokra helyezni a tokenizációt, méghozzá az államok és intézmények aktív részvételével.
2026. 03. 12. 15:00
Megosztás:

Új agrár hiteltermékkel bővül a Széchenyi Kártya Program portfoliója

A legkisebb agrárvállalkozások támogatása kulcsfontosságú a hazai agrárgazdaság erősítésében. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Programon keresztül meghatározó szerepet vállal a hazai kis- és középvállalkozások, köztük az agrárszektor vállalkozásainak támogatott finanszírozáshoz jutásában. A Széchenyi Kártya Program új eleme a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával, az Agrárminisztériummal egyeztetett feltételrendszer mellett megvalósuló Széchenyi Agrár Mikro Forgóeszközhitel Konstrukció, amely márciustól szabad felhasználású forrást biztosít a mikro- és kisvállalkozásoknak fix évi 3%-os nettó kamattal, saját erő nélkül, egyszerűsített feltételekkel.
2026. 03. 12. 14:30
Megosztás:

Lakásbiztosítási kampány: 40%-kal nőtt az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt az első héten

A lakásbiztosítási kampány első hetében jelentősen, közel 40%-kal ugrott meg a lakásbiztosításokkal kapcsolatos keresések száma a Bank360 oldalán. Ugyanezen időszakban a megkötött szerződések számában is jelentős, 30%-ot meghaladó növekedés volt megfigyelhető. Ugyanakkor a 2025-ös adatokkal összevetve csökkent azok aránya, akik a márciusi kampányt jelölték meg régi szerződésük felmondásának okaként.
2026. 03. 12. 14:00
Megosztás:

A Monad jelentése, értelmezése és szerepe a kriptovilágban: hogyan működik ez az új generációs blokklánc?

A „Monad” név egyre gyakrabban bukkan fel a kriptovaluták világában, különösen akkor, amikor a piac a gyorsabb, olcsóbb és könnyebben használható blokkláncokat keresi. A fogalom mögött nem egyszerűen egy újabb kriptoprojekt áll, hanem egy olyan technológiai megközelítés, amely azt ígéri, hogy az Ethereum ismert fejlesztői környezetét ötvözi jóval nagyobb sebességgel és alacsonyabb költségekkel.
2026. 03. 12. 13:30
Megosztás:

Mennyibe kerül most 1 kg vágósertés Magyarországon?

Az idei év első hónapjai után végre pozitív elmozdulás érzékelhető a sertéságazaban. A tavalyi év drasztikus mélyrepülése után, amely során a hazai árak 700 forintos szintről egészen a 450 forintos lélektani határ alá zuhantak, februárban megérkeztek a visszarendeződés első jelei.
2026. 03. 12. 13:00
Megosztás:

Adójogszabályok változása 2025-2026: mit tehet egy vállalkozás a hibák elkerüléséért?

A jogszabályi környezet folyamatos változása és annak nyomonkövetése állandó kihívást jelent a vállalkozások és azok döntéshozói számára.
2026. 03. 12. 12:30
Megosztás:

Binance kontra Wall Street Journal: jogi csatába kezdett a kriptotőzsde

Ritka és nagy horderejű lépésre szánta el magát a Binance: rágalmazási pert indított a Wall Street Journal ellen egy februári cikk miatt, amely szerint a platformon keresztül jelentős összegű kriptó áramolhatott iráni szankciós entitásokhoz. A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje szerint a beszámoló pontatlan állításokat tartalmazott, amelyek komoly reputációs és üzleti károkat okoztak.
2026. 03. 12. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár, vegyesen teljesítettek a régiós devizák, a forint gyengült

Bár az amerikai inflációs és maginflációs adatok a várakozásoknak megfelelően alakultak, de a növekvő közel-keleti feszültség és az emelkedő olajárak miatt újból erősödtek az inflációs és kamatemelési várakozások – különösen, hogy Christine Lagarde, az EKB elnöke elmondta: mindent megtesznek azért, hogy az emelkedő olajárak dacára féken tartsák az inflációt.
2026. 03. 12. 11:30
Megosztás:

Multichain irányba fordul a Pump.fun? Új jelek utalnak a terjeszkedésre

Egyre több jel mutat arra, hogy a Pump.fun kiléphet a kizárólagos Solana-ökoszisztémából. A platform több új aldomaint regisztrált különböző blokkláncokhoz, miközben profiljából eltűnt a „Solana” megnevezés. Bár ez még nem jelent hivatalos multichain indulást, a háttérben zajló technikai előkészítés arra utal, hogy a projekt komolyan vizsgálja a többhálózatos terjeszkedést.
2026. 03. 12. 11:00
Megosztás:

Virtuális feltöltőkártyák online fizetésekhez Magyarországon

Ha Magyarországon élsz, és külföldi webshopokban, hirdetésekért vagy előfizetésekért akarsz fizetni, biztosan ismerős a para a helyi bankkártyákkal. De van megoldás – a virtuális prepaid kártyák. Ezek olyan eldobható vagy többször használatos digitális kártyák, amiket online hozol létre, és te magad töltesz fel. Az bennük a legkirályabb, hogy csomót közülük kriptóval is fel lehet tölteni. Hadd meséljek néhány bevált szolgáltatásról.
2026. 03. 12. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek, a vártnak megfelelően alakult a februári infláció az USA-ban; meredeken emelkedtek az Oracle részvényei

A tengerentúli részvénypiacok tegnap vegyesen zártak, miközben a befektetők továbbra is az USA–Irán háború fejleményeire és az olajpiaci mozgásokra figyeltek.
2026. 03. 12. 10:00
Megosztás:

Estek tegnap az európai indexek, a továbbra is bizonytalan közel-keleti helyzet közepette az IEA stratégiai készleteinek felszabadításáról döntött

Az európai részvénypiacok csökkentek tegnap, a Stoxx 600 index 0,8%-ot esett, mivel a befektetők a Közel-Keleten zajló katonai műveletek fokozódását követték.
2026. 03. 12. 09:30
Megosztás: