Átadták az 5G hálózatok mérésére szolgáló labort az Óbudai Egyetemen

Átadták az Óbudai Egyetem, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, és a Vodafone Magyarország együttműködésében kialakított, 5G hálózatok mérésére szolgáló laboratóriumot hétfőn Budapesten.

Átadták az 5G hálózatok mérésére szolgáló labort az Óbudai Egyetemen

Szabó Hedvig, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatója kiemelte: két éve indult a Nemzeti laboratóriumok létrehozását célzó kormányzati program. Ez a speciális projekt az 5G-t helyezi a fókuszba, mivel a következő évtized legfontosabb kérdése a biztonsági kihívásoknak való megfelelés.

Olyan kutatásokat, innovációkat indítanak el, amelyek a mindennapi életben hasznosíthatóak lesznek, és a biztonságot szolgálják. A tudományos hátteret az Óbudai Egyetem biztosítja, az iparági partnereik a Vodafone és a Nokia - ismertette. A szervezetek két éve dolgoznak már együtt, az eredmények az egész ország és társadalom érdekét szolgálják. A laboratórium átadása a kutatások végrehajtását szolgáló infrastruktúra része, az eddigi eredményeik ezen már túlmutatnak - mondta.

Rácz Ervin, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese arról beszélt, eddig is sokat tettek azért, hogy a diplomásaik piacképes tudást szerezzenek. A k+f, tudományos tevékenység, nemzetközivé válás vagy az ipari kapcsolatok területén terveznek továbblépni, és a régió meghatározó műszaki egyetemévé válni. Hozzátette: a most átadott 5G laboratóriummal és az infrastruktúrával az egyetem tovább erősíti a gyakorlatorientált képzését, és bővülnek a kutatási lehetőségek is. Emlékeztetett: 2017-ben az egyetemen 4G labort avattak, most az új, 5G laborral tartják magukat az élvonalban.

Orbán Anita, a Vodafone Magyarország Zrt. vezérigazgató-helyettese arról tájékoztatott, hogy a cég biztosítja a privát hálózatot az egyetem részére. Hozzátette: partnerségük első mérföldköve a Vodafone 4G labor felállítása volt a Híradástechnikai Intézet számára. Céljuk már a kezdetektől egyértelmű volt: a mérnökhallgatók gyakorlati tudásának gyarapítása, annak érdekében, hogy versenyképes szakmai ismeretekkel kerüljenek ki a munkaerőpiacra.

Lázár Zoltán, a Nokia Enterprise Magyarország üzletágvezetője arról beszélt, hogy a közös projekt - amelyben iparági partnerkét vesznek részt - hasznos a tudomány és az ipar számára egyaránt, abban kiemelten fontos a biztonság és a hálózatok védelme. A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával a Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése elnevezésű programban valósul meg.

REGIO JÁTÉK: 25,4 milliárd forint árbevétel és nemzetközi nyitás

A REGIO JÁTÉK 2025-ben 25,4 milliárd forint nettó árbevételt ért el, miközben több európai piacon is elindította online áruházát. A forgalom egyharmada a karácsonyt megelőző, nagyjából hathetes időszakban realizálódott, amit a társasjátékok és trendvezérelt újdonságok iránti kereslet, valamint a fiatal felnőtt vásárlók erősödő jelenléte húzott. A vállalat 2026-ban a nemzetközi online jelenlét további bővítésére, aznapi szállítás bevezetésére és új fizetési megoldások tesztelésére készül.
2026. 03. 05. 13:00
Megosztás:

Csendben keletkező adókötelezettség: így lesz egy külföldi projektből komoly adókockázat?

Magyar cég külföldön, külföldi cég Magyarországon – egy rosszul menedzselt üzleti jelenlét akár jelentős többletadó-fizetést és komoly kockázatokat is hozhat. A telephely fogalma gyakran bonyolultabb, mint elsőre látszik, ezért a Niveus szakértői szerint a tudatos tervezés kulcsfontosságú a nemzetközi működés során.
2026. 03. 05. 12:30
Megosztás:

Ennyivel emelik a bankok a vállalkozói számlák díjait

Az Erste 2026. május 5-i hatállyal megemeli a vállalkozói bankszámlák díjait a KSH által közzétett, 4,4 százalékos tavalyi éves inflációval – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor van olyan díj is, amelyik idén jelentősen csökken az Ersténél, vagy változatlan marad. Ezzel minden nagybank közzétette a tavasztól érvényes kondíciókat, és döntő többségük emelt is a díjakon.
2026. 03. 05. 12:00
Megosztás:

Kína 4,5 és 5 százalék közötti GDP-növekedést céloz meg 2026-ra

A kínai kormány 4,5 és 5 százalék közötti, az elmúlt évtizedek legalacsonyabb GDP-növekedési célját tűzte ki 2026-ra a 14. Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján ismertetett kormányzati munkajelentés szerint.
2026. 03. 05. 11:30
Megosztás:

Némileg gyengült a dollár, erősödtek a régiós devizák

Bár az olajárak még minimálisan emelkedtek tegnap, a legtöbb piacon megállt az iráni háború által kiváltott mozgás – sőt, sok esetben megindult a korrekció. Az európai földgázár 8%-os esés után 50 EUR/MWh alá süllyedt.
2026. 03. 05. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek tegnap az európai indexek; lefelé korrigált a földgáz ára

Az európai részvénypiacok tegnap emelkedéssel zártak, miután a befektetők továbbra is a Közel-Keleten zajló háborús eseményeket követték: a Stoxx 600 1,4%-kal erősödött. A legnagyobb figyelem ugyanakkor Spanyolországra irányult, ahol az IBEX 35 1,5%-ot emelkedett annak ellenére, hogy Donald Trump amerikai elnök az előző nap teljes kereskedelmi embargóval fenyegette meg az országot, amiért Spanyolország nem engedélyezte az amerikai csapatoknak bázisai használatát Irán elleni csapásokhoz. A spanyol kormányfő, Pedro Sánchez tegnap ismét élesen bírálta az amerikai–izraeli támadásokat, „katasztrófának” nevezve azokat, és az iraki invázióhoz hasonlította. A piacok a keddi meredek visszaesés után találtak magukra, amikor a háborús feszültségek erősen rontották a hangulatot. Az olajárak nem mozdultak el érdemben szerdán, miután Trump kedden azt ígérte, hogy az USA biztosítást és – ha kell – haditengerészeti kíséretet ad a Hormuzi-szoroson áthaladó tankereknek, hogy helyreálljon a tengeri forgalom.
2026. 03. 05. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a tengerentúli indexek

Az amerikai részvénypiacok tegnap emelkedtek, miután mérséklődtek a közel-keleti háborús feszültségek miatti növekedési félelmek és stabilizálódni látszott az olajár. A hangulatot az erős makroadatok is támogatták. Az amerikai szolgáltatói szektor februárban várakozáson felüli teljesítményt mutatott: az ISM szolgáltatói BMI 56,1 pontra emelkedett, meghaladva az elemzők által várt 53,5 pontot, ami a legerősebb bővülési ütem 2022 augusztusa óta.
2026. 03. 05. 09:30
Megosztás:

BKK: több mint 75 ezer utast ellenőriztek februárban a rendőrséggel közös akcióban

Több mint 75 ezer utast ellenőriztek februárban a főváros több forgalmas járatán a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) munkatársai a fővárosi önkormányzati rendészekkel közösen, az ellenőrzöttek kevesebb mint egy százalékát pótdíjazták - tájékoztatta a BKK szerdán az MTI-t.
2026. 03. 05. 09:00
Megosztás:

Miért emelkedik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában látványos erősödést mutatott a kriptopiac: a teljes piaci kapitalizáció mintegy 114 milliárd dollárral nőtt, így jelenleg körülbelül 2,43 ezermilliárd dollárnál jár. A pozitív hangulat mögött több kedvező makrogazdasági és piaci fejlemény áll, amelyek újra növelték a befektetők kockázatvállalási kedvét.
2026. 03. 05. 08:30
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 05. 08:00
Megosztás:

Oroszország még az újabb szankciókat megelőzően kivonulhat az európai gázpiacról

Utasítást kap az orosz kormány, hogy a vállalatokkal együtt vizsgálja meg az európai piacról való azonnali kivonulás és az alternatív gázpiacokra való átállás kérdését - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija 1 televíziónak adott szerda este adott nyilatkozatában.
2026. 03. 05. 07:30
Megosztás:

Trump: az Egyesült Államok nagyon jól áll a háború frontján

Az Egyesült Államok nagyon kedvező helyzetben van az iráni konfliktust tekintve – értékelte Donald Trump amerikai elnök az előző napok eseményeit szerdán.
2026. 03. 05. 07:05
Megosztás:

Putyin: Oroszország még az újabb szankciókat megelőzően kivonulhat az európai gázpiacról

Utasítást kap az orosz kormány, hogy a vállalatokkal együtt vizsgálja meg az európai piacról való azonnali kivonulás és az alternatív gázpiacokra való átállás kérdését - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija 1 televíziónak adott szerda este adott nyilatkozatában.
2026. 03. 05. 06:30
Megosztás:

Lendületesen kezdte az évet a személyi kölcsön, gyengélkedik a babaváró és a munkáshitel

Idén januárban 84,33 milliárd forintot tett ki az új személyihitel-szerződések szerződéses összege, ami 13,9%-kal múlta felül a 2025 azonos időszakában kihelyezett hitelösszeget – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Ez alapján tehát biztatóan indult 2026, igaz, a januári kihelyezés ezúttal elmaradt a decemberitől, pedig jellemzően ennek a fordítottja szokott igaz lenni - írja közleményében a Bank360.
2026. 03. 05. 06:00
Megosztás:

Szinte csak az Otthon Start érdekli a hitelfelvevőket

Érezhetően visszaesett a kereslet januárban a lakossági hitelpiacon, az Otthon Startnál és a személyi kölcsönöknél viszont még fennmaradt a lendület – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Éves összevetésben persze még mindig szépen teljesített a piac, miközben új csúcsra emelkedett a lakossági hitelek állománya is. A bankok változatlanul az Otthon Startra koncentrálnak, egyre keményebb a verseny a támogatott hitelt igénylő ügyfelekért.
2026. 03. 05. 05:30
Megosztás:

Az OTP Bank elemzése szerint idén erősödik a mezőgazdasági szektor

A magyar mezőgazdaság 2026-ban kedvezőbb kilátásokkal indul, mint az előző esztendőben. Bár a szektor továbbra is jelentős kihívásokkal - többek között a szélsőséges időjárással és piaci bizonytalanságokkal - néz szembe, az OTP Bank bizakodva tekint az előttünk álló időszakra. A gazdasági növekedés 2-2,5% környékére gyorsulhat, a bank pedig készen áll arra, hogy hitelezési és szakmai megoldásaival támogassa az ágazat szereplőit fejlődésükben és működésükben egyaránt – hangzott el az idei OTP Agrár Gálán, ahol átadták az Agráriumért OTP Díjakat is.
2026. 03. 05. 05:00
Megosztás:

Minden eddiginél több zöld teherautó állt forgalomba februárban

Újabb csúcsdöntést hozott az elmúlt hónap a hazai környezetbarát flotta bővülésében, 324 teherautó kapott zöld rendszámot, egy egységgel döntve meg az eddigi csúcsot 2025 októberéből - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) friss Facebook-bejegyzésében szerdán.
2026. 03. 05. 04:30
Megosztás:

Egy év alatt közel 40 százalékkal emelkedett a lakáshitelek átlagos összege

Januárban több mint 250 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a hazai háztartások, így tavaly januárhoz képest bő 100%-os volt a bővülés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által publikált adatokból. Az Otthon Start Program hatására egy év alatt közel 40%-kal emelkedett meg az átlagosan felvett hitelösszeg, januárban pedig a teljes lakáshitel-kihelyezés 72,2%-a a program keretein belül történt - írja közleményében a Bank360.hu.
2026. 03. 05. 04:00
Megosztás:

Februárra újra felpörgött a használtautó-import

Februárban a DataHouse adatai szerint 12 206 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 26 százalékkal haladja meg a tavaly februárban regisztrált 9 692-es mennyiséget. Néhány hónapon belül immár másodszor fordul elő, hogy az import használt autók havi darabszáma 12 ezer fölé emelkedik, ami azt mutatja, hogy folytatódik az a trend, hogy egyre több autóvásárló figyelme fordul újra a külföldi autópiacok felé.
2026. 03. 05. 03:30
Megosztás:

2026-ban újra gyorsulhat a magyar gazdaság, de az iráni háború komoly kockázatokat hordoz

A külső kereslet erősödésével párhuzamosan 2026-ban gyorsulhat a magyar gazdaság növekedése: a fogyasztás élénkülése és az új ipari kapacitások termelésbe állása új lendületet adhat a gazdaságnak. A sokat javuló inflációs kép önmagában teret engedne a további kamatcsökkentéseknek, de a napokban kibontakozó iráni háborús válság ezt erősen veszélyezteti. A közel-keleti helyzet jelenleg nagyon kiszámíthatatlan, és fennáll a gyors változás lehetősége, mind pozitív, mind negatív irányba – húzták alá az MBH Elemzési Centrum szakértői.
2026. 03. 05. 03:00
Megosztás: