Évek óta nem volt ilyen kevés kukorica Tolnában
Vendégh Edit közölte: a 71 ezer hektáros termőterület 65 százalékán végzett betakarítás után 4,85 tonna a hektáronkénti termésátlag, míg a korábbi években 8,5 tonna termett hektáronként.
A megye termőterületein belül jelentős eltérések vannak, az északi részen, ahol helyenként több volt a csapadék, 8-10 tonna kukorica is termett, a paksi járásban ugyanakkor 2-4, a szekszárdi és dombóvári járásban 3-6 tonnás volt a termés.
A 33 700 hektáron termesztett napraforgót 2,55 tonnás átlaggal takarították be, ami szintén elmarad a többéves, 3,4 tonnás átlagtól. Elmondta: Tolna megyében január és április között 15-29, májusban 59, júniusban csak 9 milliméter csapadék hullott; júliusban ugyan 117 millimétert mértek, de ebből egyetlen napon esett 55 milliméternyi eső.
Az aszály nem tett jót a napraforgó minőségének sem, a magok olajsavtartalma 42-48 százalék volt, ami szintén kevesebb a megszokottnál. A kukoricaszemek az aszály miatt nem teltek ki, és a csövek jelentősen rövidebbek lettek. A szár korai elszáradása miatt nem csökkent a szemek nedvességtartalma, ami jelenleg is 16-18 százalék, ezért a szárítási költségek magasabbak lesznek - ismertette a kamarai elnök. Elmondta azt is, hogy a termelők egyelőre várnak az értékesítéssel annak ellenére, hogy a tavalyinál magasabbak a terményárak, a kukoricáért tonnánként 96 ezer forintot is ajánlottak a felvásárlók, egy tonna napraforgó ára pedig 210-220 ezer forint körül alakul.
A magas ár relatív, mert a terméskiesés legalább 40 százalékos, és jelentősen nőtt a műtrágya, az üzemanyag ára - jegyezte meg. Sok gazdálkodó nem fog tudni fémzárolt vetőmagot vásárolni, és a műtrágyahasználat is vissza fog szorulni - tette hozzá.