Február a fintech szektorban: pezseg a kriptopiac, lendületben a fejlődő régiók

Ismét eseménydús hónapot zártak a fintech szektor szereplői. A tőkebevonások száma csökkent januárhoz képest, a visszaesés mértéke azonban nem jelentős és a rövidebb hónapra is visszavezethető. Februárban a legforróbb terület a kriptovaluták világa volt, de a korábbiakhoz képest látványos aktivitás jellemezte a fejlődő piacokat is. A digitális újdonságok iránt érdeklődő hazai felhasználok számára váratlan negatív hírt jelentett ugyanakkor a Revolut forintszámláinak megszűntetése.

Február a fintech szektorban: pezseg a kriptopiac, lendületben a fejlődő régiók

A legnagyobb tőkebevonás egymilliárd fonttal (1,4 milliárd dollár) az FNZ nevéhez fűződött februárban. Az FNZ egy londoni székhelyű vagyonkezelési infrastruktúra szolgáltató. A vállalat pénzintézeteknek teszi lehetővé, hogy vagyonkezelési szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleiknek.

A második helyen a Nubank szerepel. A brazil neobank decemberben lépett tőzsdére, ezúttal Warren Buffett jóvoltából került be az élmezőnybe. Az „omahai bölcs” egymilliárd dollárra növelte részesedését a vállalatban, amelybe már az IPO előtt beszállt. Érdekesség, hogy Buffett ezzel a tranzakcióval nagyjából egyidőben túladott a Visa és a Mastercard részvényein. A jelek szerint a veterán befektető a hagyományos szolgáltatók, az inkumbensek kárára növeli kitettségét a fintech szektorban.

A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a brit GoCardless fért fel. Az online fizetésfeldolgozási szolgáltatást nyújtó vállalat 232 millió fontot (312 millió dollárt) vont be. A londoni fintech értéke ezzel 1,56 milliárd fontra (2,1 milliárd dollárra) emelkedett.

Kripto minden mennyiségben

A hónap legforróbb területe egyértelműen a kriptovaluták piaca volt. A neobankok közül egyre többen kezdenek el kriptokereskedési szolgáltatásokat nyújtani ügyfeleiknek. Így tett februárban a Lunar is, amely külön vállalatot is létrehoz blockchain irányú törekvéseinek. A kriptokereskedés mellett a dán neobank további szolgáltatások fejlesztését tervezi, amivel még közelebb hozná ügyfeleihez a virtuális pénzek világát.

Az osztrák Bitpanda is hallatott magáról: a neobanki és digitális befektetési szolgáltatásokat kínáló fintech felvásárolta a letétkezelő és pénztárca-szolgáltató Trustologyt. A lépéssel a Bitpanda újabb területre lépett be, a Bitpanda Custody névre átkeresztelt vállalat pedig a világ egyik legnagyobb digitális letétkezelője lett.

Izgalmas hírek érkeztek a legnagyobb kriptotőzsdék háza tájáról is. A Binance 200 millió dollárt fektetett a Forbesba. A vállalat ezzel a két legnagyobb részvényes egyikének mondhatja magát, a kilenc fős igazgatótanácsba pedig két főt is delegálhat. Sokak szerint ezzel megkérdőjelezhetővé válik a Forbes objekivitása a kriptovalutákkal, a metaverzummal és a Web3 világával kapcsolatban.

A Binance nagy riválisa, a Coinbase február végén jelentette be pénzügyi eredményeit. A kriptotőzsde negyedéves bevételei 2,5 milliárd dollárra rúgtak, ami jelentősen meghaladta az 1,9 milliárd dollár körüli előzetes várakozásokat. Az eredményes negyedév ellenére a szakértők visszaesést várnak a folytatásban.

A legnagyobb kártyakibocsátók sem tétlenkedtek februárban a kriptopiacon. A Visatól biztató hírek érkeztek: 2022-es pénzügyi évük első negyedében 2,5 milliárd dollárnyi tranzakciót hajtottak végre a vállalat kriptovalutákhoz kapcsolt bankkártyáin. Ez nagyjából 70 százaléka a teljes 2021-es pénzügyi év forgalmának, ami markáns növekedést vetít előre az idei évre.

A Mastercard ezúttal tanácsadói tevékenységének bővítéséről tájékoztatta a nagyérdeműt. A vállalat a jövőben újabb területekre lép be tanácsadóként, amelyek között ott vannak a kriptovaluták és a további digitális fizetőeszközök.

Az inkumbens pénzügyi szereplők ilyen jellegű lépései igazolják a kriptoeszközök validitását, amire továbbra is szükség van, hiszen sokan még mindig kételkednek azok valódi értékében. A terület lelkes követőinek jó hír, hogy a BlackRock is felveheti kínálatába a kriptoeszközöket. A világ legnagyobb vagyonkezelője a hírek szerint Aladdin nevű platformján vezetheti be a szolgáltatást, ugyanakkor az értesülést eddig nem erősítették meg.

A számos optimizmusra okot adó hír után egy kevésbé biztató fejleményről is be kell számolni. A Chainalysis kutatása alapján 2021-ben nagyjából 8,6 milliárd dollárnyi kriptovalutát használtak fel pénzmosásra, ami 30 százalékos emelkedést jelent a 2020-as értékhez képest. A cég becslései szerint 2021-ben 14 milliárd dollárnyi kriptovaluta kötött ki bűnözőknél, ami az eddig tapasztalt legnagyobb érték. Az ilyen eredmények azt mutatják, hogy a számtalan ígéretes use case és szolgáltatás ellenére a kriptovaluták világa továbbra sem mentes a visszaélésektől. A probléma mitigációja elengedhetetlen ahhoz, hogy széles körben növelni lehessen a fogyasztók bizalmát és nyitottságát. Ellenkező esetben elképzelhető, hogy sosem realizálódnak a területben rejlő lehetőségek.

Mozgolódnak a fejlődő országokban is

Látványos volt a fejlődő országokból érkező fintechek aktivitása februárban. A Tonik, a Fülöp-szigetek egyik legnagyobb neobankja 131 millió dollárt vont be befektetőitől, így folytathatja a növekedést. A Tonik alig nyolc hónap alatt 100 millió dollárnyi betétre tett szert ügyfeleitől. A Fülöp-szigetek felnőtt lakosságának 70 százaléka nem rendelkezik bankszámlával, aminek fényében máris nem olyan meglepőek a Tonik dicséretes eredményei.

India legnagyobb neobankja, a Niyo szintén aktív volt a tőkepiacokon, a vállalat 100 millió dollárhoz jutott. A Niyo a klasszikus banki és pénzforgalmi szolgáltatások mellett a vagyonkezelésre is nagy hangsúlyt fektet. A most bevont tőke nagy részét a vállalat termékfejlesztésre fordítja majd. Ez azt jelenti, hogy rövidesen személyi kölcsönökkel, hitelkártyákkal, valamint beágyazott valuta átváltási funkciókkal bővül a termékpaletta.

Az Egyesült Arab Emírségek vezetése egy ideje érzékelhetően próbálja segíteni a helyi fintech ökoszisztéma fejlődését. Ezúttal egy új digitális bank indulása jelezte, hogy valóban felpezsdülni látszik az élet az országban. A hamarosan debütáló Wio többségi tulajdonosa az ADQ befektetési vállalat, de további inkumbensek is rendelkeznek részesedéssel a vállalatban. A Wio 100 százalékban digitális banki termékpalettát kínál majd ügyfeleinek, akiknek személyre szabott megoldásokkal igyekszik kielégíteni az igényeit.

Végezetül említést érdemel a jordániai LINC is, ami hazája első családi bankjaként kezdte meg működését nemrégiben. A LINC összetett stratégiával igyekszik elnyerni a jordániai egyetemisták és fiatal felnőttek bizalmát. Mobilappján keresztül a vállalat digitális banki megoldásokat kínál, ugyanakkor a személyes kapcsolatokra is épít. A fiatalok tanórákat és előadásokat látogathatnak, illetve karrier tippeket és vállalatalapítási tanácsadást kaphatnak. A LINC célja, hogy felpezsdítse a jordániai vállalkozói kedvet, valamint saját szolgáltatásain keresztül hozzájáruljon a fiatalok pénzügyi ismereteinek bővüléséhez.

Megakadt a magyarországi terjeszkedésben a Revolut

Néhány hete sokakat villámcsapásként ért a hír, hogy megszűnnek a Revolut forintszámlái. Azóta kiderült, hogy a brit neobank hazai számlavezető bankja döntött az együttműködés leállításáról, egyelőre ismeretlen okokból. Ez azt jelenti, hogy a Revolut április 1-jétől nem fér hozzá a hazai fizetési rendszerekhez. Ettől a naptól a Revolut felhasználói magyar helyett litván számlaszámot kapnak, a magyar számlákra érkező utalásokat pedig visszajuttatják a küldő félnek.

Amint azt a témában írt cikkünkben jeleztük, várhatóan „drágábbak és a hosszabbak lesznek a pénzügyi műveletek. Minden magyar banknál vezetett számláról a Revolut-számlára érkező, vagy fordított utat bejáró utalás nemzetközi SWIFT utalásnak számít április 1-jét követően.”

A SWIFT egy pénzügyi kommunikációs rendszer, amelyet devizaügyletek lebonyolítására használnak a világ pénzintézetei. Azzal, hogy a Revolut hamarosan a hazai rendszer helyett a nemzetközit lesz kénytelen igénybe venni, nemzetközi díjszabás és folyósítás vonatkozik majd az utalásokra. A SWIFT utalásoknál 3-4 százalékos díjakkal lehet számolni, továbbá nagyjából 1-4 munkanapnyi várakozással. Egy 100 ezer forintos utalás díja tehát akár 3-4 ezer forint is lehet, és adott esetben átcsúszhat a következő hétre is.

A fentiek fényében nehéz elképzelni, hogy a Revolut elsődleges számlavezetőként tudjon működni a hazai piacon. A neobank számára ez rossz hír, hiszen közismert célja, hogy versenybe szálljon a hagyományos bankokkal. A Revolut részben emiatt tavaly ősz óta Magyarországon is használja a Litvániában szerzett banki engedélyét, így immár 100 ezer euróig terjedő betétbiztosítást is kínál a Revolut Bank ügyfeleinek. A mostani hír jelentősen visszavetheti az ügyfelek lelkesedését, hiszen a 3-4 százalékos tranzakciós díjakat kevesen lesznek hajlandóak megfizetni. Kijelenthető, hogy a forintszámlák megszűnésével a vállalat és ügyfelei is sokat veszítettek, a Revolutnál pedig vélhetően már keresik a megoldást a problémára.


Jóváhagyta a GVH a Vajda-Papír Sofidel magyarországi saját márkás háztartási papírüzletágának felvásárlását

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kötelezettségvállalás és feltétel előírása nélkül engedélyezte a Vajda-Papír Kft. által a Sofidel Hungary Kft. saját márkás háztartási papírtermék-gyártási és részbeni értékesítési üzletágának megvásárlását.
2026. 07. 30. 15:00
Megosztás:

Kevin Warsh az inflációs cél elérését hangsúlyozta leginkább

A Fed júliusi kamatdöntő ülésén 3,50-3,75%-on tartotta az irányadó rátát, a döntés megfelelt várakozásunknak és a piaci várakozásoknak is. Kevin Warsh, a testület elnöke elmondta, hogy 9-3 arányban szavaztak a jegybankárok a kamatszint tartása mellett.
2026. 07. 30. 14:00
Megosztás:

Fesztiválok, strandbüfék, fagylaltozók a célkeresztben – az NKFH nyári ellenőrzései már az első hónapban komoly hiányosságokat tártak fel

Az idei nyári kiemelt élelmiszerlánc-ellenőrzés első időszakában a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) munkatársai országosan 585 vendéglátóhelyet ellenőriztek a kormányhivatalokkal közösen, ami közel 21 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
2026. 07. 30. 13:00
Megosztás:

A Visa rákapcsol a stabilcoinokra

A Visa 11,6 milliárd dolláros negyedéves bevétel mellett jelentősen kibővítette blokklánc- és stabilcoin-stratégiáját. A fizetési óriás már nem csupán kriptoeszközök elszámolását akarja támogatni: olyan teljes infrastruktúrát épít, amelyen keresztül a bankok stabilcoint bocsáthatnak ki, digitális tárcákat kezelhetnek és programozható fizetési szolgáltatásokat indíthatnak.
2026. 07. 30. 12:30
Megosztás:

A Fed döntése átírhatja a forint kilátásait

A forint az első félévben kedvező időszakot élt át. A választások utáni optimizmus, amelyet a fiskális fegyelem erősítésének és a költségvetési hiány csökkentésének ígérete táplált, némi hullámzás mellett továbbra is a 360 EUR/HUF-os szint közelében tartja az árfolyamot. Ez – a kedvező júniusi inflációs adatokkal (1,7%) együtt – lehetőséget adott a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), hogy júliusban 5,75 százalékra csökkentse az irányadó kamatlábat.
2026. 07. 30. 12:00
Megosztás:

„Aki ma csak a Google-re optimalizál, az a múltnak dolgozik”

Interjú Kovács Endre GEO-szakértővel, a Marketing Kalkulátor vezetőjével arról, hogyan kerülhet be egy magyar cég a ChatGPT és a Google AI válaszaiba
2026. 07. 30. 11:35
Megosztás:

Új vezérigazgató-helyettessel bővül az MBH Bank felsővezetése

Az MBH Bank Igazgatósága Dr. Ákos Tamást nevezte ki az MBH Bank standard kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettesévé. Dr. Ákos Tamás az elmúlt 12 évben a CIB Bank Retail Divízióját vezette vezérigazgató-helyettesi pozícióban és tagja volt a CIB Bank Igazgatóságának.
2026. 07. 30. 11:00
Megosztás:

Erste Csoport: Erős működési teljesítmény, stratégiai előrelépés Lengyelországban

Az Erste Csoport 2026 első félévében tovább erősítette stratégiai pozícióját Közép-Európa vezető pénzügyi szolgáltatójaként, és javította valamennyi kulcsfontosságú teljesítménymutatóját. Az Erste Csoport nemrég megvásárolt lengyel leánybankjának konszolidációja jelentősen hozzájárult a bankcsoport első féléves eredményeinek növekedéséhez. A konszolidáció hatását kiszűrve is a számok azt mutatják, hogy a Csoport organikus növekedési lendülete továbbra is erős és töretlen.
2026. 07. 30. 10:00
Megosztás:

A belváros új luxuscikke nem a lakás, hanem a parkolóhely

Néhány éve még természetesnek tűnt, hogy esténként pár perc keresgélés után mindenki talál parkolóhelyet a lakása közelében. Mára ez Budapest számos kerületében inkább szerencse kérdése, és több vidéki nagyvárosban is egyre nehezebb az utcai parkolás. Miközben folyamatosan nő az autók száma Magyarországon, a közterületi parkolóhelyeké alig változik, így a saját garázs vagy autóbeálló már nemcsak kényelmi szolgáltatás, hanem komoly értéket képviselő ingatlanelemmé vált – derül ki a zenga.hu legfrissebb elemzéséből.
2026. 07. 30. 09:00
Megosztás:

Félidőhöz érkezett a jubileumi Művészetek Völgye – még öt napig tart a kulturális ünnep

Több ezer program, teltházas koncertek, inspiráló beszélgetések, színházi előadások, kiállítások és pezsgő utcák – félidőhöz érkezett a 35. Művészetek Völgye.
2026. 07. 30. 08:34
Megosztás:

A Fed változatlanul hagyta az irányadó dollárkamatot

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó dollárkamat 3,50-3,75 százalékos célsávján a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén.
2026. 07. 30. 08:05
Megosztás:

77%-kal többen érdeklődtek idén kínai autók iránt, mint tavaly

Látványosan terjeszkednek a kínai autómárkák a hazai használtautó- és újautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, 2026 első félévére vonatkozó statisztikái szerint. 2025 azonos időszakához képest több mint 77%-kal emelkedett a kínai modellek iránti érdeklődések száma*, miközben a kínálatuk csaknem megduplázódott. A márkák rangsorát továbbra is az MG vezeti, azonban a BYD, az OMODA és a JAECOO is látványos növekedést ért el a magyar vásárlók körében.
2026. 07. 30. 07:00
Megosztás:

A Bolt a világon elsőként teszi elérhetővé a ChatGPT-n keresztüli fuvarfoglalást – már Magyarországon is elérhető a funkció

A Bolt mostantól a ChatGPT-n keresztül is elérhető, így a világon elsőként teszi lehetővé, hogy az utasok mesterséges intelligencia segítségével rendeljenek fuvart. A szolgáltatás egy időben indul el az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Svájcban, Norvégiában, Ukrajnában és Azerbajdzsánban, vagyis minden olyan piacon, ahol a Bolt jelen van. Az integráció révén a Bolt szolgáltatásai első alkalommal válnak elérhetővé a ChatGPT 900 millió felhasználója számára.
2026. 07. 30. 06:00
Megosztás:

Az LG Electronics 600 kW-os hűtőfolyadék-elosztó egysége megszerezte az NVIDIA tanúsítását

Az LG Electronics (LG) 600 kW-os hűtőfolyadék-elosztó egysége (Coolant Distribution Unit, CDU) hivatalos NVIDIA-tanúsítást szerzett. Ez a mérföldkő igazolja az LG folyadékhűtési megoldásainak és hőmenedzsment-technológiájának megbízhatóságát és hatékonyságát az NVIDIA AI- infrastruktúrákra vonatkozó szabványainak megfelelően, támogatva a vállalat további terjeszkedését az AI-adatközpontok hűtési piacán.
2026. 07. 30. 05:00
Megosztás:

Intrum: erősödött a magyarok fizetőképessége a második negyedévben

Erősödött a magyarok fizetőképessége idén a második negyedévben, a lakosság pénzügyi helyzetét jelző Intrum fizetőképességi index negyedéves összevetésben 55 százalékkal, az előző év azonos időszakához képest csaknem 85 százalékkal nőtt, átlagos értéke 25,4 pont volt - közölte az Intrum követeléskezelő a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közös felmérése alapján szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 30. 04:00
Megosztás:

Szépen nőtt az INA nyeresége az első fél évben

Az INA horvát olajipari vállalat 150,9 millió euró nyereséget ért el 2026 első fél évében, ami 95,5 millió euróval, 172,4 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
2026. 07. 30. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a rendeletet! A 13. havi nyugdíj így alakul 2027-ben

Fontos döntés született a nyugdíjasok jövőbeni ellátásáról: a hatályos jogszabályok alapján 2027-ben is megmarad a teljes összegű 13. havi nyugdíj.
2026. 07. 30. 02:00
Megosztás:

Ennyi lesz a cukor, az étolaj, a liszt és a tojás ára augusztustól

Négy alapvető élelmiszer, amely szinte minden magyar háztartás bevásárlólistáján szerepel – mégis egészen eltérő irányban változik az áruk.
2026. 07. 30. 01:00
Megosztás:

Bezárja romániai üzemét az amerikai Joyson Safety Systems autóipari cég

Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems - írja a profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.
2026. 07. 30. 00:05
Megosztás:

Közel 1 milliárd forintot fizetett aszály miatti kárigényekre a Groupama

Az idén már majdnem 1 milliárd forintot fizetett ki a gazdák aszály miatti kárigényeire a Groupama Biztosító, de más időjárási szélsőségek is okozhatnak jelentős veszteségeket a mezőgazdaságban - közölte a biztosítótársaság az MTI-vel szerdán.
2026. 07. 29. 23:00
Megosztás: