Hogyan tovább 2022-ben? Az OTP Global Markets elemzése - Az értékalapú és defenzív részvények lesznek idén a favoritok
A 2022-es évben a gazdaság relatív értelemben továbbra is erős maradhat, de a növekedés már lassulóban van a tavalyi évhez képest. A globális GDP növekedés mellett a fejlett régiók GDP növekedése jóval erősebb lehet, mint az historikusan hosszabb időtávon tapasztalható volt. A feltörekvő piacokon is erős, ugyanakkor az elmúlt évek historikus átlagának megfelelő mértékű GDP növekedés várható - tudtuk meg az OTP Global Markets elemzőitől.
A szakértők úgy látják, hogy az újabb koronavírus-hullám rövid távon inkább negatív kockázatot hordoz a jelenlegi várakozásokhoz képest. A pandémia endémiává alakulhat majd, azaz a koronavírus nem tűnik el teljesen, hanem szezonálisan meg-megjelenik majd, ami szintén befolyásolni fogja a gazdaságot.
Az inflációval kapcsolatban az elemzők olyan tekintetben optimisták, hogy habár nagyon magas szintekről indul el az idei év, ez várhatóan folyamatosan mérséklődni fog, és a pénzromlás mértéke már jóval konszolidáltabb lesz év végére Amerikában és Európában is. Alapvetően összességében ugyanakkor a kockázatok inkább felfelé mutatnak a jelenleg érvényben levő elemzői várakozásokhoz képest, elsősorban az Egyesült Államokban. Ebben a makrogazdasági környezetben arra számítanak, hogy a jegybankok többsége továbbra is a szigorítás útján fog majd maradni, vagy a szigorítás útjára lép – mint például a fejlett piaci jegybankok -, ami az alapkamat szinteknek az emelkedésében fog testet ölteni az idei évben.
Emelkednek a hosszú kötvényhozamok
Az amerikai kamatemelési ciklus elindulásának hatására a hosszú kötvényhozamok ismét emelkedésbe kezdenek, ami miatt a kötvénypiaci kitettségeket érdemes továbbra is alulsúlyozni. Az eurózónában a kötvényhozamok emelkedése valamivel tompább lehet, mint ami az Egyesült Államok esetében várható. A vállalati kötvénypiaccal kapcsolatban – ahogy egyelőre az államkötvények piacán is – alulsúlyozott pozíciót javasolnak jelenleg az OTP Global Markets elemzői.
Kitarthat a dollár ereje
Az amerikai költségvetés 2022-ben lazábbnak ígérkezik, miközben a monetáris politika szigorúbb, az amerikai kamatemelések elindulásával pedig az eurozónához képesti kamatkülönbözet is nőni kezd, a dollár malmára hajtva a vizet. Érdemes az évet a dollárerősödés irányába pozícionálva kezdeni, és az év előrehaladtával tovább figyelni az eseményeket, hiszen a dollár már relatíve felülértékelt, ami egyre inkább ellenszelet jelenthet a további érdemi erősödés előtt.
Óvatos hozzáállás javasolt a nyersanyagpiacokon
„A nyersanyagok piacán 2021-ben igen jelentős emelkedést lehetett tapasztalni, viszont 2022-ben ennél óvatosabb hozzáállás javasolt, mérsékeltebb hozamokra lehet számítani ebben az eszközosztályban” – figyelmeztet Sándor Dávid, az OTP Global Markets Multi Asset Elemzési Osztályának vezető elemzési stratégája. A magas infláció esetére jó védelmet nyújthat a nyersanyagpiac, ám a globális növekedés lassulása és a dollár erősödése is ellenszelet jelent számukra. Támogatóan hat viszont az eszközosztályra, hogy az elmúlt évek alacsony beruházásai miatt számos nyersanyag esetében a kínálati oldal csak lassan tud alkalmazkodni a keresleti oldal növekedéséhez.
Az olaj várhatóan erős tud maradni az év során, és rövid távon még akár felfelé mutató kockázatok is megjelenhetnek. Azon ipari fémek esetén, amelyek a kínai növekedéshez erősebben kötöttek, így jobban ki vannak téve annak lassulásának, mint a vasérc és az acél, lefelé mutató kockázatok láthatók. Viszont a megújuló energetikai beruházásokhoz és az elektromobilitáshoz szükséges fémek, mint a réz, lítium és nikkel piacát a keresleti oldal erősen támogatja, helyzetük kedvezőbb. Az aranypiacon továbbra is enyhén negatív véleményt tartanak fent az OTP Global Markets szakértői.
Részvénypiac: érdemes szárazon hagyni a puskaport
A részvénypiacok esetében semleges kitettség javasolt a portfólióban. A lassuló növekedés, magas infláció, szigorodó monetáris környezet és magas értékeltségi mutatók már nagyobb ellenszelet jelentenek majd 2022-ben a részvénypiacok számára, a vállalati profitok növekedése azonban támaszt adhat. Összességében a tavalyinál alacsonyabb hozam és jóval nagyobb volatilitás várható. Érdemes azonban szárazon hagyni a puskaport: ha megjelennek a várható hektikusságból fakadó korrekciók a piacokon, akkor jobb árakon lehessen a részvénypiacra beszállni.
Értékalapú és defenzív részvények a favoritok
Idén a hosszú hozamok emelkedésére lehet számítani, az omikron hullám lecsengését követően pedig a value ágazatok ismételt felülteljesítése várható. A magas növekedésű, ún. growth részvények kerülendők az idei évben, ugyanis a szigorodó monetáris környezet ellenszél ezeknek a papíroknak. A volatilis környezet miatt lehet defenzív irányba is nyitni, így a portfólióba nagyobb stabilitással jellemezhető szektorokból is választani.
Az értékalapú ágazatok közül az energetika és a pénzügyi szektorok felé javasolt fordulni, ugyanis az energiaszektorban az értékeltségek alacsonyak, a profitkilátások pedig javulnak, és a vártnál magasabb inflációból is profitálhat a szektor. Az újabb koronavírus hullám lefutása után a hosszú hozamok további emelkedésével a pénzügyi szektor felülteljesítése várható, miközben az értékeltség itt szintén alacsony.
A defenzívebb ágazatok közül az ingatlanszektor az egyik favorit az OTP Global Markets elemzői szerint a fejlett országok részvénypiaci szektoraira vonatkozva. Az emelkedő hozamkörnyezet ugyan negatív, azonban az erős gazdasági növekedés és átlag feletti infláció kedvez a szektornak. Az egészségügyi szektor szintén jól viseli az átlag feletti inflációt, a profitnövekedési kilátások is relatíve jók, számos megatrend támogatja, és az értékeltség sem túlzó.
Élmezőnyben a kelet-közép-európai régió
„Az amerikai részvénypiac továbbra is a legdrágább, egyelőre azonban korainak tűnik ellene fogadni” – hívta fel a figyelmet Sándor Dávid, aki úgy véli, hogy sokkal inkább érdemes lehet a piacon belüli rotációs folyamatokat kihasználni. Az európai részvénypiac vonzóbb, azonban a magas energiaárak profitoldali kockázatot jelentenek, a kedvező irányú fordulat lehetőségére év közben nyitottnak kell lenni. A feltörekvő piacokon az értékeltségi szintek már fedésben vannak a kockázatokkal, szakíthat az eddigi alulteljesítéssel, de a felülteljesítéshez többre lesz szükség.
Regionális kitettségnek továbbra is a kelet-közép-európai régiót ajánlja az OTP Global Markets vezető befektetési stratégája, melyben a pénzügyi és energia szektorok felülreprezentáltak, vagyis egy ciklikus/value fordulatból képes profitálni.