Lendületben a hazai repülőgép-szerelő oktatás
A gyakorlati képzés mellett ebben az évben már az Aeroplex ferihegyi bázisán tették le a tanulók a repülőgép-szerelő és műszerész szakmai vizsgát is. A Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrumhoz (BGéSzC) tartozó, a képzést az országban egyedüliként nyújtó csepeli Kossuth Lajos Kéttannyelvű Technikum és a magyar vállalat duális együttműködése nem csak a szakképzés új megközelítésének és az ezt megvalósító Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarának (BKIK), de az egész magyar légiiparnak is a sikere. Az együttműködésnek köszönhetően az iskola az iparral a lehető legszorosabban együttműködve olyan hazai szakembereket képezhet ki, akik egy Európai szinten magasan jegyzett, sikeres magyar vállalatnál kezdhetik meg pályafutásukat.
Az Aeroplex nem csupán a gyakorlati helyszínt biztosítja, de dedikált oktatói csapattal és világszínvonalú oktatási anyaggal, valamint csúcstechnológiás tanműhellyel is segíti a repülőszerelő növendékek oktatását, akik így naprakész tudást, majd állást is kaphatnak a cégnél.
A BKIK minden duális partnerét ösztönzi arra, hogy az Aeroplexhez hasonlóan vállaljanak szerepet a szakképzés, de már a pályaorientáció területén is. Fontosnak és iránymutatónak tartja, hogy a vizsga valós üzemi körülmények között, modern munkakörnyezetben valósulhat meg.
Demény Árpád, az Aeroplex Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy más iparágakhoz hasonlóan a légiiparban is szemléletváltásra és szemléletformálásra van szükség. Elmondta: „Fontos küldetésünk, hogy a pályaorientációs trendeken fordítsunk és a mi szakterületünket egyenértékűvé tegyük a mai modern és divatos szakmákkal.” Hozzátette: „Az Aeroplexnél azon dolgozunk, hogy a következő generációk számára is stabil, kiszámítható és jövőálló karrierutat biztosítsunk, így a ma még pályaválasztás előtt álló diákok és szüleik is meggyőződhetnek arról, hogy Magyarországon is elérhetők a legmagasabb szakmai szintek, amit ez az iparág kínálni tud.”
A képzés növekvő népszerűségét jól mutatja, hogy az idén levizsgázott 16 repülőgép-szerelőt és műszerészt a következő évfolyamokon átlagosan már 50 diák követi. Hasonlóan a most végzett diákokhoz, már ők is az Aeroplex repülőtéri oktatási központjában töltik a középiskolai utolsó év gyakorlati részét, felkészülve a jelenleg forgalomban lévő leggyakoribb repülőgéptípusok rendszereire és műszaki megoldásaira. Az így megszerzett tudás hozzájárul a Magyar Honvédség fejlesztéséhez és modernizációjához is.
A repülőszerelő képzéshez hasonlóan számos iparágban áll rendelkezésre gyakorlati oktatás a magyar diákok számára. A BKIK adatai szerint az idén tavaszi vizsgaidőszakban csak a fővárosban több mint 7000 tanuló vizsgázik le valamilyen szakmából. A vizsgázók közül 5500 fő már az új szakmajegyzék, közel 1700 fő még a kifutó OKJ szerint szerezhet végzettséget.
Csókay Ákos, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára hozzátette: „Az Aeroplex a hazai gazdaság egyik mintavállalata, ahol az ipar és oktatás kéz a kézben jár, a lehető legközelebb egymáshoz. Ugyanakkor a szinte valamennyi ágazatot súlytó munkaerőhiány miatt a jelenleginél még több fiatal, valóságos ipari környezetben képzett szakemberre van szükség. Ez a célja a BKIK hiánypótló felnőttképzési programjainak, melyeket hazai szakképző intézmények oktatóinak és a piacon sikeres szakemberek közreműködésével szervezünk.”
A BKIK felnőttképzési programjainak részeként például idén ősszel az Aeroplex-szel közösen kerék- és fékagy karbantartó, valamint repülőgép festő képzés is indul. A képzésre történő jelentkezés hamarosan megnyílik. További részletek a BKIK felnőttképzési honlapján lesznek elérhetőek.