Recesszióban a magyar gazdaság - gyorsult az infláció
A JP Morgan közgazdászai negyedéves szinten 0,4 százalékos, míg éves szinten 1,3 százalékos GDP-csökkenést vártak. A júliusi inflációs adatokkal kapcsolatban azt jósolták, hogy a teljes kosárra számolt tizenkét havi ütem egytized százalékponttal 5,7 százalékra gyorsult. A Goldman Sachs (GS) szakértőinek előzetes becslése 0,1 százalékos negyedéves és 1,2 százalékos éves GDP-mínuszt valószínűsített. A ház 5,5 százalékos éves magyarországi inflációt várt júliusra vonatkozóan az 5,6 százalékos júniusi ütem után.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék a második negyedévben az első negyedévben mutatott 1 százalék után. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. Éves összevetésben (naptárhatással igazítva) 1,2 százalékos volt a visszaesés, ami megegyezett az első negyedéves GDP adattal. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján a GDP 1 százalékkal csökkent az első negyedévben mutatott 1,2 százalékos visszaesést követve.
Fogyasztói árak
A január-júliusi időszakot tekintve a fogyasztói árak 5,6 százalékkal emelkedtek, amely megegyezett a január-júniusi időszakban mért értékkel.
A fogyasztói árak 1 hónap alatt – júliusban – 0,1 százalékkal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek ára 0,2%-kal csökkent. Árcsökkenés következett be a tojás (3,6%), az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (2,8%), a sertészsiradék (2,3%) és az étolaj (0,9%) esetében. Növekedett a liszt (1,9%), a száraztészta (1,2%), a csokoládé, kakaó (1,0%) és a párizsi, kolbász (0,9%) ára.
A főcsoportok közül a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben, 0,8%-kal, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 6,7%-kal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk esetében szintén áremelkedés volt megfigyelhető (0,5%). A tartós fogyasztási cikkek ára nem változott az előző hónaphoz képest. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek ára átlagosan 2,2%-kal csökkent. Szintén árcsökkenés következett be az egyéb cikkek esetében (1,0%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 2,5%-kal csökkent. A háztartási energia körében kis mértékű árcsökkenés volt megfigyelhető (0,3%).
12 hónap alatt, 2011. júliushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,1%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a tojás (34,4%), a sertészsiradék (24,3%), a csokoládé, kakaó (20,2%), a kávé (12,5%), a párizsi, kolbász (10,5%) és a sertéshús (9,5%) ára. Árcsökkenés következett be a liszt (10,7%) esetében.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 14,1%-kal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára. Szintén átlag felett, 7,1%-kal nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok 12,2%-kal, a gyógyszerek, gyógyáruk 4,2%-kal drágultak. A háztartási energia átlag feletti 6,3%-os áremelkedésén belül a palackos gáz 11,3%-kal, a távfűtés 8,4%-kal drágult. A szolgáltatások esetében 4,1%-os volt az áremelkedés mértéke, ezen belül a szemétszállítás 7,8%-kal, a csatornadíj 5,3%-kal drágult. A ruházkodási cikkek szintén átlag alatt drágultak (2,6%), míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,9%-kal kellett kevesebbet fizetni, 2011. júliushoz képest.