Mi áll a BUX index zuhanása mögött?
Nyilván jelentős szerepet játszik ebben, hogy a kormány befagyasztotta az alap üzemanyagárakat, ami durva beavatkozásnak számít a piaci folyamatokba, miközben a háztartásokra és az inflációra gyakorolt pozitív hatása viszonylag pici. Egyrészt ennek köszönhetően a MOL árfolyama a valós negatív hatástól elrugaszkodva sokkal nagyobbat esett az indokoltnál. (Nyilván félnek a piaci szereplők, hogy az intézkedés a kezdeti három hónapon túl akár tovább is velünk maradhat.)
Másrészt valamiféle más hatások is érvényesülnek, hiszen a csökkenés még a kormány bejelentése előtt indult el, aminek fő szenvedő alanya az OTP. Pedig az OTP kilátási jók. Ugyanakkor a bankrészvények érzékenyek a makrogazdasági folyamtokban bekövetkező változásokra is. Persze mondhatjuk azt, hogy a részvény túlvett volt és egy természetes folyamatot láthatunk, s ez részben igaz is.
Az is igaz, hogy a régiós indexek közül a varsói viselkedik még hasonlóan, miközben Prágában vagy Bukarestben minden rendben van, ami az indexeket illeti. A közös nevező az EU eljárás illetve a pénzek visszatartása, ami akár a jövő év végéig is elhúzódhat, sőt akár az is előfordulhat, hogy ezek az országok nem kapják meg.
Ne feledjük, Németországban a hamarosan létrejövő új kormánykoalíció nem biztos hogy olyan kesztyűs kézzel fog bánni ezekkel az országokkal, mint ahogy azt Merkel tette.
S itt válnak izgalmassá a makrogazdasági folyamatok, amelyek nem a legjobb irányt vették a közelmúltban. Az infláció a várakozásoknál is jobban növekszik, miközben a gazdaság egészen dinamikus, a várakozásoknál nagyobb mértékű lassulás mutat. Mindeközben a lengyelek a most felhalmozódó gazdasági többletnövekedésből adódó bevételi többletet a hiány csökkentésére használják, s nagy lépésekkel emelik a kamatokat.
A BUX index árfolyama az elmúlt 12 hónapban
Vagyis dinamikusan haladnak a jó irányba, addig nálunk ez csak az MNB-ről mondható el, de a dinamika itt hiányzik, amelyről több információt ma délben tudhatunk meg, amikor meghirdetik az egyhetes betét kamatrátáját, ami nagy valószínűséggel meg fogja haladni a 2,1 százalékos alapkamatot (ez nem túl erős állítás). A kérdés csak az, hogy mennyivel. Egy megfelelő mérték segíthet a forint árfolyamának stabilizálásban is, és ezen keresztül is fékezheti az inflációs folyamatokat.
A másik oldalon pedig, amelyet Matolcsy jegybankelnök is sokszor kritizált, szinte irreális mértékű költekezést láthatunk, aminek könnyen rossz vége lehet. Valószínűleg a WIG indexet megahaladó esésében ez is szerepet játszik. Ugyanakkor a BUX és az OTP is fontos szintekhez ért az elmúlt két hétben bekövetkezett esésével. Egyrészt az emelkedő trendcsatorna aljára (a tetejéről), másrész egyéb technikai szintek is húzódnak nem sokkal az aktuális árfolyamok alatt.
Azaz már csak technikailag is hamarosan jönnie kellene egy fordulatnak, ami persze valószínűleg akkor bizonyulna tartósnak, ha makrogazdasági fronton is lenne valamiféle előrelépés, de egyelőre erre pici esélyt látunk.