Óvatos csökkenés a globális élelmiszerárakban

Kis mértékben bár, de újra csökkent májusban a legfontosabb élelmiszer-alapanyagok ára, míg a búza és a baromfihús drágult – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Óvatos csökkenés a globális élelmiszerárakban

A FAO élelmiszerár-index, amely a nemzetközi élelmiszerkosár havi árváltozását követi, 0,6%-kal zárt lejjebb májusban, ám még így is 22,8%-kal haladta meg az egy évvel ezelőtti értékét.

A gabonafélék összesen 2,2%-kal kerültek többe múlt hónapban, élen a búzával, ami 5,6%-kal drágult egy hónap és 56,2%-kal egy év alatt. A búza ára a nemzetközi piacokon alig 11%-kal marad el a történelmi rekordjától 2008 tavaszán. A drágulás oka az indiai exportkorlátozás és más vezető exportőrök körüli aggodalmak, de főként a negatív ukrajnai termelési kilátások. Emelkedett a rizs nemzetközi ára, míg a szemesterményeké 2,1%-kal csökkent, élen a kukoricával.

Hiába zsugorodott a növényi olajok árindexe 3,5%-kal áprilishoz képest, még így is meghaladja az egy évvel korábbi értékét. Olcsóbb lett a pálma-, napraforgó-, szója- és repceolaj miután Indonézia feloldotta rövid életű exporttilalmát a pálmaolajra, a szója- és repceolaj iránti globális kereslet is lassult.

„Az exportkorlátozások piaci bizonytalanságokat okoznak, hirtelen drágulást és árvolatilitást generálva, ezért a növényi olajok árának csökkenése tökéletesen bizonyítja az áruk szabad mozgásának fontosságát” – mondta a FAO vezető közgazdásza, Maximo Torero Cullen.

A tejtermékek árindexe 3,5%-ot zuhant egy hónap alatt. Leginkább a tejpor ára csökkent az elhúzódó járványhelyzet miatt Kínában. Ezzel szemben dübörög a nagykereskedelem és a vendéglátóipar az északi féltekén, megakadályozva a sajtfélék árának bezuhanását. A vaj szintén olcsóbb lett a mérsékelt importkereslet és a bővebb exportkészletek okán.

A bőséges indiai készleteknek köszönhetően a FAO cukorár indexe 1,1%-kal zárt alacsonyabban május végén, a brazil reál gyengülése, a csökkenő etanol árak szintén ebbe az irányba terelték a mutatót.

Eközben a húsfélék ára 0,6%-os májusi drágulásával új rekordot döntött, annak ellenére, hogy a marhahús ára stabil maradt és a sertéshúsé csökkent. A növekmény oka a baromfihús árának megugrása, amely mögött találjuk az ukrajnai ellátási lánc zavarát, a madárinfluenzát és a megemelkedett keresletet Európából és a Közel-Keletről.

Csökkenő globális gabonakibocsátás és -fogyasztás

Az első, korai becslések a 2022-es gabonatermelésre (2 784 millió tonna) csökkenést valószínűsítenek – először az elmúlt négy évben –, 16 tonnával elmaradva a 2021-es rekordtól – olvasható a FAO Gabonakészletek és -kereslet gyorsjelentésében.

A legnagyobb csökkenés a kukorica, búza és a rizs esetében várható, miközben az árpa és cirok kibocsátása még növekedhet is.

20 év után az idei szezonban újra zsugorodik a gabonafélék iránti globális kereslet. Ennek fő oka, hogy kevesebb búza szemestermény és rizs kerül állati takarmányként felhasználásra, ellenben – a Föld lakosságának növekedésével – az élelmiszerként való felhasználásuk nő.

Trump: Iránnak nem lehet atomfegyvere

Iránnak nem lehet atomfegyvere, mert az aláássa a közel-keleti békét - hangsúlyozta Donald Trump amerikai elnök az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén Washingtonban, a Donald J. Trump Békeintézetben csütörtökön.
2026. 02. 19. 19:30
Megosztás:

OpenAI és Paradigm bemutatta az EVMbench-et: új korszak jöhet az Ethereum smart contract biztonságában

A mesterséges intelligencia mostantól valós Ethereum-sebezhetőségeken vizsgázik. Az OpenAI és a Paradigm közösen indította el az EVMbench nevű benchmarkot, amely valódi auditált hibákon méri az AI-ügynökök képességeit – a tét pedig több mint 100 milliárd dollárnyi zárolt kriptoeszköz biztonsága.
2026. 02. 19. 19:00
Megosztás:

Az Auchan Magyarország forgalmának megháromszorozását tervezi 2032-ig

Új boltformátumokkal országos lefedettségre törekszik és forgalmának megháromszorozását tervezi 2032-ig az Auchan Magyarország Kft. - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t.
2026. 02. 19. 18:30
Megosztás:

Jelentős forrással segítik a terményszárítók fejlesztését

A magyar mezőgazdaság versenyképességének egyik lényeges eleme a korszerű terménykezelési infrastruktúra fejlesztése. Ezért hirdette meg az Agrárminisztérium tavaly márciusban a terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztését támogató pályázati felhívást, amely kézzelfogható segítséget nyújt a gazdálkodók számára a megtermelt termény biztonságos, hatékony és fenntartható kezeléséhez - emlékeztetett csütörtöki közleményében az Agrárminisztérium (AM).
2026. 02. 19. 18:00
Megosztás:

Stabilcoin-csúcstalálkozó a Fehér Házban: bankok és kriptovezetők az asztalnál

Újabb magas szintű egyeztetésre készül Washington: a Fehér Ház harmadszor hívja össze a banki és kriptoszektor kulcsszereplőit, hogy a hozamot fizető stabilcoinok (stablecoin) szabályozásáról tárgyaljanak. A tét nem kisebb, mint a digitális dollár-alapú tokenek jövője az amerikai pénzügyi rendszerben.
2026. 02. 19. 17:30
Megosztás:

2715 település kap ingyenes tüzelőanyagot

Ingyenes tüzelőanyagot kap 2715 település - írta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) önkormányzati államtitkára csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 02. 19. 17:00
Megosztás:

A Dyson bemutatja legvékonyabb, ultrakönnyű és higiénikus nedves-száraz tisztítóját, a PencilWash™-t

A könnyed irányíthatóságra és higiénikus nedves tisztításra tervezett új, 38 mm-es PencilWash™ gyorsan száradó felületet hagy maga után, miközben hatékonyan távolítja el a kiömlött folyadékokat és a makacs foltokat.
2026. 02. 19. 16:45
Megosztás:

Aki kivárt, lemaradt: hetek alatt elkapkodták a keresett kategóriákba tartozó ingatlanokat

A tavalyi év második felében látványosan felgyorsult az ingatlanpiac: a jó állapotú, megfelelően árazott lakások – különösen a panellakások – akár napok vagy hetek alatt gazdára találtak.
2026. 02. 19. 16:30
Megosztás:

Felújították az SZTE Petőfi épületét

Felújították a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Petőfi épületét, az uniós támogatással és az egyetem saját forrásaiból megvalósult, több mint 1,2 milliárd forintos beruházást csütörtökön adták át.
2026. 02. 19. 16:00
Megosztás:

Megállt az élet? Mi történik most a használtautó piacon?

Januárban a DataHouse előzetes adatai szerint alig több, mint 69 300 használt személygépkocsi adásvétele zajlott Magyarországon, ami 12 százalékkal marad el a tavaly januári 78 800-as szinttől.
2026. 02. 19. 15:00
Megosztás:

Bitcoin-alapú hitelezés közérthetően: mennyi a kamat a BTC fedezetű hitelre?

A Bitcoin-fedezetű hitelezés lényege egyszerű: nem eladod a BTC-det, hanem fedezetként letétbe helyezed, és cserébe dollárhoz (vagy stabilcoinhoz) jutsz hitel formájában. Ez sokaknak azért vonzó, mert így likviditást kapnak, miközben a BTC-pozíciójuk megmarad (és ha az árfolyam emelkedik, továbbra is “benne ülnek” a növekedésben). Ugyanakkor ez egy kockázatos, árfolyamérzékeny konstrukció, amit érdemes a részletek szintjén megérteni.
2026. 02. 19. 14:30
Megosztás:

Középkorúak, kisebb jövedelemmel: ők tervezik meg legjobban a kiadásaikat

Az Árukereső.hu friss adatai alapján jól kirajzolódik, hogy kik azok, akik a leginkább megfontoltan kezelik a pénzügyeiket: a középkorú, átlagos vagy annál alacsonyabb jövedelműek. Ők azok, akik vásárlásaik során tudatosabban mérlegelnek, és jobban tervezik a kiadásaikat.
2026. 02. 19. 14:00
Megosztás:

Kastélyt már csak napelemmel? – Új korszak a történelmi ingatlanoknál

A magyarországi kastélyok és kúriák piacán a romantikus elképzeléseket felváltotta az üzleti logika. A vevők már nem csak történelmi hangulatot, hanem fenntartható és működtethető ingatlanokat keresnek. A külföldi vásárlók szerepe az utóbbi években folyamatosan csökken, a keresletet egyre inkább a tőkeerős hazai magánszemélyek és vállalkozások határozzák meg.
2026. 02. 19. 13:30
Megosztás:

Jelentősen javult az Air France-KLM pénzügyi eredménye 2025-ben

Az Air France-KLM nyilvánosságra hozta a 2025-ös pénzügyi eredményeit, az adatok jelentős javulást mutatnak az előző évihez képest.
2026. 02. 19. 13:00
Megosztás:

Bitcoin-fedezetű kötvények: új korszak nyílik a kriptovaluta-finanszírozásban

A kanadai Ledn 188 millió dollár értékben értékesített Bitcoin-fedezetű kötvényeket, ami mérföldkő lehet az intézményi kriptopiaci integrációban. A tranzakció nemcsak a digitális eszközök iránti bizalmat erősíti, hanem új hidat is képez a hagyományos tőkepiacok és a blokkláncalapú finanszírozás között.
2026. 02. 19. 12:30
Megosztás:

Inflációt meghaladó hozamot értek el a nyugdíjpénztárak 2025-ben

Tavaly is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagok által megtakarított vagyon növekedése és tovább emelkedett a taglétszám is, a nyugdíjpénztárak által elért hozam ismét jelentősen meghaladta az éves átlagos inflációt - közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 19. 12:00
Megosztás:

Hárommillió forint alatti volt a legtöbb tartozás tavaly

Javult az adósok tudatossága és a fizetési hajlandóság Magyarországon: tavaly 18 százalékkal kevesebb fizetési meghagyást indítottak, mint 2024-ben, és nőtt az ellentmondások aránya is. A 404 138 fizetési meghagyás 84 százaléka hárommillió forint alatti tartozás miatt indult, de több mint húszezer esetben 10 és 30 millió forint közötti összegeket is ezzel az egyszerű és gyors, pereskedés nélküli eljárással próbáltak visszaszerezni azok, akiknek tartoztak.
2026. 02. 19. 11:30
Megosztás:

Szabadesésben a Bitcoin – egy Fed döntés mindent átírhat?

A Bitcoin újra reflektorfénybe került – ezúttal azonban nem az emelkedés, hanem egy drámai korrekció miatt. A világ legnagyobb kriptovalutája mintegy 40%-ot esett legutóbbi csúcsáról, kulcsfontosságú technikai szintek alá csúszott, miközben a piacok egyre komolyabban árazzák annak lehetőségét, hogy Kevin Warsh lehet a következő amerikai jegybankelnök. A helyzetet Szitás Lóránt, a Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője tekintette át.
2026. 02. 19. 11:00
Megosztás:

Már elérhető a Vállalkozói Ügysegéd

Csütörtöktől, a sikeres tesztidőszak után már mindenki számára elérhető az egyéni vállalkozók új elektronikus bejelentőfelülete, a Vállalkozói Ügysegéd - jelentette be az MTI-nek küldött közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 02. 19. 10:30
Megosztás:

Az emelkedő nemzetközi trend ellenére idehaza tovább estek a hozamok

Miután a vártnál erősebb lett a tegnap közzétett amerikai konjunktúramutatók többsége, az ipari termelés gyorsan bővült, a tartós cikkek megrendelései kisebb mértékben csökkentek a vártnál és érdemben megugrott az új lakásépítések száma is.
2026. 02. 19. 10:00
Megosztás: