Pozitív lendület várható a kockázati tőke piacon
"Az iparágban bekövetkezett hangulatváltás több tényezőre vezethető vissza." - mondja Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. - "2023-ban az emelkedő inflációnak, a magasabb kamatlábaknak és más kedvezőtlen makrogazdasági feltételeknek köszönhetően jelentős, 24%-os visszaesés volt tapasztalható a magántőke bevonásával megvalósuló M&A-tranzakciókban 2022-hez képest. A 2024-es gazdasági kilátások ígéretesebbnek tűnnek, mivel a legtöbb kulcsfontosságú európai gazdaságban stabil vagy potenciálisan alacsonyabb kamatlábak és fellendülés várható. Ráadásul a halasztott ügyletek közül sok várhatóan 2024-ben kerül végrehajtásra".
Tavaly a válaszadók 72%-a gondolta úgy, hogy a befektetési célpontok legalább olyan vonzók lesznek, mint az előző évben, idén már 90%-uk erre számít. A magántőke számára különösen érdekesek azok az iparágak, amelyek alapvető növekedési jellemzőkkel, rugalmassággal és skálázhatósággal rendelkeznek. Ennek megfelelően a szakértők arra számítanak, hogy 2024-ben a legtöbb üzletet a technológia, szoftverek és digitális megoldások (73%), valamint a gyógyszeripar és az egészségügy (69%) területén kötik majd. Az előbbi kulcsfontosságú területei a szoftver, mint szolgáltatás (SaaS) és a digitális átalakulási megoldások, beleértve az adatelemzést, a hiperautomatizálást és a mesterséges intelligenciát. A gyógyszer- és egészségügyi ágazatban a termékportfólió bővítése és az ellátási lánc megerősítése kerül a középpontba.
A forrásbevonás, az általános gazdasági helyzet és az értékelések a kulcstényezők
A szakértők a magántőke-tranzakciók számának növekedésére számítanak, különösen a kis- és közepes tőkeértékű szegmensben (100 millió EUR alatti, illetve 100-499 millió EUR közötti tranzakcióérték) köszönhetően annak, hogy kevesebb hitelfinanszírozásra van szükség. Az adósságfinanszírozás elérhetőségét a válaszadók 81%-a (2023: 91%) még mindig a szektort befolyásoló elsődleges tényezőként jelöli meg, de a helyzet vélhetően némileg enyhült: a forrásbevonásért folyó intenzív versenyre mindössze 54% számít, ami jóval alacsonyabb arány, mint 2023-ban (78%). További kritikus tényezők idén az általános gazdasági helyzet (81%) és az M&A célpontok értékelése (80%).
Arra a kérdésre, hogy 2024-ben és a következő öt évben milyen hangsúlyt fektetnek a kockázatitőke-tevékenységükre, a tavalyinál jóval több válaszadó (41% vs. 16%) jelölte meg prioritásként a portfólióvállalatok fejlesztését. "A magántőke-befektetők a mesterséges intelligencia üzleti folyamatokba való integrálásától várják a legnagyobb hasznot" - mondja Schannen Frigyes. "Ez nemcsak értéket teremt, hanem az AI az átvilágítási folyamat szempontjából is előnyös. Emellett a digitalizáció általánosságban és az ESG-kritériumok körüli optimalizálás is fontos tényezők."