2006 júliusa óta nem látott szintekre viszi az MNB a kamatokat
Deviza- és állampapírpiacok
Magyarország
A forint a múlt héten általános, 266-268-as sávban tartózkodik jelenleg is az euróval szemben, a nagy valószínűséggel 50 bázispontos délutáni magyar kamatdöntés előtt. Nem várunk jelentős forintpiaci mozgást azután sem, ha az MNB 2006 júliusa óta nem látott szintre, 7 százalékra csökkenti majd az alapkamatot. A monetáris lazítás az év végéig tovább folytatódhat és (a mai után) még hátralevő két idei kamatdöntő ülésen egy összesen 50 bázispontos csökkentés mindenképpen valószínű. Tehát év végére 6-6.5 százalékos alapkamatot várunk az év végére. Igaz, amennyiben a fejlett országok lassacskán a kamatemelésen gondolkoznak (az ausztrál jegybank már a G20-ak közül először emelt is két hete), az MNB-nek így a már két oldalról csökkenő kamatkülönbözetet is figyelembe kell majd vennie, amennyiben tovább akarja folytatni a vágásokat jövőre. Természetesen a reálgazdaság számára jóval alacsonyabb alapráta lenne kedvező, de forint stabilitására is oda kell figyelnie a magyar jegybanknak.
Nemzetközi
Múlt hét pénteken napvilágot látott néhány kijózanító adat, melyek újra eszébe juttatták a befektetőknek - akik a nagy pénzpumpák és a likviditási rally idején könnyen megfeledkeznek arról - hogy éppen egy 70 éve nem látott gazdasági válságból kezd felocsúdni a világ. A Bank of America vártnál nagyobb veszteségről adott számot a hét utolsó napján, rácáfolva a tengerentúli bankszektor eddig rendkívül pozitív (JP Morgan, Goldman Sachs) számaira. A BoA 1mrd dollár veszteséget halmozott fel a harmadik negyedévben, ami 26 cent egy részvényre jutó bukónak felel meg. (A tavalyi év ugyanezen periódusában 18 cent nyereséget ért el, míg az elemzői várakozások idén 21 cent mínuszról szóltak.) A nagy múltú bank a veszteséget elsősorban a hitelezési tevékenységén realizálta és igaz már kevesebb céltartalékot képzett, mint a második negyedévben, de így is csaknem dupla annyit, mint a múlt évben.
A GE sem tudott megfelelni az idei negyedévben már a forgalom növekedését is magában foglaló elvárásoknak. A GE forgalma a vártnál nagyobb, csaknem 20 százalékos mértékben esett vissza a harmadik negyedévben, igaz a növekvő ipari haszonkulcsok miatt a vállalat eredménye jobb lett az elemző konszenzus által felvázoltnál, de így is 42 százalékkal kisebb lett, mint tavaly ilyenkor. Tehát az Intel és az AMD után a vállalati oldalról is jött egy rosszabb eredményszám a GE részéről akárcsak a bankszektorban a BoA esetében.
A pénteki makroadatokat illetően sem számolhatunk be sokkal jobb hírekről. Az Eurózóna külkereskedelmi mérlege augusztusban mindössze 1mrd euró többletet mutatott, szemben a 4mrd feletti számokról szóló várakozásokkal. Az USA ipari termelése szeptemberben 0.7 százalékkal növekedett ugyan, ami természetesen pozitív, de alig egy órával később az októberi Michigan fogyasztói bizalmi index újra 70 pont alá (69.4 pontra) való csökkenése rögtön lehűtötte a kedélyeket. (Szeptemberben 73.4 pontra pattant fel az index, ezek szerint csak átmenetileg.) Az előző adatokhoz érdemes hozzátenni, hogy ugyan most egy adag negatív meglepetéssel szolgáltak, de természetesen alapvetően nem meglepőek. Senki nem gondolhatja komolyan, hogy a recesszióból való felépülés töretlen, monoton növekvő görbe lesz, és hogy egy csapásra minden vállalat jobbat jelent.
Tőzsdék
A nyugat-európai részvényindexek múlt hét pénteken csaknem 1.5 százalékkal, míg az amerikaiak 0.5-1 százalékkal zártak lentebb. Viszont ennek ellenére is a múlt hét sorozatban a második növekménnyel záródó 5 napos periódus volt. A Wall-Street főbb indexei 0.8-1.5 százalékos zöld tartományban zárták a hetet, míg az öreg kontinensen csak 0.5 százalékos volt az emelkedés, és most az ázsiai piacok teljesítettek felül, ahol 2-2.5 százalékos volt a múlt heti rally. Hétfőn reggel folytatódni látszik felívelés, lévén, hogy a távol-keleti piacok a Nikkei kivételével mind 1 százalék feletti növekménnyel zártak és Nyugat-Európában is már 1 százalékos pluszban járnak az indexek, sőt az amerikai futures-ek is 0.4-0.5 százalékkal fentebb járnak. Ma a piacok a Texas Instruments és az Apple gyorsjelentésére várnak.
Devizák
A dollár továbbra sem vitte át az 1.50-es szintet az euróval szemben, de ez úgy tűnik csak idő kérdése, ahol várhatóan számos stop megbízás fog aktiválódni még tovább lökve a kurzust. A többi főbb devizapárban komoly mozgás nem történt péntek óta. A font tartja a 0.92-es szintet az euróval szemben a múlt heti jobb makroadatok után a jen pedig továbbra is 135 fölött jár a közös devizával szemben, miután a BoJ már árnyaltabban fogalmazott a jen gyengítésére irányuló nyíltpiaci tranzakciók teljes beszüntetését illetően.