200 millió eurós EBRD hitelt kap a MOL
2009. 06. 17. 15:03
A dél-magyarországi stratégiai gáztározó építésének finanszírozására 200 millió eurós hitelt nyújt a Molnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) - tudósít az MTI. (ProfitLine.hu)
A bank londoni székhelyén szerdán bejelentették: a nyolc évre szóló hitelt a Szőreg-1 mező föld alatti tározóvá alakításának befejezéséhez lehet felhasználni. Az ismertetés szerint a várhatóan 2010 januárjára elkészülő stratégiai földgáztározó létesítmény legalább 45 napi folyamatos gázellátást tesz lehetővé Magyarországon a 20 millió köbméteres napi csúcskapacitás kihasználásával is. Ez a magyar és a térségi gazdaságokat is ellenállóbbá teszi a gázimport-fennakadásokkal szemben - áll az EBRD szerdai londoni közleményében. Az EBRD szerint a Horvátországhoz, Szerbiához, Romániához és Bosznia-Hercegovinához közel lévő gáztározó létesítménynek a szélesebb közép-európai térségen belül is fontos szerepe lesz a földgázellátási hiányok kockázatának enyhítésében. Az energiasokkokkal szembeni stratégiai védelem mellett a beruházás 20 százalékkal növeli Magyarország kereskedelmi földgáztároló kapacitását is, és erősíti a versenyt a kereskedelmi gáztározó szektorban, amelyben jelenleg egyetlen piaci szereplő uralkodik - áll e szereplő megnevezése nélkül az EBRD szerdai londoni közleményében. Magyarországon jelenleg minden stratégiai gáztároló az E.ON-é. A bank felidézte, hogy több hasonló gáztározó beruházás finanszírozását fontolgatja, a működési területéhez tartozó országok ellátási biztonságának javítása végett. Az EBRD májusban már folyósított 70 millió eurót egy horvátországi tározó megvásárlásának finanszírozására. A szerdán bejelentett 200 millió eurós Mol-hitel az utóbbi időszak egyik legnagyobb EBRD-tranzakciója Magyarországon. A kelet-európai átalakulás segítésére 1991-ben létrehozott londoni pénzintézet eddig összesen 1,9 milliárd euró értékű finanszírozást nyújtott magyarországi programokhoz. A bank már a februárban ismertetett éves eredmény-beszámolójában közölte, hogy tekintettel a súlyos válságra, tavalyi vesztesége ellenére az idén rekordösszeget, hozzávetőleg 7 milliárd eurót helyez ki befektetések és hitelek formájában a működési területéhez tartozó feltörekvő gazdaságokba, a tavalyi 5,1 milliárd euró után. Az EBRD már korábban bejelentette, hogy az idén a tervezett fokozatos visszavonulás helyett "drámaian növeli" tevékenységét a közép-európai EU-tagállamokban is, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-től nem lesz szükségük EBRD-finanszírozásra.
A bank londoni székhelyén szerdán bejelentették: a nyolc évre szóló hitelt a Szőreg-1 mező föld alatti tározóvá alakításának befejezéséhez lehet felhasználni. Az ismertetés szerint a várhatóan 2010 januárjára elkészülő stratégiai földgáztározó létesítmény legalább 45 napi folyamatos gázellátást tesz lehetővé Magyarországon a 20 millió köbméteres napi csúcskapacitás kihasználásával is. Ez a magyar és a térségi gazdaságokat is ellenállóbbá teszi a gázimport-fennakadásokkal szemben - áll az EBRD szerdai londoni közleményében. Az EBRD szerint a Horvátországhoz, Szerbiához, Romániához és Bosznia-Hercegovinához közel lévő gáztározó létesítménynek a szélesebb közép-európai térségen belül is fontos szerepe lesz a földgázellátási hiányok kockázatának enyhítésében. Az energiasokkokkal szembeni stratégiai védelem mellett a beruházás 20 százalékkal növeli Magyarország kereskedelmi földgáztároló kapacitását is, és erősíti a versenyt a kereskedelmi gáztározó szektorban, amelyben jelenleg egyetlen piaci szereplő uralkodik - áll e szereplő megnevezése nélkül az EBRD szerdai londoni közleményében. Magyarországon jelenleg minden stratégiai gáztároló az E.ON-é. A bank felidézte, hogy több hasonló gáztározó beruházás finanszírozását fontolgatja, a működési területéhez tartozó országok ellátási biztonságának javítása végett. Az EBRD májusban már folyósított 70 millió eurót egy horvátországi tározó megvásárlásának finanszírozására. A szerdán bejelentett 200 millió eurós Mol-hitel az utóbbi időszak egyik legnagyobb EBRD-tranzakciója Magyarországon. A kelet-európai átalakulás segítésére 1991-ben létrehozott londoni pénzintézet eddig összesen 1,9 milliárd euró értékű finanszírozást nyújtott magyarországi programokhoz. A bank már a februárban ismertetett éves eredmény-beszámolójában közölte, hogy tekintettel a súlyos válságra, tavalyi vesztesége ellenére az idén rekordösszeget, hozzávetőleg 7 milliárd eurót helyez ki befektetések és hitelek formájában a működési területéhez tartozó feltörekvő gazdaságokba, a tavalyi 5,1 milliárd euró után. Az EBRD már korábban bejelentette, hogy az idén a tervezett fokozatos visszavonulás helyett "drámaian növeli" tevékenységét a közép-európai EU-tagállamokban is, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-től nem lesz szükségük EBRD-finanszírozásra.
Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Július 1-jétől Magyarországon is érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni - mondta Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője az MTI érdeklődésére.
Napraforgóolajból orvosi műanyag – zöld polimereket fejlesztenek Debrecenben
Végleg szakíthat a kőolajjal a hazai műanyagipar? A Debreceni Egyetem kutatói olyan úttörő zöldkémiai eljáráson dolgoznak, amely a megújuló növényi forrásokat – például a közönséges napraforgóolajat – alakítja át csúcstechnológiás polimerekké. Ezek az anyagok ráadásul nemcsak környezetbarátak, de az orvostudományban is új távlatokat nyithatnak. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.
27 Olaszrizling bizonyított a Szupermenta tesztjén
A Szupermenta nyári terméktesztjén Olaszrizlingeket vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. Összesen 27 bor került „nagyító alá”, melyek az élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatok, valamint a jelölés-ellenőrzés szempontjából is megfeleltek. A kedveltségi vizsgálaton az is kiderült, melyek a kóstolók által legkedveltebbnek ítélt Olaszrizlingek.
Mehet az összes sárga csekk a kukába! Új dolog van helyettük!
A sárga csekk évtizedeken át a magyar háztartások egyik legfontosabb fizetési eszköze volt. Ma azonban már inkább a megszokás tartja életben: miközben sokan még mindig a postán várakoznak, a számlák többsége néhány érintéssel, akár otthonról is rendezhető.
Élettársad van nem házastársad? Akkor most kapaszkodhatsz!
Még napjainkban is rengetegen nincsenek tisztában az élettársi kapcsolat vagyonjogi következményeivel, holott a becslések alapján jelenleg közel egymillió magyar él ilyen együttélési formában. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara friss kutatása szerint az élettársaknak csupán kis része ismeri pontosan a rájuk vonatkozó jogszabályokat. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, ugyanis továbbra is számos tévhit és hiányos információ él a köztudatban.
Gajdos László: rendkívüli, hosszan tartó hőhullámokra kell felkészülnünk idén nyáron
A Meteorológiai Világszervezet előrejelzései szerint a globális El Nino jelenség hatására idén nyáron rendkívüli, hosszan tartó hőhullámokra és szélsőséges időjárási jelenségekre kell felkészülnünk - írta szombaton Facebook-oldalán az élő környezetért felelős miniszter.
Kriptovaluta adózási szigor Hongkongban: 8000 pénzügyi intézményt érinthet az új rendszer
Hongkong újabb nagy lépésre készül a kriptopiac szabályozásában. A tervezett adóügyi jelentési rendszer kötelezővé tenné a felhasználók adóügyi illetőségének ellenőrzését a licencelt kriptoplatformok számára, miközben a város a szabályozott stabilcoinok bevezetését és a virtuáliseszköz-tanácsadók külön engedélyezését is előkészíti.
Díszkertészek: a természetes légkondicionáló az egyetlen tartós fegyver a sorozatos hőhullámok ellen
A hőség elleni küzdelemben a professzionálisan tervezett, kivitelezett és fenntartott zöldfelületek, valamint a hazai nevelésű, klímarezisztens növényanyag jelentik az egyetlen valódi, hosszú távú és fenntartható megoldást - közölte a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete (MDSZSZ) szombaton az MTI-vel.
A stabilcoinok kiléptek a kriptovilágból – a Zerohash építi a pénzügyi hátteret
A stabcoinok (angolul: stablecoin) már nem csupán arra szolgálnak, hogy a kriptokereskedők dollárhoz kötött tokenekben parkoltassák a tőkéjüket. Nemzetközi bérfizetések, vállalati átutalások, pénzküldések és kereskedési számlák feltöltése is egyre gyakrabban történik velük. A látványos növekedés mögött azonban kevésbé ismert infrastruktúra-szolgáltatók dolgoznak – közéjük tartozik a technológiai és szabályozási hátteret egyaránt biztosító Zerohash.
Átléphette az 1 milliárd dollárt a Polymarket évesített bevétele
A Polymarket évesített bevétele egy friss értesülés szerint már meghaladja az 1 milliárd dollárt. Amennyiben az adat később független megerősítést is nyer, a blokkláncalapú predikciós piac a kriptoipar egyik leggyorsabban növekvő platformjává válhat. Fontos azonban, hogy nem tényleges éves árbevételről, hanem az aktuális teljesítményből kiszámított bevételi ütemről van szó.
Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága
Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága - mondta a miniszterelnök a Kiriákosz Pierakákisszal, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki egyeztetés után sajtótájékoztatón, Budapesten. Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése már magában hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez.
Augusztus végén több mint 3 milliárd forintos fejlesztés indul a Széchenyi Fürdőben
A Fővárosi Közgyűlés pénteken jóváhagyta a Széchenyi Fürdő felújítási programját, megadta a felhatalmazást a nyílt közbeszerzési eljárás kiírására, így várhatóan augusztus végén elkezdődhetnek a nettó 3 milliárd forintot meghaladó felújítási munkálatok - ismertette Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója sajtóbejáráson, pénteken Budapesten.