A járvány ellenére stabil a kínai ipar

Stabilan növekedett a kínai ipar októberben, ám a kiskereskedelmi forgalom javulásának üteme alulmúlta a várakozásokat, ami a koronavírus-járvány utáni helyreállás egyenetlenségeire utal.

A járvány ellenére stabil a kínai ipar

A kínai statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatai szerint az ipari termelés októberben is megtartotta a szeptemberben regisztrált, 6,9 százalékos növekedési ütemet, amely az idei év eddigi legjobb adata volt. Elemzők ezzel szemben a bővülés mérséklődésére számítottak, 6,5 százalékos növekedést előrejelezve.
   
Havi összevetésben szeptemberről októberre 0,78 százalékos, míg az év első tíz hónapját tekintve a tavalyi év azonos időszakához képest 1,8 százalékos bővülésről számoltak be.
   
A termelés növekedése változatlanul a feldolgozóiparban volt a legmarkánsabb, bár az előző hónaphoz képest 0,1 százalékos enyhülést jelzett az októberi, 7,5 százalékos bővülést tükröző adat. Az új energiával működő autók gyártásával foglalkozó szektorban 94,1 százalékos bővülést mértek éves bázison, és jól teljesítettek a csúcstechnológiát előállító ágazatok is.
   
A tulajdonosi összetétel alapján éves összevetésben a legnagyobb - 8,2 százalékos - növekedést a magánszektorban mérték októberben, míg a külföldi finanszírozású vállalatok esetében 7,0 százalékos, a részvénytársaságoknál 6,9 százalékos, az állami szektorban pedig 5,4 százalékos növekedést jelentettek a termelést illetően.
   
A kiskereskedelmi forgalom a vártnál nyomottabb ütemben - 4,3 százalékkal - javult októberben éves összehasonlításban, mindazonáltal az idei év leglendületesebb növekedését produkálta. Elemzők 4,9 százalékos bővülést jósoltak a szeptemberi, 3,3 százalékos növekedés után. Az év első tíz hónapját tekintve a kiskereskedelmi forgalom 5,9 százalékkal maradt alul a tavalyi év azonos időszakában mért adathoz képest, ám ez a visszaesés mérséklődésére utal a január-szeptemberre közölt 7,2 százalékos visszaeséshez viszonyítva.
   
A koronavírus-járvány által nagy mértékben sújtott vendéglátóipar forgalma éves bázison októberben ismét növekedési pályára lépett: 0,8 százalékos bővülést ért el. Szeptemberben még 2,9 százalékos zsugorodást regisztráltak. Az év első tíz hónapjában mindazonáltal a vendéglátóipar kiskereskedelmi forgalma 21,0 százalékkal esett vissza a tavalyi év azonos időszakához képest.
   
Kína internetes kiskereskedelmi forgalma változatlanul lendületesen növekszik: a január-októberi időszakban 10,9 százalékkal bővült éves bázison. Ez a növekedés további erősödését jelzi az év első kilenc hónapjában mért 9,7 százalékos emelkedés után.
   
Az állóeszköz-beruházások az elemzői várakozásokat meghaladva folytatták a szeptemberben kezdődő növekedést: az év első tíz hónapjában 1,8 százalékkal bővültek éves összevetésben. Január-szeptemberben 0,8 százalékos növekedést regisztráltak, elemzők pedig 1,6 százalékot valószínűsítettek január-októberre. A beruházások több mint felét kitevő magánberuházások 0,7 százalékkal estek vissza az év első tíz hónapjában. Ez a visszaesés enyhülésére utal, hiszen az adat január-szeptemberre vetítve még 1,5 százalékos szűkülést mutatott.
   
A statisztikai hivatal felmérése alapján a munkanélküliségi ráta 5,3 százalékra enyhült a szeptemberi 5,4 százalékról. Minthogy azonban a számítás alapját képező felmérés nem teljes körű, így ez az adat nem feltétlenül képes hű képet adni a valós helyzetről. A kínai kormányzat az idei évre azt tűzte ki célul, hogy 6 százalék körül tartja a munkanélküliségi rátát, miközben 9 millió új, városi munkahelyet teremt. Fu Ling-huj, a statisztikai hivatal szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: az idei év első tíz hónapjában immár több mint 10 millió új munkahelyet hoztak létre, korábban teljesítve a kitűzött célt.
   
A szóvivő szerint továbbá az utolsó negyedévre a kínai gazdaság növekedési üteme tovább gyorsulhat a megelőző negyedévhez képest. Kína gazdasági helyreállása a harmadik negyedévben tovább gyorsult: a növekedés mértéke 4,9 százalékra emelkedett a második negyedévben mért 3,2 százalékról. A koronavírus-járvány bénító hatásaira az ország gazdasága az év első három hónapjában 6,8 százalékkal zsugorodott. A Világbank előrejelzése szerint a kínai gazdaság az idei évben 2 százalékos növekedést érhet el, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Kína a G20-as országcsoport egyetlen, gazdasági növekedést elérő országa lehet az idén. Az IMF októberben 1,9 százalékra növelte előrejelzését a kínai GDP idei növekedésére vonatkozóan, 2021-re pedig 8,2 százalékos bővülést valószínűsít.

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Nőtt a világ acéltermelése

Nőtt a világ acéltermelése júliusban és az idei első hét hónapban az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a The World Steel Association (WSA) szerint.
2021. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Felfelé javította a német GDP-növekedést a Destatis

Előző becsléséhez képest felfelé javította a második negyedévi német GDP-növekedési adatait a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentésében.
2021. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Ukrajnában lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése

Ukrajnában júliusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben, ugyanakkor gyorsult havi szinten.
2021. 08. 23. 13:00
Megosztás:

Nőtt a kínai távközlési szektor bevétele

Jelentősen nőtt a kínai távközlési szektor bevétele az idei első hét hónapban - közölte a kínai ipari és informatikai minisztérium.
2021. 08. 23. 12:00
Megosztás:

46 éve nem volt ilyen magas a német termelői infláció

1975 óta nem emelkedtek olyan ütemben a termelői árak Németországban, mint júliusban; ez erősítheti az inflációs aggodalmakat.
2021. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: 11%-kal több bevétellel terveznek a vállalkozások

Rekord magas árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben a hazai kkv-k. A K&H bizalmi index kutatás 17 éves történetének legmagasabb pénzügyi várakozása szerint átlagosan 11 százalékkal több árbevétellel és 6 százalékkal nagyobb profittal terveznek az előttünk álló egy évre a vállalkozások.
2021. 08. 19. 08:00
Megosztás:

Rendkívüli tanácskozást tartanak a NATO-külügyminiszterek

A NATO-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken, az afganisztáni tálib hatalomátvétellel kapcsolatban.
2021. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Júniusban fellendült a félvezetők globális eladása

Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel júniusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint.
2021. 08. 18. 21:00
Megosztás:

A delta variáns miatt lassul a gazdasági növekedés

A japán export erősödés elkezdett lassulni júliusban, miután a növekvő fertőzés számok miatt a Kínába és az Európába irányuló szállítások is csökkentek.
2021. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Várt ütemben bővült az európai gazdaság

Gyakorlatilag a vártnak megfelelő lett a tegnap délelőtt közzétett második negyedéves eurózónás előzetes GDP adat.
2021. 08. 18. 15:00
Megosztás:

A magyar 17%-os GDP növekedést 2 ország is megverte Európában

Erőteljes növekedést láthattunk a második negyedéves GDP kapcsán egész Európában. A 17,7 százalékos, munkanappal tisztított magyar növekedés a dobogó harmadik fokára volt elég a spanyol 20 és az olasz 18,7 százalékos növekedés mögött.
2021. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Többre lehet képes a magyar gazdaság

A második negyedévben 17,9 százalékkal növekedett a magyar GDP az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint. A jó adat fényében akár 7 százalék feletti növekedés is elképzelhető 2021-ben.
2021. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Nőtt az USA ipari termelése

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
2021. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Az idei első fél évben nőtt a román gazdaság

Az idei első fél évben a nyers adatok szerint 6,5 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi év azonos időszakához mérten - közölte kedden a román országos statisztikai intézet.
2021. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Szárnyal a Deloitte kockázati tőke bizalmi indexe

A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a tapasztalat, a bevált növekedési stratégiák és a javuló gazdasági kilátások növelik a bizalmat a magántőke-befektetők körében.
2021. 08. 17. 05:30
Megosztás:

Megszűnt a legnagyobb hongkongi tüntetéseket szervező szövetség

Bejelentette feloszlását vasárnap a legnagyobb hongkongi tüntetéseket megszervező jogvédő ernyőszervezet, a Civil Human Rights Front (CHRF) - jelentette internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 08. 16. 08:00
Megosztás: