Angliában még csak most jön a feketeleves?
David Cameron a toryk Manchesterben folyó éves konferenciáján, a BBC-nek adott interjúban kijelentette: ha a párt meg akarja szerezni a választók támogatását programjához, akkor felelőtlenség lenne elhallgatni a kiadások lefaragásáról szóló terveket. Cameron szerint el kell magyarázni az embereknek, hogy "egyértelmű, jelen idejű veszélyhelyzet fenyegeti az egész országot ... ha nem kezeljük a hiányt, még magasabbra kell emelni az adókat". A vezető konzervatív politikus szerint "minderről a (tavasszal esedékes) választások előtt kell beszélni ... és el kell magyarázni néhány nehéz döntést".
George Osborne, a tory árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje szintén a BBC-nek nyilatkozva szerdán úgy fogalmazott, hogy "az ország kifogyott a pénzből", és bárki nyeri is a választásokat, meg kell majd hoznia a megfelelő döntéseket. Hozzátette: bárki, aki mást mond, az "egyszerűen hazudik". Osborne a konzervatív kongresszuson előző nap elmondott programbeszédében már ismertette a párt megszorítási terveinek néhány részletét. Kijelentette: ha a toryk jövőre kormányt alakíthatnak, 2011-ben befagyasztanák a közszférában dolgozó több százezer alkalmazott zömének bérét, emellett az eredetileg tervezettnél tíz évvel korábban, már 2016-ban emelkedne az állami nyugdíjjogosultság korhatára.
A közszféra bérköltségén a munkáspárti kormány is takarékoskodni akar. Osborne felszólalása előtt egy nappal Alistair Darling pénzügyminiszter hivatalosan javasolta, hogy a 2010-2011-es pénzügyi évben a közalkalmazotti gárda 40 ezer vezető beosztású tisztviselője egyáltalán ne kapjon fizetésemelést, további 700 ezer középbeosztású alkalmazott bére pedig legfeljebb nulla és 1 százalék közötti mértékben emelkedhessen.
A mély recessziót átélő Nagy-Britannia államháztartási hiánya az idei pénzügyi évben a költségvetésbe beállított előrejelzés szerint 175 milliárd font (53 ezer milliárd forint) lesz, ami a hazai össztermék (GDP) becsült értékének 12,4 százalékát tenné ki. Ez a modern brit gazdaságtörténet eddigi legnagyobb központi deficitje lenne. A Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő nemrég - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra változtatta Nagy-Britannia lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.