Ellentétes hatások az arany piacán - merre tovább?
AZ 1100$-os árfolyam egyelőre erős pszichológiai szintnek számít és nagy kérdés, hogy ez a szint meddig tud kitartani a közeljövőben.
Köszönhetően a Görögországban aktuális zavargásoknak, valamint a Görög gazdaság bizonytalanságának, illetve az euró zóna folyamatos gyengülésének nem valószínűsíthető, hogy az arany nagyon komoly erősödéseken mehet keresztül az elkövetkezendő hónapokban.
Fontos, hogy a dollár további erősödésével inkább az árfolyamok csökkenése felé fognak mutatni az árfolyamjegyzések. Erős támaszt biztosít viszont az arany számára, különösen a fizikai arany számára, hogy az elkövetkezendő években Kína és India fokozni fogja aranykészleteinek mértékét. Szintén fontos, hogy egy újabb drasztikus korrekció bekövetkezte esetén habár esélyes, hogy az arany is veszíteni fog rövidtávon az értékéből, azonban a legalacsonyabb százalékú kilengéseket fogja produkálni. Egy pánik hangulat eluralkodása a piacon biztos, hogy egyre nagyobb keresletet eredményezhet.
Ebből a későbbiekben szintén profitálhat a GLD ETF, mely pontosan a tényleges, mögöttes fizikai arany fedezet miatt annyira felkapott termék. Rövidebb távon azonban nagyon fontos tényező, hogy a nagyobb spekulatív befektetők is drasztikusan visszavettek az aranyban tartott pozícióikból, miután elérte az 1200$ környéki árfolyamokat.
Technikailag fontos lenne, ha visszatesztelné az arany jegyzése az 1000$-os árfolyamot, ami a GLD-ben 100$-nak felel meg. Innen számítani lehetne további emelkedésekre. Amíg továbbra is erősödést látunk a dollártól, az arany árfolyamának esését is indokoltnak tartjuk. Azt azonban hosszabb távon abszolút elképzelhetőnek tartjuk, hogy az arany ismét fénykorát fogja élni, amennyiben az aggodalmak felerősödnek a világgazdaság egészét illetően.