Átadták Magyarország legnagyobb biogázerőművét
Az új trigenerációs erőművet a német BayWa r.e GmbH leányvállalata, a r.e Bioenergie GmbH építette, és a Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt.-vel szoros együttműködésben működteti. A Jenbacher-motorokat hajtó biogáz előállításához a Gallicoop biztosítja a nyers biomasszát. A biogázt évente 22 500 tonna pulyka és szarvasmarha almostrágya, 31 000 tonna sertéshígtrágya, 47 480 tonna vegyes hulladék (vágóhídi hulladék, tejsavó és szennyvíziszap), valamint 18 000 tonna silózott cukorcirok felhasználásával, anaerob emésztés útján állítják elő.
A biogázüzem keleti irányban mintegy 4 km-re található a pulykafeldolgozótól. A hőenergia optimális hasznosítása érdekében az üzemben termelt biogázt egy speciális gázvezetéken keresztül szállítják a pulykafeldolgozóban elhelyezett Jenbacher motorokhoz. A trigenerációs rendszer által termelt hőenergiát a telephely fűtésére és hűtésére használják fel. A felesleges villamos energiát a helyi villamosenergia-hálózatba táplálják.
„Új biogázerőművünk jól szemlélteti a biogáz egyre növekvő szerepét abban a folyamatban, melyben Magyarország alternatívenergia-termelésének növelésére törekszik, hogy megfeleljen az Európai Unió 20/20/20 irányelvének, mely szerint 2020-ra a kontinens energiatermelése 20%-ának megújuló energiaforrásokból kell származnia,” - jelentette ki Ludwig Dinkloh, a r.e Bioenergie GmBh nemzetközi tevékenységekért felelős ügyvezetője. „Fenntartható üzleti modellt azonban csak a szarvasi biogáz-projektünkhöz hasonló, a hatékonyságot kifinomult hőhasznosító megoldás révén maximalizáló projektek kínálnak."
A mezőgazdasági hulladék az egyik legjelentősebb ipari metánforrás, a metán pedig az egyik legfontosabb üvegházgáz. A biomassza feldolgozása során keletkező, majd a Jenbacher-motorok működtetésére felhasznált biogáznak köszönhetően kevesebb gáz kerül a légkörbe. A feldolgozás melléktermékeként egy magas értékű talajjavító tápanyagokat tartalmazó biotrágyát is előállítanak, amely több ezer hektár mezőgazdasági hasznosítású területen teszi lehetővé a jelenleg is alkalmazott műtrágya helyettesítését, illetve pótlását.