Ázsiai befektetők érdeklődnek az Elcoteq iránt
Az angol nyelvű The Times of India állítása szerint az indiai székhelyű Videocon Industries 73 millió dollárért vásárolná meg a finn tulajdonú multinacionális vállalatot, az Elcoteqet. Az 1979-ben alapított Videocon többek között elektronikai termékeket, háztartási gépeket gyárt, de olaj- és gázérdekeltségei is vannak. Nemrégiben a Shenzhen Kaifa Technology nevű kínai cég merült fel az Elcoteq lehetséges befektetőjeként.
Az eredeti elképzelések szerint az ázsiai társaság 50 millió euró értékben vásárolna a finnországi központú multinacionális cég részvényeiből. Krippl Zoltán az MTI-nek azt mondta, hogy Elcoteq még egyik befektető mellett sem döntött. Mint mondta: december közepére jöhet létre megállapodás. Azt korai lenne még megjósolni, hogy mindez mennyiben érinti majd a pécsi gyáregységet - tette hozzá a kommunikációs igazgató. Krippl Zoltán szerint a helyzet leginkább a Land Rover és a Jaguar autógyárakéhoz hasonlítható, amelyek gyártása a közelmúltban az indiai Tatahoz került, ám a tulajdonosváltás nem érintette a termelést.
Az Elcoteq pécsi egysége augusztusban jelentette be, hogy 390 saját és 310 kölcsönzött munkaerőtől válik meg. Pontos létszámot még mindig nem tudni, mivel október végén összesítenek. Krippl Zoltán hangsúlyozta: az előre bejelentett 700 főt nem érik el, a leépítés a vállalat minden egységét érinti. Az elektronikai termékeket gyártó, finn tulajdonú multinacionális vállalat a mostani elbocsátási hullám előtt mintegy 4 ezer munkavállalót foglalkoztatott Pécsett, egynegyedük kölcsönzött munkaerő volt. Január óta, a piaci helyzet gyors romlásához igazodva, az Elcoteq már csökkentette kapacitásait.
Az év elején Baranya megye legnagyobb cége mintegy 450 saját dolgozót és 900 bérelt munkást küldött el. A finn Elcoteq Network Corporation elektronikai gyártásszolgáltató - műfajában a legnagyobb Európában és a hatodik a világon - júniusban bejelentette, hogy észtországi, tallini tevékenységének nagy részét eladja termékei egyik fő vásárlójának, a svéd Ericsson távközlésiberendezés-gyártónak, közel 30 millió euróért. A terv akkor az volt, hogy a nagy volumenű európai gyártást pedig Magyarországon, Pécsett összpontosítja. Krippl Zoltán ezzel kapcsolatban nemrégiben az MTI-nek mondta: ennek kedvező hatását egyelőre nem érzékelik, még túl kevés idő telt el.