Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek az állattenyésztők
A különböző nagy növénytermesztő országokban, régiókban bekövetkező szélsőséges időjárási események - mint amilyen az elmúlt hetekben is tapasztalt rendkívüli észak-amerikai aszály - jelentősen befolyásolják a betakarításra kerülő termények mennyiségét, minőségét. Ez pedig egyértelműen hatást gyakorol a világpiaci árakra is, amelynek a magyar mezőgazdasági termelők és élelmiszer-feldolgozók is ki vannak téve.
„A terményárak hektikus mozgása azonban a növénytermesztők mellett az állattartókat, ezen belül is az abrakfogyasztó állattenyésztési ágazatokat, főként a sertéstenyésztőket és baromfitartókat is érzékenyen érinti. Egyrészt azért, mert a sertés- és baromfiágazatban a takarmányozási költségek az összes költség mintegy 60-70%-át teszik ki. Másrészt Magyarországon mind makroszinten, mind üzemi szinten megbomlott a kapcsolat a növénytermesztés és az állattenyésztés között. Egy gazdaságon belül a növénytermesztésnek nem mindig érdeke, hogy a piacon drágán értékesíthető gabonaféléket és kukoricát átadja a gyakran veszteségesen termelő állattenyésztésnek. Így a terményárak emelkedése főként azokat az állattenyésztőket érinti negatívan, akik nem vagy csak az állatok takarmányozása végett foglalkoznak növénytermesztéssel” – magyarázta Tresó István.
A KSH legutóbbi, júniusi adatai szerint a sertésállomány száma már 3 millió alá csökkent. A jelenlegi magas gabonaárak, valamint a júliusi aszályos időjárás miatt a kukoricaállományokban keletkezett károk pedig tovább nehezítik a sertéstartók helyzetét. A helyzet súlyosságát mutatja az is, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium a napokban az állattenyésztési ágazatot segítő javaslatot dolgoz ki a takarmányozási problémák enyhítésére.
„Mivel az állattenyésztők a takarmányozás plusz költségeit nem vagy csak részben tudják érvényesíteni a húsfeldolgozók és végső soron a fogyasztók felé, ezért előre láthatóan növekedni fog finanszírozási igényük. Ezt jellemzően önerőből vagy banki forrásból tudják fedezni, de gyakori jelenség a műtrágya, vetőmag és növényvédő szer gyártók által biztosított hosszú fizetési határidő is” – magyarázta Tresó István. „Agrár ügyfeleinknek jellemzően vannak szabad, ki nem használt kereteik, és az is a segítségükre lehet, hogy a szektorra legjellemzőbb megtakarítási formát, a lekötött betétet rugalmasan tudják a termelési ciklushoz igazítani. Ennek ellenére azonban arra számítunk, hogy a következő hónapokban az állattartással is foglalkozó ügyfeleink részéről megnő az érdeklődés a termény, közraktári és a forgóeszköz finanszírozási lehetőségek iránt” - tette hozzá az agrár szakértő.